Wnętrza

Sypialnia

Noworoczne postanowienie

Tekst Elżbieta Lenart • Zdjęcia www.szafynawymiar.com

2014-01-15
Noworoczne postanowienie

Urządzanie mieszkania to duże wyzwanie. Po pierwszych, ogólnych decyzjach, kiedy wybieramy sty,l w jakim chcemy widzieć swoje wymarzone M, dochodzimy do decyzji jak i gdzie zmieścić wszystkie swoje rzeczy. Steretotypowo każdy z członków rodziny trzyma ubrania i szpargały w swoim pokoju, jednak warto jest wygospodarować jedno miejsce, w którym zmieścimy większość rzeczy całej rodziny, oszczędzając i zyskując tym samym miejsce w pozostałych pomieszczeniach. Ograniczamy także bałagan, ponieważ oprócz ubrań i butów można tam przechowywać rzeczy, z których nie korzystamy na co dzień. Coraz więcej osób decyduje się na przeznaczenie schowka, miejsca pod schodami czy małego pokoju na garderobę. Garderoba jest miejscem, w którym każdy z nas może poczuć się wyjątkowo poprzez zabawę kolorem, stylem i ozdobami. Każda kobieta marzy o wielkiej garderobie - rzędach półek, metrach drążków z ubraniami, szufladach kryjących największe skarby. Ale garderoba to nie zawsze odrębne, wydzielone pomieszczenie służące tylko do przechowywania ubrań. Czasem jej miejsce zajmuje kilkumetrowa szafa, od podłogi do sufitu, dla której czasem łatwiej znaleźć miejsce w miejskich mieszkaniach. Podczas pracy z Klientem skupiamy się na jego potrzebach, czasem pomagając mu je odkryć, ponieważ z racji doświadczenia wiemy, że czasami człowiek idzie utartym schematem, do którego jest przyzwyczajony i nie uświadamia sobie, że są inne, często lepsze rozwiązania. Tak jak nauka i technika, tak i meblarstwo wciąż się rozwija. Na rynek co chwilę trafiają nowe gadżety mające na celu ułatwienie nam codziennego życia. Dlatego przed zaprojektowaniem swojej wymarzonej garderoby warto jest usiąść, zastanowić się nad tym, czego oczekujemy od takiego miejsca, jakie warunki ma spełnić, aby ułatwić nam korzystanie z niego. Na spotkanie z projektantem dobrze jest poświęcić więcej czasu, opracować z nim różne wersje i na spokojnie wybrać jedną z nich. Trzeba pamiętać, że nie jest to urządzanie na rok czy dwa, lecz na dłuższy okres czasu, podczas którego np. nasza rodzina może się powiększyć. Należy również brać pod uwagę fakt, że z czasem „obrastamy” w rzeczy – wciąż kupujemy nowe, a ze starymi ciężko nam się rozstać. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest więc zabudowanie wnętrza na wymiar, nie pozwalając na zmarnowanie się choćby centymetra wolnej przestrzeni. 

 

 

Skupiając się na funkcjonalności, nie można zapomnieć o estetyce i pięknie. Przestrzeń powinna być zaprojektowana tak, abyśmy mogli poruszać się w niej bez problemu a przebywanie w niej było dla nas przyjemnością. W końcu każda kobieta wie, ile czasu można w niej spędzić, szykując się na randkę.
Dzięki szerokiemu wyborowi materiałów i systemów można stworzyć dosłownie wszystko. Garderoba to nie tylko półki i drążki na ubrania - to także kosze, wieszaki wysuwane na np. krawaty i paski, systemy przesuwnych regałów, szuflady. Przy wysokich zabudowach idealnym rozwiązaniem są pantografy, czyli opuszczane drążki, które ułatwiają nam dostęp do wyższych części regałów bez potrzeby wspinania się na drabinki. W pomieszczeniu warto znaleźć również miejsce na szuflady na biżuterię. Wyłożone w środku materiałem, płytkie szuflady ze specjalnymi przegródkami będą pięknie ją eksponowały i zabezpieczały – łańcuszki nie będą plątać się ze sobą w kuferku. Ekspozycja butów – niekoniecznie muszą być to półki. Można zastosować podwójne drążki albo na przykład płytkie szuflady, dzięki którym mamy łatwy wgląd nie tylko w buty stojące z przodu, ale również te w drugim rzędzie. Zazwyczaj umieszcza się je na dole regałów, gdyż nie są wykorzystywane na co dzień. Półki na tej wysokości są niepraktyczne, ponieważ aby zajrzeć w ich głąb, trzeba klękać. Aby uporządkować drobiazgi na półkach, można zastosować różnego rodzaju kosze występujące na rynku w szerokim asortymencie. Mogą być one także elementem dekoracyjnym. Lustro! Jego nie może zabraknąć w garderobie. Jeśli nie mamy na niego miejsca można wykorzystać do tego drzwi od wewnętrznej strony. Dobrym pomysłem jest również zastosowanie dwóch luster naprzeciwko siebie, pod delikatnym kątem, dzięki którym możemy obejrzeć się z każdej strony. Wymarzona garderoba powinna być dopracowana w najmniejszym nawet detalu. Główną rolę odgrywa w niej światło, i właśnie nim możemy również się pobawić. Tradycyjne oświetlenie sufitowe może nie dać nam efektu, jakiego się spodziewamy, warto zastanowić się nad oświetleniem led (np. podpółkowym, dzięki któremu każda półka i rzeczy znajdujące się na niej będą dobrze widoczne). Można także, na wzór amerykańskich garderób, zdecydować się na żyrandol w stylu barokowym, który każdej, nawet małej garderobie doda szyku i elegancji. Taki wybór najlepiej skonsultować z projektantem, który na wizualizacjach pokaże nam jak nasze wnętrze będzie wyglądało i jak rozłoży się oświetlenie przy różnych zastosowanych typach oświetlenia. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest również wykonanie podwieszanego sufitu, w którym możemy zamontować dowolną ilość halogenów, również kierunkowych, i ustawiać światło tak, jak w danym momencie nam jest potrzebne. Jeśli mamy możliwość przeznaczenia na garderobę całego pomieszczenia – najlepiej jeśli będzie to zabudowa otwarta. Oprócz praktyczności, dzięki której od razu możemy znaleźć potrzebne rzeczy, bez zbędnego „wachlowania” drzwiami, pozwoli to naszym ubraniom, a zwłaszcza butom, oddychać. Niezależnie jednak czy nasza garderoba jest duża czy mała – powinna być miejscem, które ułatwia nam codzienne życie.