Wnętrza

Rekreacja

Nowoczesne kuchnie

Tekst Henryk Grabarczyk Bauformat

2013-05-17
Nowoczesne kuchnie
Kuchnia jest sercem każdego domu. Dzisiaj jest czymś więcej niż tylko miejscem, gdzie przygotowuje się posiłki. Na metamorfozę kuchni spory wpływ wywarła obecna moda – zabieg połączenia kuchni z salonem spowodował, iż siłą rzeczy musi ona mieć charakter „flagowy”.Kuchnia należy często do reprezentacyjnych części domu. Sama w sobie jak najbardziej może być atrakcyjna – czasy, gdy było to tylko stanowisko „robocze”, już dawno odeszły do lamusa.  Obecnie już standardem jest bogaty wybór oraz dostosowanie całej koncepcji kuchni do własnych potrzeb, do czego trzeba przyłożyć dużą wagę, gdyż czasem np. nie ma sensu inwestować w szeroką gamę urządzeń i sprzętu najwyższej klasy, gdy jakimś „poważniejszym” gotowaniem zajmujemy się dość rzadko. Kluczową rolę w urzeczywistnieniu naszych wymagań spełni projektant kuchni. On zadba, aby nasza kuchnia była funkcjonalna, a przy tym świetnie wyglądała. Kuchnia dzisiaj to całkowicie osobny rozdział w planowaniu urządzenia naszego domu.  Nowoczesny sprzęt: inteligentne chłodziarko-zamrażarki i piekarniki, okapy, kuchenki mikrofalowe, to wszystko możemy mieć nie tylko w jednym kolorze, ale i stylu.  Kropką nad „i” są często piękne, designerskie baterie, zlewozmywaki oraz kamienne blaty. Efektowne akcesoria będące jednocześnie ozdobą samą w sobie, jak np. zestawy narzędzi kuchennych, ekspresy do kawy itp., są nie tylko praktyczne, ale często dodają naszej kuchni „życia”.Nowoczesne kuchnie wyróżniają się wieloma możliwościami innowacyjnego planowania, zaskakującą funkcjonalnością, wielostronnością i trwałością. Najlepsi producenci korzystają z odpowiednio dobranych, najwyższej jakości materiałów i pozwalają klientom na optymalną realizację własnych pomysłów przy planowaniu i urządzaniu kuchni swoich marzeń. Nowoczesna kuchnia musi nie tylko przekonywać lekką i jasną formą, ale także rozmaitymi schowkami, szafkami itd. - jakże ważnymi przy codziennym przyrządzaniu posiłków. Czy to będzie chodziło o pojemniki na przyprawy, ukryte szuflady na małe akcesoria czy wyjmowane koszyki na naczynia, każdy z tych detali składa się na funkcjonalność, a zarazem perfekcyjnie dopasowuje się do osobistego stylu pracy każdego użytkownika kuchni, dlatego łatwość obsługi powinna się znaleźć zawsze na pierwszym planie.Dziś szczególnie modny jest  bezuchwytowy design, powściągliwy język form i purystyczna konstrukcja całości, które nadają kuchniom lekką i ponadczasową optykę. Za szlachetnymi i ujmującymi swym wyglądem frontami kryje się najczęściej najnowocześniejsza technika, gwarantująca optymalną funkcjonalność. Sprawne i niezawodne przesuwanie szuflad oraz okucia najwyższej jakości to już dziś standard. Przy gotowaniu zaś stosuje się specjalne uchwyty listwowe, które gwarantują bezpieczeństwo przy gotowaniu. Ciekawą opcją są zautomatyzowane systemy otwierania, w które można zaopatrzyć szafki wiszące i elementy wysuwane.  
Dużą wagę przykłada się także do ergonomii, dlatego dodatkowo stosuje się w zestawach kuchennych różne wysokości i wymiary modułowe, które umożliwiają w kuchni optymalną komunikację. Przy codziennym gotowaniu ważny jest szybki dostęp do potrzebnych sprzętów - wszystko powinno być po prostu na swoim miejscu. Rozmaite elementy mebli muszą ze sobą idealnie współgrać i po prostu ułatwiać przygotowywanie posiłków.Ważne jest, aby kuchnia odpowiadała osobistym oczekiwaniom i wyrażała indywidualność oraz odrębność właściciela. Najlepsi producenci, świadomi aktualnych trendów, oferują klientom wszelkie możliwości, by zrealizować nawet ekstrawaganckie pomysły. Modne kolory, materiały i powierzchnie dają szerokie możliwości tworzenia rozmaitych koncepcji kuchennych. W wyniku zręcznego zestawienia różnych materiałów i kolorów powstają wciąż na nowo całkowicie samodzielne kompozycje, będące indywidualnym wyrazem osobowości danego klienta. Każdej kuchni można nadać inną „optykę”. 
Gotowanie to nie tylko przygotowywanie potraw. To również wyraz radości życia, osobistej kreatywności i doświadczenia. Smaczne jedzenie nie tylko łączy rodzinę, lecz także pozwala dzielić entuzjazm i umiejętności z ludźmi, którzy są dla nas ważni i którym chciałoby się sprawić radość. Dlatego właśnie kuchnia jest często najważniejszym pomieszczeniem w domu. Możliwe jest zaplanowanie kuchni zarówno w stylu wiejskim z litego drewna, jak i najnowocześniejszej kuchni bezuchwytowej. Generalnie zwraca się uwagę na to, aby tworzyć płynne przejścia między poszczególnymi elementami, a tym samym zagwarantować wrażenie harmonijnej całości i piękna formy.
Perfekcyjne współgranie form i materiałów musi spełniać przy tym najwyższe wymagania co do wyrazistego i niebanalnego otoczenia mieszkalnego, jakim są przecież nasze kuchnie…