Wnętrza

Przestrzeń pod oknem

Tekst Marcelina Kowalczuk

2016-09-30
Przestrzeń pod oknem

Tradycyjne domy mają pod oknami standardowe parapety. Ich szerokość często zależy od późniejszego zastosowania. Parapet może być bowiem blatem roboczym lub miejscem na kwiaty. W zależności od potrzeb mieszkańców domu, możemy zastosować ciekawe rozwiązania, które niekoniecznie będą miały formę klasycznego parapetu na standardowej wysokości. Parapet jest miejscem, którego na pierwszy rzut oka nie da się atrakcyjnie przedstawić. Jak zaaranżować ścianę z oknem i parapetem?

 

PARAPET KLASYCZNIE

Standardowy parapet najczęściej jest umieszczony na wysokości od 85 do 120 centymetrów od podłogi. Są to wysokości zależne od pomieszczenia: w kuchni wysokość mebli to właśnie 85 centymetrów, dlatego też powinno się umieścić okna nieco wyżej – parapet będzie więc zainstalowany między ościeżnicą okna a szafkami kuchennymi. Może też być połączony z blatem szafek, tworząc jedną zwartą powierzchnię. W salonie czy pokojach wysokość okien może się zmieniać w zależności od położenia domu, osłonięcia przez drzewa etc. Okno łazienkowe może znajdować się na podobnej wysokości. Jednak, jeśli chcemy zapewnić sobie i pozostałym domownikom więcej intymności, możemy zainwestować w mniejsze okna i umieścić je na wysokości nawet powyżej półtora metra. Standardowe rozwiązania są dobre m. in. dla miłośników kwiatów. Parapet to świetne miejsce dla roślinek, które oprócz wody, potrzebują dostępu do naturalnego światła. Będzie to więc, oprócz ładnego wykończenia przestrzeni pod oknem, również wspaniałe miejsce na odrobinę natury we wnętrzu.

 

Pod oknami zwykle znajdują się grzejniki. Stanowią one często ten element, który za wszelką cenę staramy się ukryć, choć bez strat ciepła. Możemy zastanowić się nad innym rodzajem ogrzewania lub zastosować standardowy trik: osłonki na grzejniki są zaprojektowane tak, by nie kolidowały z przepływem ciepła. Dodatkowym atutem może być wnęka okienna. Dobrym pomysłem będzie położenie tapety na całej wysokości wnęki. Parapet jest w tym przypadku kluczowym elementem i stanowi podstawę do stworzenia ramy grzejnika. Designerzy proponują, by wręcz „wyciągnąć” osłonkę na pomieszczenie, czyniąc z niej wspaniałą półkę na kwiaty z dwiema podstawami. Wszystkie elementy będą ażurowe. Grzejnik będzie wówczas widoczny, ale przebijająca się w ażurowych oczkach tapeta stworzy zachwycający efekt.

 

dekoracja parapetu

 

ARANŻACJA PARAPETU NIESZTAMPOWO

Łóżko pod oknem jest bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem. Sypialnia nabiera nowego wyrazu, gdy umieścimy stelaż łóżka pod oknem. Odpowiednio zaprojektowany parapet stanie się przedłużonym posłaniem, dzięki czemu latem będziemy mogli oglądać rozgwieżdżone niebo, a zimą podziwiać przepiękny krajobraz za oknem, układając się do snu. Poranki w podokiennym łóżku mogą być niezwykle przyjemne, zwłaszcza, gdy ciepłe promienie słońca powoli budzą nas ze snu. Jest to więc rozwiązanie godne przemyślenia, a w gąszczu dostępnych rodzajów okien i możliwości ich wykonania na zamówienie, możemy je pięknie wkomponować w łóżko.

Parapet z siedzeniem może stworzyć pewien problem. Kanapa musi być wygodna, a więc nieco szersza od standardowego parapetu. Możemy jednak ciekawie zaaranżować tę przestrzeń: obejdzie się w tym przypadku bez parapetu z tworzywa sztucznego czy kamienia. Zastosowanie płyty MDF będzie ekonomiczniejsze i stworzy cieplejsze wykończenie. Na wierzch wystarczy wówczas dobrać odpowiedni materac, ułożyć kilka poduszek w ciekawych poszewkach i mamy gotową kanapę, bez zamawiania mebla. To rozwiązanie szczególnie polecane dla fanów czytania: oprócz wygodnego miejsca, w lekko odosobnionym miejscu, możemy też liczyć na nienaganne oświetlenie światłem dziennym stronic książki.

