Wnętrza

Kuchnia i jadalnia

Nowoczesność ze szczyptą klasyki

Tekst Pracownia in-Designer

2014-10-21
Nowoczesność ze szczyptą klasyki

Połączenie stylistyki nowoczesnej z elementami klasycznymi nie zawsze się udaje. Proces ten wymaga dużego wyczucia i wiedzy. Cechy te są doskonale widoczne w prezentowanym apartamencie, który może być przykładem, jak powinno wyglądać dobrze zaprojektowane wnętrze.

Sposób na telewizor w sypialni

Sypialnia powstała z połączenia dwóch istniejących wcześniej, niewielkich pokoi, dzięki czemu wyraźnie zyskała na przestronności. Jasne elementy wnętrz, takie jak podłoga z wykładziny bawełnianej, ściany w kolorze jasnego beżu oraz lakierowane fronty szaf przyczyniły się do optycznego powiększenia przestrzeni. Akcentem wnętrza stała się ściana pokryta elegancką, wzorzystą tapetą, która jest doskonałym tłem dla najważniejszego mebla – łóżka. Motyw roślinny tapety kontrastuje z dominującym beżem i tym samym wprowadza do wnętrza wysmakowaną elegancję.
Komoda stojąca na środku pokoju rozdziela przestrzeń na strefę sypialnianą oraz strefę z miejscem do pracy. Naturalne wybarwienie i widoczne słoje drewna nadają szlachetności meblu. Akcentem podkreślającym jest panel z czarnego szkła, pod którym ukryty jest telewizor. Za pomocą pilota telewizor wysuwa się w górę komody. Jest to idealne rozwiązanie w celu ukrycia tego sprzętu, który nie koniecznie musi być eksponowany w sypialni. Dobór i zestawienie materiałów nadaje wnętrzu ekskluzywnego charakteru.

 Połączeni w harmonii

Sercem apartamentu jest jadalnia, jest wizytówką a zarazem zaproszeniem do wnętrz apartamentu. Stan ten uzyskano w wyniku kilku wyburzeń ścian działowych oraz wstawienie dwóch otworów drzwiowych do salonu. Zabieg ten ułatwia komunikację pomiędzy kuchnią, jadalnią i salonem. Poprzez otwartość tych przestrzeni czuje się harmonię oraz przestronność.
Klasyczny stół i stylowe krzesła tworzą niebanalny obrazek. Smaku dodaje wiszący żyrandol. Jego chromowane elementy doskonale współgrają z uchwytami szafek kuchennych oraz z uchwytami szafy wnękowej w hallu. Klasyczny styl kuchni we współczesnej oprawie przenika do jadalni w formie kredensu oraz jasnych obić krzeseł.
Elementem powtarzalnym jest tapeta, która pojawia się przy blacie kuchennym a także na ścianie dzielącej jadalnię od salonu. Pionowe pasy optycznie powiększają wysokość pomieszczenia.
W salonie najważniejszy jest komfort, dlatego też głównym i najważniejszym meblem jest komplet wypoczynkowy. Jego obicie i motywy roślinne odnajdują swoje odbicie w tapetach, będących dekoracją tego wnętrza. Narożnik wyśmienicie współgra z podłogą z różanego drzewa. Jej kolorystyka raz intrygujące słoje nadają wnętrzu niebywałego charakteru i klimatu.
Telewizor umieszczony w ozdobnej ramie wygląda ekskluzywnie. Jest odpowiednio wyeksponowany a poprzez zachowaną równowagę proporcji nie przytłacza swoimi gabarytami. Dzięki gry świateł we wnętrzu można stworzyć niesamowity nastój sprzyjający dobremu odpoczynkowi po ciężkim dniu pracy.

 Strukturalne akcenty

W przedpokoju frontową ścianę obłożono mozaiką kamienną. Jej faktura i nieregularność w wyniku podświetlenia wydobywa ze ściany obraz światłocieni. Elementem dekoracyjnym jest roślinność w smukłym białym wazonie. Mniej znaczy więcej.

Siła marmuru

Marmur i drewno to idealna para. Zestawienie tych dwóch materiałów jest już klasyką. Drewno wprowadza ciepłą atmosferę do wnętrza łazienki. Sprawia, że jest przytulna. Natomiast płyty marmurowe oraz szlachetna mozaika nadają splendoru. W celu powiększenia wnętrza zastosowano lustra na dwóch ścianach. Na ścianie frontowej są to szafki otwierane bezuchwytowo w zabudowie. W tak małej przestrzeni należy wykorzystać maksymalnie powierzchnię. Wygospodarowanie miejsca na przechowywanie jest szalenie ważne i wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem. Istotne są wymiary i proporcje – to one decydują o sukcesie.