Wnętrza

Pokój dziecka

POKÓJ DZIECIĘCY, CZYLI SYPIALNIA, BAWIALNIA I PRACOWNIA W JEDNYM

Tekst Domar • Zdjęcia Domar

2019-09-04
POKÓJ DZIECIĘCY, CZYLI SYPIALNIA, BAWIALNIA I PRACOWNIA W JEDNYM

Urządzanie pokoju dla dziecka to nie lada przedsięwzięcie. Planując remont należy pamiętać, że królestwo naszej pociechy będzie jednocześnie pokojem zabaw, miejscem nauki i sypialnią - warto więc wydzielić strefy odpowiadające tym aktywnościom. Jeśli natomiast pokój zajmuje więcej niż jedno dziecko, ważnym zadaniem będzie wydzielenie stref dla każdego z lokatorów.

 


Strefa snu
Wybierając łózko dla dziecka należy pamiętać, że nie będzie to miejsce tylko do spania. W zależności od pory dnia i okoliczności, będzie pełniło rolę czytelni, miejsca nauki, a gdy w odwiedziny przyjdą koledzy - w mgnieniu oka zmieni się w kącik zabaw, a nawet… trampolinę!
- Przy wyborze łóżka w pierwszej kolejności zwracajmy więc uwagę na stelaż – musi być wytrzymały i odporny na skakanie. Rama łóżka powinna być jak najprostsza – bez dodatkowym ozdób i kantów, które mogą powodować kontuzje. I wreszcie materac – ten powinien być przewiewny i najlepiej wykonany z syntetycznych materiałów, które nie sprzyjają rozwojowi grzybów i roztoczy. Jeśli pokoik dla dziecka lub rodzeństwa jest niewielki, dobrze sprawdzi się łóżko piętrowe, które przy okazji da możliwość stworzenia domku - wystarczy zamocować koc na górnym piętrze i kryjówka gotowa - dzieci to uwielbiają! Takie rozwiązanie uwolni rodziców od zastanawiania się, w jakim wieku należy rozdzielać wspólne spanie dla dzieci różnych płci, ale przede wszystkim pozwoli zyskać trochę przestrzeni w pokoju. – mówi Sylwia Gulewicz-Wysocka – projektantka wnętrz z wrocławskiej Galerii Wnętrz Domar.


Strefa zabawy
 Podłoga użytkowana przez dzieci musi przetrwać naprawdę wiele. Upadające zabawki, rozlane napoje, malowanie farbami, zabawy ze zwierzętami … I wśród tego dzieci, które uwielbiają spędzać czas na kolanach. Dlatego tak ważne jest by podłoga nie tylko była estetyczna i ładnie komponowała się z wystrojem otoczenia, ale przede wszystkim była bezpieczna, trwała i łatwa w utrzymaniu czystości. Wszystkie te wymagania spełniają panele podłogowe z kolekcji Querra marki VOX. Wyglądem przypominają naturalne dębowe deski, mają widoczne sęki i usłojenie – dekory zostały wyselekcjonowane przez stylistów VOX, tak by cieszyły oko domowników i odpowiadały ich potrzebom. Panele występują w bogatej palecie wybarwień, począwszy od ciepłych, miodowych brązów, po jasne, srebrzyste szarości. Pełna gama produktów liczy 30 dekorów paneli, które zostały podzielone na pięć kolekcji.


Dzieci lubią tworzyć małe dzieła sztuki na podłodze, ale przed kolorowymi pisakami nie uchroni się też ściana. Aby nie ograniczać artystycznych zapędów naszej pociechy, możemy wykończyć część ścian okładziną ścienną np. Kerradeco od VOX – szybko usuniemy z niej pojawiające się plamy, zabrudzenia czy rysunki. - Możemy też przeznaczyć jedną ze ścian na galerię dziecięcą – może być to wprowadzenie farby tablicowej, po której można dowolnie rysować kredą. W sklepach dostępna jest farba tablicowa w różnych kolorach, nie tylko czarnym i zielonym. Pokój zabaw w domu uatrakcyjni też farba magnetyczno-tablicowa, po której można nie tylko pisać, ale też przyczepiać metalowe ozdoby albo magnesy. – dodaje Sylwia Gulewicz-Wysocka.

