Wnętrza

Pokój dziecka

Nowoczesny pokój dla nastolatków

Tekst Anna Krawczyk PINIO

2013-08-07
Nowoczesny pokój dla nastolatków
Często zastanawiamy się, jak urządzić pokój dla naszego dorastającego dziecka, aby sprzyjał kreatywnym pomysłom, zabawom i inspirował je do działania. Nastolatki, kończąc okres dziecięcy, stają się wymagającymi mieszkańcami naszego domu. Zaczynają kształtować się w nich gusty oraz indywidualne preferencje. Nie wiadomo, kiedy era statków pirackich i księżniczek zmienia się w fascynację idolami, filmami, muzyką, a także sportem. Podpatrywanie gwiazd, przebieranki, gra na gitarze i perkusji, rap, kitesurfing, deskorolka - młodzi po prostu uwielbiają manifestować swój styl!
 
 
Zarówno dla rodziców, jak i młodzieży w okresie zmiany wystroju wnętrza lub chociażby jego małego lifitngu, istotna jest różnorodność elementów oraz szerokie możliwości aranżacyjne. Idealnie byłoby, gdyby meble szybko, sprawnie i na każde życzenie dostosowywały się do ich aktualnych potrzeb oraz aktywności, dlatego coraz większa część rynkowej oferty mebli młodzieżowych właśnie w tym kierunku się rozwija. Pokój młodzieżowy powinien być praktyczny i wielofunkcyjny. Ma służyć zarówno do nauki, odpoczynku i rozwijania zainteresowań. Po odrobieniu lekcji wpadają przyjaciele, można pograć na komputerze, pojawiają się pierwsze miłości, pasje i poszukiwanie własnej ścieżki w życiu. Pozwólmy „młodym gniewnym” decydować, jak będzie wyglądać ich najbliższe otoczenie i nie ingerujmy na siłę w te wybory. To już prawie dorośli ludzie i zasługują, żeby w tej materii pozostawić im trochę luzu i okazji do zamanifestowania swojego prawdziwego „ja”. Tu liczą się pomysł, oryginalność, nieprzewidywalność w zmianie dodatków oraz funkcjonalne rozwiązania. W pokoju ważny jest także dobór kolorów. Niektórzy nastolatkowie czują się dobrze z kolorami żywymi oraz intensywnymi, inni z kolei lubią przebywać w aranżacji stonowanej, spokojnej. Jedno jest pewne - urządzanie pokoju dla nastolatka powinno się odbywać w ścisłej konsultacji z nim. To będzie królestwo naszego dziecka, to ono musi lubić swój pokój i dobrze się w nim czuć.


Designerzy zgodnie twierdzą, że meble dla nastolatków mają być tłem, bo w tym wieku zaczynają rządzić nadające pokojowi indywidualnego stylu dodatki. Dlatego większość producentów proponuje nam meble białe lub w kolorze drewna. Kolory dominujące we wnętrzu, plakaty, naklejki, zdjęcia, instrumenty, sprzęt sportowy - to wszystko ma pokazać charakter i osobowość gospodarza danego wnętrza. Świat dziewcząt jest pełen niuansów, barw, różnorodności, romantyzmu oraz uporu w dążeniu do spełnienia marzeń. Młodzi mężczyźni wybierają sportowe gadżety, muzykę, bunt, kontrasty i dynamikę.
Meble w pokoju naszego dziecka powinny być jak para młodzieżowych jeansów: wygodne, funkcjonalne i proste. Po przyjściu ze szkoły ta niewielka często przestrzeń staje się dla młodego człowieka azylem, w którym można się wyciszyć oraz zrelaksować. Nastolatki same również wybierają stonowane kolory i przyjazne faktury. Kiedy wpadają przyjaciele, łóżko można zamienić w twierdzę, w której można pogadać o wszystkich radościach i utrapieniach. Wersje białe, waniliowe i w kolorze drewna to zazwyczaj baza wyjściowa. Do łóżka można dokupić szufladę, która może pełnić funkcję drugiego spania. Przyda się młodym gościom, kiedy przedłuży się nauka albo wieczorna impreza z przyjaciółmi.
 
Twoje dziecko kocha kolory? Dlaczego nie zafundować mu łóżka albo komody z dołączonymi filcowymi nakładkami w różnych kolorach? Może barwy i faktury posłużą za inspiracje wrażliwej artystycznie młodej damie?
Wakacje już się skończyły – teraz czas na naukę. Najlepiej we własnym gabinecie w wersji mini dla zapracowanego i bardzo żywego małego człowieka. Funkcjonalne i atrakcyjne meble powinny mieć lekką formę, modny design oraz żywą kolorystykę. Oprócz praktycznego biurka, młody gospodarz ma do swej dyspozycji cały zestaw przydatnych szaf, szafek i półek. Przyda się też pojemny kontener na przybory szkolne i książki.
 
 
Nie zapominajmy o skrzyniach - w pięć sekund znajdą tam się wszystkie przedmioty, które trzeba szybko schować, kiedy pojawią się niezapowiedziani goście. Wszelkiego rodzaju schowki i przegródki są bardzo dobrze przyjmowane przez osoby w młodym wieku. To propozycja nie tylko dla tych, którzy cenią twórczy chaos. Skrzynia przyda się także w pokoju młodej damy, ceniącej sobie porządek.
Teraz, kiedy meble są już wybrane, liczy się pomysł na zagospodarowanie wnętrza. W pokoju młodzieżowym nie ma zasad i to jest właśnie panująca zasada. Miesza się wszystko ze wszystkim. Meble przestają być tylko przedmiotami do przechowywania. Są wieszakami, słupami ogłoszeniowymi i tablicami do robienia notatek. Zamiana zwykłego pokoju w tętniące energią miejsce z pewnością będzie wymagała dużej dawki pomysłowości. Nasze dzieci z łatwością sobie z tym poradzą. Młodość ma swoje prawa i tym samym prawem rządzi się pokój młodzieżowy. Urządźcie go więc tak, jak wymarzyło sobie Wasze dziecko.To rozwinie w młodym człowieku kreatywność i zdolność abstrakcyjnego myślenia. Niech w koło fruwa pozytywna energia i młodzieńczy entuzjazm!