Wnętrza

Panele ścienne i drzwi ukryte

Tekst Dobra Forma • Zdjęcia Dobra Forma WWW.DOBRAFORMA.COM

2016-12-15
Panele ścienne i drzwi ukryte

Od wieków w pałacach i na zamkach pojawiały się sekretne przejścia, o których istnieniu wiedzieli jedynie wtajemniczeni. Ukryte wrota prowadziły najczęściej do poufnych komnat, skarbców czy miejsc schronienia. Na kanwie podobnych wzorców zrodziła się współczesna koncepcja drzwi dyskretnie wkomponowanych w konstrukcję ściany (tzw. drzwi ukryte), tworzących harmonijny duet z panelami ściennymi.

 

Nowoczesne wnętrza rządzą się własnymi prawami. Organizowane są według kilku głównych zasad. Mają być przede wszystkim efektowne, funkcjonalne, ale też nieoczywiste. Nie ma bowiem nic gorszego niż aranżacyjna monotonia i przewidywalność. Jednym ze sposobów na urozmaicenie wystroju oraz uczynienie go oryginalnym jest zastosowanie zindywidualizowanych wykończeń. Do takich z pewnością zaliczyć można okładziny ścienne, występujące w postaci różnorodnych wariantów kolorystycznych i strukturalnych. Czasem zapełniają one całą pionową konstrukcję. Warto wówczas skorzystać z możliwości wyposażenia pomieszczenia w drzwi ukryte, wykonane z jednakowego materiału, co panele. Dzięki temu wykreujemy spójne wnętrze, doskonale wpisujące się w najnowsze trendy.

 

W STYLU OFICJALNYM

Panele ścienne o fakturze drewna bez wątpienia nadadzą prestiż każdej przestrzeni, w jakiej się znajdą. Z tego powodu często pojawiają się w biurach, recepcjach bądź salach konferencyjnych. Cenione są zwłaszcza za walory wizualne. Jednak to niejedyna ich zaleta. Wykazują one zdolność do wyciszania pomieszczeń, a co za tym idzie – poprawy warunków akustycznych w danej lokalizacji. Ma to istotne znaczenie w przypadku miejsc odwiedzanych przez dużą liczbę osób, takich jak siedziby firm czy hotele i sprawdza się np. w sytuacjach, kiedy potrzebujemy zacisznego punktu na biznesową naradę, konferencję czy do codziennej pracy w skupieniu. Wykończenie ściany drewnianymi arkuszami stworzy tło sprzyjające koncentracji, które nie będzie nadmiernie rozpraszać, a jednocześnie pozwoli wykreować elegancką stylizację. Zastosowanie paneli ściennych, jako niezwykle reprezentacyjnych elementów, w siedzibie przedsiębiorstwa czy danej instytucji, z pewnością korzystnie wpłynie także na sposób ich postrzegania przez kontrahentów czy gości.

 

drzwi ukryte

 

PRYWATNE OBLICZE PANELI

Okładziny boazeryjne równie dobrze spisują się w roli atrybutów prywatnych budynków mieszkalnych, gdzie mogą pełnić rozmaite funkcje. Najczęściej jednak widuje się je na ścianach za telewizorem. Efektowne panele tworzą wówczas spektakularne tło dla wieczornych seansów, których odbiór zyskuje zupełnie nowy wyraz, a zwyczajny pokój dzienny przywdziewa kostium domowego kina.

Innym popularnym rozwiązaniem jest lokowanie w obrębie domostwa ażurowych paneli dekoracyjnych, często wykonywanych metodą rękodzielniczą. Nie dość, że stanowią intrygujący, charakterystyczny ornament, to dodatkowo, jako praktyczne ścianki działowe, pozwalają wyznaczać funkcjonalne strefy. Szczególnie atrakcyjnie prezentują się jako ogranicznik zasięgu klatki schodowej, jak i w postaci zabezpieczającej barierki na antresoli. Przez wycięte w arkuszu ornamenty przepuszczane jest światło, gwarantujące dodatkowy walor estetyczny.

 

panel ścienny pod tv

 

WZORNICZE ARCYDZIEŁA

Ten, komu wydaje się, że panele ścienne to banalny typ wykończenia, jest w wielkim błędzie i zapewne nie miał okazji zapoznać się z najnowszymi trendami w tej dziedzinie. Otóż współczesne koncepcje dalekie są od pospolitości. Wystarczy przyjrzeć się różnorodnym wybarwieniom okładzin, powstałych z naturalnych materiałów, takich jak drewno wszelakich gatunków, m.in. jesionu, dębu, orzecha. Pełna gama szlachetnych barw pozwoli dobrać odpowiedni kolor paneli do charakteru wnętrza. Nie bez znaczenia jest także typ okładziny. Możemy wybierać np. pomiędzy wariantami rustykalnymi w postaci litych desek oraz nowoczesnymi – z forniru czy lakierowanej płyty. Lśniące lub matowe wykończenie zapewni pożądany efekt, który potęgują rozmaite zdobienia. Do dyspozycji użytkowników są bowiem wersje gładkie i niejednorodne, np. dające wrażenie głębi panele z równoległymi frezowaniami lub złożone z dużej liczby niewielkich, nieregularnie ułożonych modułów. Za najefektowniejsze wielu poczytuje okładziny trójwymiarowe o zróżnicowanej fakturze, modele oparte na idei op-art, bazujące na dążeniu do wykreowania złudzeń optycznych, a także konstrukcje wykorzystujące LED-owe podświetlenia. Modnym rozwiązaniem są także segmenty złożone z sześciokątów, ułożonych w plaster miodu. W celu spersonalizowania wnętrza, stosuje się także arkusze z dowolnymi frezowaniami, przedstawiającymi np. logo lub nazwę danej firmy czy ulubione motto domowników.

 

panele drewniane plaster miodu

 

SEKRETNE PRZEJŚCIE

Często panele ścienne pojawiają się jako kompleksowa zabudowa. Wówczas jej dopełnieniem mogą stać się drzwi bezprzylgowe. Czym odróżniają się od standardowych skrzydeł? Są to drzwi z zamaskowaną ościeżnicą i zawiasami, a sama ich płaszczyzna jest zlicowana z powierzchnią ściany. Najciekawszy rezultat osiąga się jednak dopiero, gdy drzwi pokrywa ten sam materiał, co ścianę. Wówczas udaje się wykreować efekt „pomieszczenia bez wyjścia”, znakomicie wpisującego się w minimalistyczne trendy. Dyskretne przejście zaskoczy niejedną odwiedzającą nas osobę, a także pozwoli zadbać o należytą harmonię, do której osiągnięcia często usilnie dążymy. Prosty design drzwi ukrytych, hołdujący nowoczesnym trendom, przypadnie do gustu szerokiej grupie nabywców, którzy często nie są zadowoleni z użytkowania tradycyjnych drzwi z widocznymi zawiasami i nie zawsze estetyczną futryną. Dodatkowym atutem ukrytej stolarki jest zdolność izolacji akustycznej. Dzięki temu, jeszcze efektywniej wytłumimy hałas, uzyskując zaciszną strefę, do której dostępu będą strzegły doskonale wkomponowane w płaszczyznę ściany drzwi na miarę XXI wieku.