Biurko lub sekretarzyk pod oknem stanowi bardzo proste rozwiązanie dla osób pracujących w domu. Pozbywamy się wówczas klasycznego parapetu i, podobnie jak w przypadku blatu kuchennego, zamawiamy blat biurka o odpowiednim kształcie dopasowanym do wnęki okiennej. Tak ustawione biurko gwarantuje, że osoby praworęczne i leworęczne nie będą miały problemu z zasłanianiem sobie strony ręką. Podobnie jak w przypadku kanapy, w bezpośrednim sąsiedztwie okna można zorganizować siedzisko w kuchni. Stół będzie wówczas stał prawie przy samej ścianie, co zapewni dodatkową przestrzeń na zaaranżowanie pozostałych sprzętów kuchennych. Wnęka jest kolejnym ciekawym rozwiązaniem. W miejscu parapetu znajdować się może blat szafki. Pusta przestrzeń pod oknem może być idealnym miejscem na szafkę, wazon z kwiatami czy doniczkę. Wnęka stworzona przez ściany graniczące z oknem przedzieli pomieszczenie pionowo, co doda mu optycznie wysokości.

 

aranżacja okma w salonie

 

ŚCIANA BEZ ZAŁAMAŃ

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem do nietypowego domu może być... całkowita rezygnacja z parapetów. Okna zlicowane z powierzchnią ściany wewnętrznej domu może być atrakcyjnym rozwiązaniem i stworzyć idealny plan dla wzorów fototapet, bez zbędnych załamań czy zniekształceń obrazu. Takie usytuowanie okna zapewni nam większe pole manewru w aranżacji, a ponadto przyczyni się do wysmuklenia ściany w nietypowy sposób.

 

PARAPET NA RÓŻNE SPOSOBY

Parapet w każdej postaci to ogromna połać do aranżacji. Niezależnie od jego wysokości i szerokości, możemy zastosować wiele rozwiązań, które dopasują parapet do aranżacji wnętrza. Kolor parapetu nie musi być standardowy: czarny, brązowy, biały. Możemy wykonać go w kolorze, który aktualnie dominuje we wnętrzu. Taki zabieg zagwarantuje fascynujący efekt i stanie się uroczą bazą kolorystyczną dla ozdób. Możemy przebierać w nieokreślonej liczbie wykończeń parapetu: od zakończeń zachodzących na ścianę, którym towarzyszy ciekawy wzór dolnej krawędzi, aż po parapety całkowicie zlicowane z powierzchnią ściany. Różnorodność materiałów pozwala na dokładne dopasowanie parapetów również do mebli.

 

aranżacja okna w kuchni

 

DYLEMAT

Wyboru między konkretnymi aranżacjami okna i parapetu pomoże dokonać specjalista. Podpowie on, jakie okna najlepiej pasują do określonego pomysłu, który mamy na aranżację salonu, kuchni czy sypialni. Stawiając na własne przeczucie, w tym przypadku istnieje ryzyko wpędzenia się w zbędne koszty, ponieważ wybrane okna mogą nie spełniać wymaganych standardów. Sama decyzja o konkretnej aranżacji może nam spędzać sen z powiek. Ciekawym rozwiązaniem okazują się okna bez parapetu sięgające podłogi. Możemy wówczas zastosować krótką roletę lub osłonić fragment okna donicą z kwiatami czy okazałym wazonem. Istnieje więc wiele ciekawych rozwiązań, które możemy zastosować w aranżacji wnętrz, nie znając jeszcze ostatecznego efektu. Nasze marzenia mogą zatem ziścić się w piękny i niepowtarzalny aranż, a parapet, oprócz podestu dla światła, będzie stanowił wspaniałe wykończenie okna oraz przestrzeni wokół niego.