 


Kącik nauki
Nauka w wygodnym i funkcjonalnie urządzonym otoczeniu będzie dla dziecka prawdziwą przyjemnością. Niektóre nastolatki wolą uporządkowane biurko, inne wygodną strefę do pracy na ulubionym łóżku. Organizując kącik nauki, należy pamiętać o tym by biurko dla dziecka stało przy oknie, co pozwala jak najdłużej wykorzystywać światło dzienne. Jeśli takiej możliwości nie ma, trzeba zwrócić uwagę na to, by światło nie padało od tyłu i nie odbijało się w ekranie, co niekorzystnie wpływa na wzrok.


 Kupując biurko dla mniejszego dziecka warto wybrać taki model, który będzie rósł wraz z naszą pociechą.  Krzesło również powinno mieć regulację wysokości i kąta siedzenia. Musi być wygodne i wymuszać prawidłową pozycję. Przydadzą się też dodatkowe przestrzenie do przechowywania przyborów szkolnych – kontenerek na kółkach  z szufladami sprawdzi się także jako mały stolik albo siedzisko dla gości - wystarczy położyć poduchę. Jeśli pokój zajmuje rodzeństwo w zbliżonym wieku, można wykorzystać biurka dwustronne – takie, przy których dzieci siedzą naprzeciw siebie. – W pokoju rodzeństwa świetnie sprawdzi się biurko Transformers z kolekcji Young Users. Zsuwając szafki pod blatem biurka można stworzyć miejsce do pracy dla dwójki dzieci. Z kolei przy dwustronnym biurku z kolekcji Spot rodzeństwo wygodnie odrobi lekcje, a pojemne szuflady i praktyczne filcowe organizery pomieszczą wszystkie akcesoria potrzebne do nauki i zabawy – mówi Katarzyna Bryze, szefowa Działu Rozwoju VOX.


Jako że dziecięce gusta zmieniają się w szybkim tempie, warto wybrać meble w stonowanej kolorystyce, które będą dobrą bazą dla różnego rodzaju dodatków. Ten wybór docenimy zwłaszcza, gdy pokój dziecka będziemy zmieniać w przestrzeń nastolatka – nie będziemy musieli wówczas wymieniać wszystkich mebli. - Meble, które dają możliwość personalizacji cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno rodziców, jak i dzieci. Przykładem jest kolekcja Young Users, która składa się z prostych brył, wykonanych z materiału odpornego na uszkodzenia i łatwego do utrzymania w czystości. Moduły można ze sobą dowolnie łączyć – pasują do siebie pod względem wymiarów, kolorów oraz funkcji. A co najważniejsze – meble rosną wraz z dzieckiem. Nie trzeba ich wymieniać, tylko dlatego, że zmianie uległy potrzeby najmłodszego domownika. Jest to możliwe dzięki szerokiej gamie nakładek i dodatków montowanych na fronty mebli. Do wyboru są różne akcesoria wspierające edukację dzieci, grafiki, nakładki służące do zabawy, dzięki którym w prosty sposób można zmienić wygląd całego pokoju, nie wymieniając mebli. – dodaje Katarzyna Bryze.

 


Dwa światy w jednym pokoju
Marzeniem każdego dziecka jest posiadanie własnego pokoju… czasami jednak nie jest to możliwe i rodzeństwo musi się odnaleźć na wspólnej przestrzeni. – W zaaranżowaniu pokoju dla rodzeństwa pomoże kolekcja Stige, w której podobnie jak w innych kolekcjach VOX, stawiamy na personalizację otoczenia. Jest to kolekcja modułowa, która pozwala na skomponowanie dwóch odrębnych światów. Charakterystyczne dla tej kolekcji są drabinki na biurku i łóżku, dzięki którym rodzeństwo może stworzyć własne kąciki do nauki, zabawy i wypoczynku. Szeroki wybór modułowych brył w różnych kolorach daje możliwość kreowania zarówno kolorowych jak i stonowanych aranżacji – mówi Katarzyna Bryze.

O Galerii Wnętrz Domar:
Galeria Wnętrz Domar przy ul. Braniborskiej 14 we Wrocławiu to jedna z największych galerii wyposażenia wnętrz w Polsce. Na 24 000 m² swoje stoiska ma ponad 100 najemców, którzy mają w swojej ofercie produkty wyposażenia wnętrz i materiałów wykończeniowych - począwszy od mebli, poprzez dekoracje, wyposażenie kuchni, podłogi, dywany, firany, zasłony, tapety, oświetlenie, kominki, drzwi, schody czy okna a nawet systemy do inteligentnych domów. Ponadto w Galerii Wnętrz DOMAR znajdują się: restauracja, klub fitness, szkoła tańca, bank, apteka a także market Biedronka i drogeria Rossmann.
www.domar.pl

 ***

Tekst promocyjny