Wnętrza

Pokój małego odkrywcy

Tekst Joanna Aleksandruk

2015-07-08
Pokój małego odkrywcy

Dzieci to mali odkrywcy i poszukiwacze ciekawych historii. Wszystko, co je otacza, może stać się przedmiotem żywych rozmów i inspiracją do wesołej zabawy. Rodzice dbają o prawidłowy rozwój swoich pociech i aranżują wnętrza, aby motywowały do działań i realizowania marzeń małych poszukiwaczy przygód.

 

Producenci mebli dobrze znają potrzeby maluchów, dlatego proponują aranżowanie pokoju dziecięcego, aby zaspokoić głód małego odkrywcy. Przestrzeń malucha powinna być zagospodarowana w taki sposób, aby pielęgnowała zainteresowania i skłaniała do rozwoju. Dziecko spędza w niej dużą część swojego czasu. Ważne jest, aby wnętrze było funkcjonalne, bezpieczne i ciekawe. Dziecko właśnie tam przygotowuje się do rozpoczęcia nowego dnia, bawi się, uczy, odpoczywa i przyjmuje swoich gości. Dlatego dla rozwoju dziecka tak ważne jest zaaranżowanie dogodnego miejsca. Przede wszystkim pokój powinien spełniać oczekiwania zarówno rodziców, jak i malucha. Na rynku dostępne są zestawy dla miłośników świata przyrody i nieodkrytych lądów. Systemy mebli przeznaczone zarówno dla chłopców, jak i dla dziewczynek – dzieci zafascynowanych przygodami i dziką przyrodą.

 

Strzałem w dziesiątkę przy aranżowaniu takiego pokoju będzie urządzenie go w soczystych zieleniach, ciepłych błękitach i przyjaznych brązach. Pogodne kolory będą zachęcały do aktywnego spędzania czasu. Radosne postacie zwierząt intrygują i zachęcają do poznawania świata. Takie wnętrze inspiruje dziecko do odkrywania nieznanych historii i odnajdywania twórczych pasji.

 

Producenci nie zapominają o rodzicach i ich obawach przy zachowaniu bezpieczeństwa pociech. Aby mogli ze spokojem o bezpieczeństwo dziecka zakupić meble, projektanci stwarzają funkcjonalne i stabilne bryły. Mocne i wytrzymałe meble z powodzeniem sprawdzają się we wnętrzach uczniów i najmłodszych. Ponadto ustawienie mebli jest dość ważne, dlatego z góry trzeba zaplanować każdy krok. Przydaje się największa ilość szafek, półek i skrytek na zabawki. Warto pozwolić, aby dziecko same zajęło się ich położeniem. Niech czerpie przyjemność z urządzania wnętrza.

 

Kolejną, równie ważną sprawą w pokoiku jest aranżacja tablicy. Można do niej przyczepić zdjęcia i prace plastyczne malucha. Nic tak nie podniesie samooceny dziecka, jak pochwała i wyróżnienie jego pracy zawieszonej na honorowej tablicy. Rodzice dzięki temu dadzą mu do zrozumienia, że wspierają jego rozwój i umożliwiają pochwalenie się swoimi osiągnięciami. To dla dzieci bardzo ważne. Jeśli poczują wsparcie ze strony dorosłych, łatwiej będą sobie radzić z codziennymi zmaganiami. Wbrew pozorom urządzenie dziecięcego pokoju jest przyjemnym, ale i trudnym zadaniem. Należy pamiętać o funkcjach, które mają spełniać, nie zapominając o tym, że aranżacja ma podobać się przede wszystkim milusińskim. Kolekcje dla małych odkrywców obfitują w hamaki, domki, piętrowe łóżka i pełne tajemnic kolorowe namioty.

 

Dzieci mają niezwykłą wyobraźnię. Kształtuje się ona od początku ich życia. Wiele czynników ma na nią wpływ – przede wszystkim miejsce, w który przebywa młody człowiek. Urządzając mieszkanie, warto przyłożyć się do aranżacji pokoju dziecka. Zazwyczaj rodzice nie zdają sobie sprawy z upodobań własnych dzieci, dlatego oferują im eleganckie otoczenie, jednak nieprzystające do ich potrzeb. W takim wypadku najlepiej jest, jeśli pozostawimy dziecku możliwość wpływu na urządzenie swojego wnętrza, choćby dla rozwinięcia kreatywności malucha.

 

Wyglądem własnego pokoju dzieci wyrażają niezależność i indywidualność. Czasami podgląd na aranżację przestrzeni nie jest zgodny z pomysłami rodziców, ale wówczas najważniejszą umiejętnością jest dojście do kompromisu.

 

Szukając odpowiednich mebli dla dzieci, powinniśmy wybierać takie, które są skonstruowane z jednoznacznym przeznaczeniem. Jednocześnie dobrze jest, aby odpowiednio dobrane elementy pozwalały dziecku na wymyślanie ich zastosowania do zabawy. Przyczyni się to do rozwoju zdolności manualnych i koordynacji ruchów malucha. Odkrywca zdobywa świat, więc myśli, konstruuje, składa, skleja, montuje, buduje i testuje!