Wnętrza

Kuchnia i jadalnia

Pasja gotowania

Tekst Katarzyna Szymańska • Zdjęcia Termisil

2013-09-25
Pasja gotowania

Tryb życia, jaki prowadzimy, ma znaczący wpływ na stan zdrowia i kondycję psychiczną oraz fizyczną. To, co jemy, w sposób bezpośredni oddziałuje na funkcjonowanie organizmu. Sposób przygotowywania posiłków oraz jakość produktów mają niebagatelne znaczenie dla wartości odżywczej przyjmowanego pokarmu. Świadomość tego, co nam służy, a co szkodzi jest coraz większa. Przyczyniają się do tego liczne programy telewizyjne i książkowe poradniki, które stają się bestsellerami. Moda na zdrowy tryb życia ma odzwierciedlenie w bardzo silnym trendzie kulinarnym na zdrowe gotowanie. Tradycyjny schabowy z wielką górą ziemniaków polaną tłuszczem odchodzi do lamusa. Nawet niewielkie ilości tłuszczu używane do smażenia zmieniają pod wpływem temperatury swoją konfigurację przestrzenną wiązań na tzw. kwasy tłuszczowe trans, które są rakotwórcze. Tłuszcze tracą swoje pierwotne wartości zdrowotne, a zamieniają się w cichego zabójcę. Na tłuszczu należy smażyć krótko i wymieniać za każdym razem, żeby go nie przypalać. 

 

Tryb życia, jaki prowadzimy, ma znaczący wpływ na stan zdrowia i kondycję psychiczną oraz fizyczną.


O wiele lepszym pomysłem na obróbkę termiczną jest duszenie i pieczenie. Robi się to bez dodatku tłuszczu. Proces pieczenia/duszenia powoduje uwalnianie soków komórkowych potrawy – w szczególności wody, która wrze w stu stopniach. Potrawa tak właściwie jest przeparowywana własnymi sokami i wodą, dzięki czemu składniki pokarmowe zachowują swoje właściwości zdrowotne. Jeszcze częściej polecanym przez dietetyków sposobem jest gotowanie na parze. Szczególnie warzywa tak przyrządzone są godne uwagi – nie pozbywamy się bowiem większości zawartych w warzywach witamin, jak się to dzieje w przypadku gotowania w wodzie. Często zapominamy o tym, że na jakość jedzenia wpływa nie tylko sposób przyrządzenia i dobrej klasy składniki, ale również naczynia, jakich używamy. Materiały, z jakich są wykonane, mogą rażąco zmienić smak potrawy lub, co gorsza, negatywnie wpływać na zdrowie. Powszechnie używane naczynie teflonowe właściwie po jednym już zarysowaniu widelcem nie nadają się do użytku, ponieważ zniszczone i porysowane naczynie trudno utrzymać w czystości, odłamki materiału mogą zostać połknięte, a substancje szkodliwe dla zdrowia mogą przedostawać się do jedzenia. Najlepsze naczynia wykonane są z materiałów takich jak glina czy szkło. Szkło to twarda, zazwyczaj przezroczysta masa, najczęściej wytwarzana z mieszaniny piasku, sody i wapnia, które podgrzewa się do temperatury około tysiąca pięciuset stopni. W procesie wytwarzania można stosować również substancje klarujące oraz odbarwiające lub przeciwnie, barwiące szkło. Po stopieniu z mieszaniny formuje się wyroby, a następnie całość powoli schładza (odprężanie szkła). Każdy rodzaj szkła ma inny skład chemiczny. Szczególnie przydatne do celów kulinarnych właściwości ma szkło boro-krzemowe. Jest odporne na działanie skrajnych temperatur (od -50 do +500°C), a przy tym trwałe i bezpiecznego dla zdrowia. Ma niski współczynnik rozszerzalności termicznej, czyli w miarę wzrostu temperatury objętość naczynia ze szkła boro-krzemowego zwiększa się w nieznacznym stopniu. Naczynia z niego wykonane mają szeroką gamę zastosowań – można stosować je w lodówce i zamrażarce, piekarniku, kuchence mikrofalowej oraz na kuchenkach elektrycznych. Dodatkowo mają wysoką odporność na szok termiczny, czyli nagłe zmiany temperatur. Są łatwe w utrzymaniu w czystości dzięki gładkiej powierzchni, która jest twarda i odporna na zarysowania. Można je myć w zmywarkach.
Szkło to materiał ekologiczny. Możliwość pełnego recyklingu to dodatkowy atut. Dla codziennego użytkowania najistotniejsze jest jednak chyba to, że nie wchodzi w reakcje z żywnością, polecane jest dla alergików. Nie zawiera substancji szkodliwych dla zdrowia, takich jak kadm czy ołów. Szkło zapobiega przypalaniu się potraw, a ciepło rozchodzi się równomiernie – w przeciwieństwie do potraw przygotowywanych w naczyniach blaszanych. Potrawy są aromatyczne, zachowują swoje właściwości odżywcze.

 

To, co jemy, w sposób bezpośredni oddziałuje na funkcjonowanie organizmu.


Szkło boro-krzemowe jest wykorzystywane na przykład przez polskiego producenta naczyń żaroodpornych – Termisil. Dodatkowym atutem tych naczyń jest eleganckie i nowoczesne wzornictwo, aromatyczne potrawy można spokojnie serwować na stół prosto z piekarnika. Mamy odmienne gusta kulinarne, uwielbiamy eksperymentować. Moda na gotowanie w domu z rodziną i przyjaciółmi jest dobrym pomysłem dla każdego, kto chce być trendy. Warto jednak pamiętać również o prozdrowotnych właściwościach przygotowywanego przez nas jedzenia. Bo umiejętne przyrządzenie potrawy to prawdziwa sztuka, której można się oddawać z wielką pasją. Pogłębianie wiedzy na temat porcji zdrowia, jaką możemy sobie zaserwować na talerzu to wysiłek, który warto podjąć. Świadomie dobrane naczynia dobrej jakości oraz świeże produkty spożywcze przygotowane na przykład w piekarniku to recepta na pyszne i zdrowe potrawy.