Wnętrza

Rekreacja

Prywatna pływalnia

Tekst Karolina Miszczuk

2014-10-14
Prywatna pływalnia

Woda, leżak, kojący szum i cicha przestrzeń do odpoczynku – to nie opis zagranicznego hotelu all-inclusive, a domowego basenu, który można mieć w cenie samochodu.

 

Wydawać by się mogło, że basen jest inwestycją przeznaczoną dla nowobogackich i snobistycznych osób. Nie jest to jednak prawdą. Każdy, kto choć raz był na basenie, pomyślał kiedyś, że dobrze by było mieć taki basen w piwnicy czy ogrodzie, bez konieczności jeżdżenia na drugi koniec miasta. Cena jest zbyt wygórowana? Niekoniecznie. Biorąc pod uwagę całkowite koszty wybudowania, wydatki na budowę basenu można porównać do kosztu samochodu, czyli około 40 tysięcy zł. Faktem jednak jest, że późniejsza eksploatacja może nieco przerażać. Odpowiednie filtry, temperatura pomieszczenia czy odprowadzanie wilgoci może spędzać sen z powiek.

Wśród wielu wariantów do wyboru najlepszym na nasze warunki pogodowe okazuje się basen wewnątrz domu. Gdy ograniczona ilość miejsca na działce nie pozwala na basen na poziomie wejścia do domu, wystarczy odpowiedni projekt basenu w piwnicy. Wymaga to zaprojektowania dodatkowego oświetlenia, ale efekt końcowy może zrekompensować tę wadę.

Pomieszczenie basenowe stanowi rozległą konstrukcję i zajmuje dużo miejsca, bez względu na wymiary basenu. Odpowiednia głębokość basenu - minimum 1,5 m - może być sporym wyzwaniem, jeśli postawimy na basen w piwnicy. Jednak rozrywka zimą i orzeźwienie latem rekompensuje trudy tworzenia.

Warto zdać sobie sprawę, że opieka nad basenem nie kończy się po jego wybudowaniu. Należy kontrolować zawilgocenie pomieszczenia z basenem, czystość wodę, kontrolować udział chloru w powietrzu itd. Jeśli jednak dobrze zainwestujemy w odpowiedniego fachowca z doświadczeniem, pomoże on nam wybrać optymalne rozwiązania i ograniczyć roczne wydatki na basen do około 1000 zł.

Wymiary basenu powinny być optymalne do pływania przynajmniej dwóch osób w tym samym czasie. Dobrze więc, by basen miał wymiary około 11x4 m i głębokość średnią oscylującą w granicach 1,2 – 1,7 m.

Gdy mamy do czynienia z wodami gruntowymi blisko powierzchni, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie podwyższenia dla basenu. Podniesienie basenu na około metr nad poziom gruntu rozwiązuje większość problemów z wodami gruntowymi. Wizualne aspekty również grają tu znaczącą rolę. Oglądanie zachodu słońca w basenie lub słuchanie świerszczy przez uchylone okno, z ustawionymi wokół basenu świecami to sposób na relaks i niezapomniane romantyczne chwile z bliską osobą.

Wspomniane wcześniej okna są równie ważne, co odpowiednie usytuowanie niecki basenu. Okna od południa mogą nam skutecznie dopomóc, a dodatkowe panele słoneczne na dachu prawie całkowicie zlikwidują koszty ogrzewania wody w basenie. To świetne rozwiązanie na obniżenie kosztów eksploatacji rocznej basenu.

Basen to znakomite rozwiązanie na wszelkie imprezy. Urodziny, imieniny, święta, rocznice – to idealny moment na spędzenie czasu z rodziną i znajomymi w tym nietypowym miejscu. Mając pływalnię na wyciągnięcie ręki, łatwiej też zmobilizować się do codziennych ćwiczeń.

Basen więc - pomimo niewielkich wad - ma ogrom zalet: poprawia naszą kondycję, jest źródłem rozrywki i nie pozwala na nudę przez okrągły rok. O każdej porze dnia możemy wybrać się na niego, oddać się relaksowi i odpoczywać w wygodny i dowolny sposób.