Wnętrza

Oko na okap kuchenny

Tekst Maciej Bilański • Zdjęcia CIARKO

2014-03-13
Oko na okap kuchenny

Naukowcy ostrzegają – przyrządzanie potraw na kuchence gazowej powoduje powstawanie zanieczyszczeń o stężeniu często przewyższającym dopuszczalne normy. Sam proces gotowania dodatkowo wytwarza szkodliwe dla zdrowia, lotne związki chemiczne, zwiększa wilgotność i generuje nieprzyjemne zapachy. Jak ustrzec się przed niedogodnościami wynikającymi z przyrządzania potraw? Zainwestować w odpowiedni okap kuchenny! Podpowiadamy, jak wybrać ten właściwy. Okap jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdej kuchni. Istnieje wachlarz rodzajów okapów, w zależności od potrzeb i wymagań klientów. Współcześnie coraz bardziej powszechne stają się produkty wyrafinowane, łączące nowoczesne wzornictwo z niezawodną funkcjonalnością. Zaawansowane rozwiązania producentów okapów podnoszą komfort i przyjemność domowego gotowania.

 

Wiele możliwości
Na rynku dostępnych jest wiele modeli różniących się konstrukcją budowy i sposobem montażu. Do wyboru mamy np. okapy przyścienne, wyspowe, podszafkowe czy blatowe. Ich wybór podyktowany jest w dużej mierze możliwościami montażu, wielkością powierzchni kuchni, usytuowaniem otworu wentylacyjnego i kuchenki. Jeżeli stanowisko do gotowania znajduje się z dala od ściany, jako tzw. wyspa kuchenna, wybierzmy okap wyspowy, montowany do sufitu. Okapy kominowe sprawdzą się natomiast w sytuacji, gdy kuchenka stanowi element aneksu kuchennego i dodatkowo w jej pobliżu znajduje się otwór wentylacyjny. Zaletą okapów kominowych jest fakt, że podłączone do kanału wentylacyjnego, umożliwiają odprowadzanie powietrza na zewnątrz budynku. Najpopularniejszym rozwiązaniem są okapy podszafkowe, pracujące w trybie pochłaniacza. W tym przypadku zasysane powietrze przepuszczane jest przez filtry z aktywnym węglem, a następnie oczyszczone wydostaje się z powrotem do kuchni. Testy pokazują, że okapy zainstalowane jako pochłaniacz są jednak mniej skuteczne niż wtedy, kiedy stają się wyciągiem.

 

Naukowcy ostrzegają – przyrządzanie potraw na kuchence gazowej powoduje powstawanie zanieczyszczeń o stężeniu często przewyższającym dopuszczalne normy.

 

Moc optymalna
Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru okapu jest jego wydajność – podawana w m³/h. Informuje ona o ilości powietrza, jaką okap może przefiltrować w ciągu godziny. „Aby prawidłowo ustalić ten parametr należy pamiętać, że wydajność okapu jest ściśle zależna od kubatury, czyli objętości naszej kuchni. Przyjmuje się, że okap powinien przefiltrowywać powietrze w pomieszczeniu od 6 (minimalnie) do 12 (maksymalnie) razy w ciągu godziny, średnio około 10 razy.” - radzi ekspert, Kamil Machura. Ponadto ważnym parametrem wpływającym na skuteczność działania okapu jest jego szerokość – okap zawsze powinien być szerszy od płyty grzewczej. I tak, przykłądowo – do płyty o szerokości 60 cm powinno się zastosować okap o szerokości od 70 do 90 cm. Dzięki temu mamy gwarancję, że wszystkie zapachy powstające podczas gotowania będą skutecznie pochłaniane przez urządzenie.

 

Sam proces gotowania dodatkowo wytwarza szkodliwe dla zdrowia, lotne związki chemiczne, zwiększa wilgotność i generuje nieprzyjemne zapachy.


Cicho… jak makiem zasiał
Parametrem, który nie wpływa na wydajność okapu, a decyduje o komforcie pracy w kuchni jest jego głośność. Dzięki ciągłym badaniom i pracy nad nowymi technologiami, producentom udało się osiągnąć kompromis między wydajnością a stopniem hałasu generowanym podczas pracy urządzania. W nowoczesnych okapach głośność nie powinna przekraczać 55 dB, czyli poziomu porównywalnego do rozmowy. Okap powinien tak pracować, by po jego włączeniu można było wciąż swobodnie rozmawiać, słuchać radia lub telewizji. Podczas zakupu najlepiej sprawdzić sprzęt w działaniu i przekonać się, jak głośno pracuje na najwyższym biegu.

 

Okap jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdej kuchni.

 

Sztuka użytkowa
Coraz częściej okap kuchenny ma za zadanie spełniać nie tylko funkcje użytkowe, ale także stanowić element dekoracji wnętrza. Podstawą aranżacji przestrzeni kuchennej jest harmonia jej elementów. Wszystkie muszą ze sobą współgrać – pod względem stylu, designu, czy materiałów, z których są wykonane. Dlatego też sprzęty kuchenne są coraz bardziej zróżnicowane, designerskie, stają się przedmiotem sztuki użytkowej. Producenci wychodzą naprzeciw potrzebom klientów, którzy cenią sobie wysoką funkcjonalność, nietuzinkowe wzornictwo i trafne rozwiązania technologiczne. Wnętrza, w których salon jest połączony z kuchnią, wymagają skutecznego i szybkiego pochłaniania zapachów wydobywających się z kuchni. Doskonałe zastosowanie znajdują tutaj okapy najwyższej wydajności i ciekawym wyglądzie. Decydując się na zakup okapu warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, w jakie wyposażone jest to urządzenie. Producenci oferują rozwiązania w postaci: dodatkowego oświetlenia, sterowania dotykowego, wskaźnika nasycenia filtrów, czujnika zapachów, czy wbudowanego w okap monitora TV. Ważna jest także jakość wykonania – dlatego zwracajmy uwagę na to, z jakich materiałów wykonany jest nasz okap. Przełoży się to w przyszłości m.in. na łatwość utrzymania go w czystości. Prawidłowo dobrany okap to gwarancja świeżego powietrza w kuchni, komfortu przygotowywania posiłków, ale też i bezpieczeństwa. Jak pośród bogatej oferty urządzeń dostępnych na rynku wybrać takie, które będzie jednocześnie funkcjonalne i spełniające nasze oczekiwania? Zastosujmy powyższe wskazówki.