Wnętrza

Salon

Powrót do natury... Drewniane akcenty dla każdego wnętrza

Tekst JACEK WENCLEWSKI • Zdjęcia WWW.TOREX.COM.PL

2019-02-19
Powrót do natury... Drewniane akcenty dla każdego wnętrza

Dziś, kiedy w wielu modnych wnętrzach królują wzory imitujące surowy beton, przestrzeń dzielą szklane ściany oraz metal, a paleta kolorów rzadko sięga poza odcienie szarości, pozbywamy się kontaktu z naturą, która właściwie w każdej postaci może wnieść nieco ciepła do naszych pomieszczeń, nie zaburzając przy tym ich nowoczesnego, minimalistycznego charakteru. O mniej i bardziej oczywistych sposobach na to piszemy w naszym artykule.

 

MAŁE OGNIKI

Zacznijmy od elementów, które zaliczylibyśmy do tych najbardziej oczywistych, ale też najprostszych do zaaranżowania, niewymagających wiele „zachodu”. Niepozorne drewniane świeczniki dostosowane do tak popularnych tealightów odmienią wnętrze w jednej chwili. Drewno w różnego rodzaju wykończeniach połączone ze światłem świec ociepli atmosferę każdego pomieszczenia. Wybór kształtów i kolorów świeczników jest ogromny, zatem na pewno znajdziemy coś odpowiedniego zarówno do aranżacji pełnych modernistycznych brył, jak i tych bliższych falującej secesji oraz prowansalskiej świeżości.

 

 

 

LAMPKI NOCNE

Większość z nas zgodzi się, że w sypialni powinno być przytulnie, ciepło i nastrojowo. Wszystkie trzy efekty będziemy w stanie uzyskać dzięki drewnianym lampkom nocnym. Niezbyt ostre światło załamujące się i tworzące pokaz światłocieni na fakturze drewna wprowadzi wspaniały sypialniany klimat.

 

 

KARNISZE

Choć ostatnio sytuacja się zmienia, w polskich domach ciągle jest za mało karniszy wykonanych z drewna (warto wspomnieć, że właśnie takie królują w innych krajach europejskich). Na szczęście łatwo to zmienić – z całą pewnością montaż drewnianego karnisza wymaga od nas więcej wysiłku niż postawienie świecznika czy lampki nocnej, ale przecież nie jest to jeszcze remont. Dłuższa chwila i gotowe – zyskujemy zupełnie odmieniony klimat wnętrza, bez względu na to, czy jest to loft, przestrzeń w stylu nowoczesnym, czy też swojskie, pełne ciepła mieszkanie lub dom.

 

 

Obecne metody wykończenia karniszy drewnianych, technologie stosowane w ich produkcji bez trudu nadążają za trendami. Zatem oprócz modeli malowanych na standardowe kolory, imitujących barwy takiego lub innego gatunku drewna, egzemplarzy pokrywanych lakierami transparentnymi, uwydatniającymi naturalne piękno struktury surowca znajdziemy i takie, które wpasują się w modne dziś „betonowe” wnętrza pełne odcieni szarości albo w charakter loftowych przestrzeni, do jakich będzie pasować cała paleta karniszy patynowanych, w stylu vintage, postarzanych oraz olejowanych.

 

 

 

WSPORNIK I KOŃCÓWKA

Również w podejściu do formy elementów, z jakich składany jest karnisz, w ostatnich latach dokonał się spory postęp. Znajdziemy zatem wsporniki oraz końcówki w kształtach klasycznych, które już znamy i które za tę „klasyczność” cenimy, ale nie brakuje także bardzo pomysłowych rozwiązań dotyczących samego kształtu (np. nowoczesne, minimalistyczne kształty), jak i zastosowania dodatkowych elementów: szkła, sznurków lnianych, cekinów itp. Wybór jest ogromny.

 

 

 

LEPSZY DOM

Bez względu na to, czy jesteśmy zwolennikami stylów bardziej tradycyjnych, czy tych mknących „ku przyszłości”, nie powinniśmy zupełnie odcinać się od natury. Karnisz, lampka czy świecznik lub jeszcze inny przedmiot wykonany z odpowiednio przygotowanego drewna wzniesie wnętrze na kolejny poziom, a nam pozwoli poczuć się bliżej natury.