Wnętrza

Pokój dziecka

Pokój dla bliźniąt

Tekst Anna Olga Chmielewska • Zdjęcia www.pinio.com.pl

2014-07-29
Pokój dla bliźniąt

Każdy rodzic wie, ile przygotowań jest przed przyjściem na świat maleństwa. Coraz częściej zdarza się, że para spodziewa się nie jednego dziecka, a bliźniąt. Jak przygotować pokój dla dwójki noworodków? To zadanie nie jest trudne. Potrzebujemy dwóch łóżeczek, nieco większej szafy i komody z przewijakiem. Dobrze, jeśli zmieści się fotel do karmienia i odpoczynku dla opiekunów.

 

Gdy spodziewamy się dwóch dziewczynek lub dwóch chłopców, nie ma problemu z wyborem dekoracji i dodatków. Kierujemy się wtedy kluczem kolorystycznym dla chłopców lub dziewczynek (co niekoniecznie oznacza błękitny lub różowy). Szukamy jednego tematu dekoracyjnego. Ale, jak wiadomo, życie lubi płatać figle i nie zawsze pisze łatwe scenariusze. Co zrobić, gdy na świat przyjdą bliźnięta – chłopiec i dziewczynka?

Takie wnętrze musi być dobrze przemyślane pod względem organizacyjnym, wychowawczym i komunikacyjnym. Zaprojektowane tak, aby nie znalazło się w nim nic przypadkowego. Dzieci nie lubią nudy, są ciekawe świata, kochają kolory, mają głowę pełną pomysłów, które pomnożone przez dwa muszą znaleźć odzwierciedlenie w jednym pokoiku.

 

Pierwszy dylemat - łączyć czy dzielić przestrzeń pokoju?

Różnie to bywa z rodzeństwem. Czasem charaktery i temperament są tak różne, że warto pokój podzielić na strefę dla brata i dla siostry. Z moich obserwacji wynika, że bliźnięta na ogół potrafią i lubią być razem. Jestem więc za łączeniem przestrzeni i podziału jej na wspólne strefy: snu, zabawy i nauki.

 

Strefa snu - dwa łóżka

Jakie są możliwości ustawień? To zależy od powierzchni i kształtu pokoju. Dla noworodków dwa osobne łóżeczka są najczęstszym rozwiązaniem, a co dalej? W małym a wysokim pomieszczeniu sprawdzi się łóżko piętrowe, choć jest to rozwiązanie skazujące dzieci na wybór kto na górze, a kto na dole. Dyskusje bywają trudne, dlatego jeśli tylko pozwala na to przestrzeń pokoju, polecam dwa łóżka na jednym poziomie. Jak ustawione? Wzdłuż ściany zwykle wydłużają wnętrze, wezgłowiem do ściany to dobry pomysł w dużym pokoju, w mniejszym sprawdza się ustawienie narożne, wtedy w wezgłowiu ustawiamy stolik będący wspólną szafką nocną.

 

Strefa zabawy

Powinna być pomyślana tak, by była wspólna, ale na tyle duża, by w razie potrzeby rodzeństwo mogło bawić się oddzielnie. Tu przydadzą się elementy, które pozwolą dzieciom budować własny świat - namiot, tipi, parawan, jeżdżąca na kółkach szafka. Taką szafkę dodatkowo z jednej strony pomalowaną farmą tablicową znajdziemy w kolekcjach wielu producentów. Najlepiej, gdy miejsce na zabawki jest w jednym miejscu pokoju, ale zorganizowane tak, by był wyraźny podział na zabawki wspólne, zabawki brata i zabawki siostry.

 

Strefa nauki

Zamiast biurka warto pomyśleć o wspólnym stole do pracy, przy którym znajdzie się miejsce zarówno dla dzieci i ich opiekuna.

 

Kolory w pokoju

Pierwszy pomysł to szukanie barw neutralnych, które nie są wprost odczytywane jako kolor dla chłopca czy dla dziewczynki. Beżowe wnętrza często lubią rodzice, a rzadziej dzieci. Można zacząć od bieli i szarości jako głównych kolorów ścian i szukać w dodatkach kolorów bardziej wyrazistych, a nie przypisanych do płci. Na przykład kolor żółty, pomarańczowy, czerwony, zielony, turkusowy, limonkowy. W tym sezonie modne są zgaszone pastele. Nie bójmy się łączenia kolorów! Tworząc miks dla dwojga np. kolorowe grochy lub kratki. Jeśli jest taka potrzeba, możemy różnicować kolorystycznie dekoracje łóżka, pojemniki na zabawki czy obrazki, tworząc inne dla chłopca, a inne dla dziewczynki.

 

Motywy dekoracyjne

Są często kluczem do stworzenia spójnej i atrakcyjnej aranżacji. Warto wybrać taki, który połączy zainteresowania chłopca i dziewczynki. Geometryczne, uniwersalne motywy to: szewrony – czyli modne teraz zygzaki, groszki i grochy, kratki, paski. Tematyczne motywy to rośliny i zwierzęta, muzyka, film, fotografia, podróże, sztuka, architektura, dekoracje typograficzne i alfabet.

 

Wybór mebli

Najkorzystniej wyglądają mebelki o prostych liniach, bez ozdobników, uniwersalne dla obu płci. Szukajmy naturalnych materiałów, omijamy laminaty. Unikajmy kompletów - wtedy pokój będzie miał bardziej indywidualny charakter. Dwa jednakowe łóżka (drewniane lub modne teraz - metalowe), blat na kobyłkach, szafy wolnostojące mogą służyć zarówno chłopcu jak i dziewczynce. Unikajmy mebli dekorowanych nadrukami np. w piłki czy wróżki. Jeśli dzieci będą chciały zaznaczyć, że to moje łóżko, moja szafa, wybierzmy naklejki, umieśćmy oprawione imiona dzieci nad wezgłowiem. Literki w postaci imion czy inicjałów są świetnym sposobem na zaznaczenie odrębności rodzeństwa.

 

Mój przepis na pokój dla bliźniąt

Stworzenie nietuzinkowej przestrzeni w pokoju dla bliźniąt nie jest łatwym zadaniem. Na kolejnych etapach jego realizacji nie zapominajmy przede wszystkim o małych istotach, którym ma służyć. Łączmy umiejętnie, doceniajmy indywidualizm naszych pociech. Akcentujmy różnice charakterów. Obserwujmy dzieci. Śledźmy ich zainteresowania. Pamiętajmy, że bliźnięta są wyjątkowe i bardzo do siebie przywiązane. Obserwujmy dzieci na każdym etapie ich rozwoju i postarajmy się dopasować do ich potrzeb i zainteresowań. W dekoracji zachowajmy umiar. Dobrze przemyślany pomysł i jego skuteczna realizacja to klucz do sukcesu i zadowolenia maluchów.