Wnętrza

Rybie ości na podłodze? Klasyczny wzór jodełki

Tekst Arbiton www.arbiton.com • Zdjęcia Arbiton www.arbiton.com

2020-07-14
Rybie ości na podłodze? Klasyczny wzór jodełki

„Jodełka” to klasyczny wzór, który kojarzy się z luksusem drewnianej podłogi. Wzór zwany również „rybią ością” uwielbiała brytyjska królowa Wiktoria. Styl angielski do dziś uwodzi pokolenia, a jego nieodłącznym elementem jest właśnie charakterystyczny układ desek, który Anglicy nazywają Herringbone. Do niedawna „jodełka” zarezerwowana była dla podłóg klejonych, najczęściej z litego drewna. W tym roku pojawiły innowacyjne panele winylowe z rdzeniem mineralnym montowane na tzw. clik z możliwością ułożenia „jodełki”.


Historyczny wzór podłóg – w pałacach, katedrach i na angielskich dworach
Wzór o jakim piszemy pochodzi jeszcze z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Nazwa nawiązuje do charakterystycznego ułożenia elementów , które przypomina schodzące się gałęzie drzewa iglastego. Rzymianie układali w ten sposób kamienne drogi, dzięki czemu były one bardziej stabilne i trwałe. Charakterystyczny wzór pojawił się także w XIII wieku w projekcie katedry Santa Maria del Fiore we Florencji. Twórca tego imponującego dzieła – Filippo Brunelleschi zaprojektował i stworzył ogromną kopułę bez podpór dzięki pomysłowemu projektowi, który składał się z wewnętrznej skorupy wykonanej z cegieł o wzorze w jodełkę oraz poziomego kamiennego łańcucha. Zastosowanie jodełki w tym projekcie zmniejszyło naprężenia konstrukcji i pozwoliło równomiernie rozłożyć ciężar.

W Europie za prekursorów i promotorów wzoru Herringbone uchodzą Francuzi. Stąd moda powędrowała na wyspy gdzie pokochali go Brytyjczycy, którzy w XIX wieku stosowali go już w większości posiadłości.

 


Piękne ale ekskluzywne  drewno
Polacy wzór w jodełkę kojarzą głównie z okresem międzywojennym, gdzie tego rodzaju ułożenie parkietu królowało w  miejskich kamienicach. Do niedawna wzór w „jodełkę” zarezerwowany był wyłącznie dla parkietu. Ułożenie litego drewna na podłodze w ten sposób jest pięknym, ale drogim pomysłem. Dobry drewniany parkiet to wydatek rzędu 300 zł za metr kwadratowy. Nawet tańsze na polskim rynku rozwiązania, oparte o deskę warstwową, oscylują w granicach 200 złotych/m2. To powoduje, że „jodełka” uznawana jest za wzór ekskluzywny.
Choć parkiet ma wiele zalet to trzeba pamiętać, że drewno jest materiałem miękkim, ulegającym łatwemu zniszczeniu. Wymaga także regularnej, kosztownej konserwacji. Raz na kilka lat parkiet należy cyklinować, a to spory wydatek. Podłóg wykonanych z litego drewna nie powinniśmy także układać w miejscach narażonych na działanie wilgoci (przedpokoje, kuchnie). Jest jednak alternatywa do ekskluzywnego drewna.


„Jodełka” bez konserwacji
Odpowiedzią są panele winylowe. W tym roku marka Arbiton zaprezentowała nowość – kolekcję Amaron Herringbone zaprojektowaną do układania dowolnych wzorów w tym popularnej jodełki. To pierwsze na świecie panele winylowe z rdzeniem mineralnym (HD MINERAL  CORE®) montowane na click. Dzięki zastosowanej technologii panele winylowe są wodoodporne i charakteryzują się dużą trwałością (klasa 33,42) oraz wytrzymałością mechaniczną. Są absolutnie idealnym materiałem do położenia na ogrzewanie podłogowe, również w łazience i kuchni. Dzięki swoim właściwościom, nawet układane w systemie pływającym, nie wymagają dodatkowych dylatacji, przez co możemy w całym domu stworzyć jednolitą podłogę, która do złudzenia będzie przypominać naturalny klejony parkiet. Panele winylowe Arbiton z tej linii kosztują ok 159 zł za metr kwadratowy.

 


Mineralny rdzeń - co to takiego?
Najnowocześniejsze panele winylowe posiadają sztywny, niezwykle trwały rdzeń, który świetnie przewodzi ciepło. Nazwa z angielskiego RIGID  (czyli sztywny), doskonale opisuje właściwości materiału. To dzięki temu rozwiązaniu, opracowanemu prze zespół R&D Arbiton, panele winylowe Arbiton nabierają unikalnych cech jak trwałość, odporność mechaniczna czy stabilność wymiarową bez względu na różnice temperaturowe.

 


Design, który Cię zachwyci.
Panele LVT Herringbone marki Arbiton to rewolucyjny technologicznie produkt oraz nowoczesność w wzornictwie. Możliwość ułożenia wzoru w angielską jodełkę, bez potrzeby klejenia, zapewniają zamki 5Gi.
Kolekcja obejmuje dwa ponadczasowe kolory dębowe – Dąb Harlow oraz Dąb Wembley. Ten drugi jest odrobinę ciemniejszy i ma bogatszą strukturę. Dzięki zastosowaniu paneli winylowych Amaron Herringbone możemy cieszyć się klasyczną jodełką w nieklasycznym wydaniu. Z całą elegancją, autentycznością i tradycyjnym stylem, ale bez cyklinowania i martwienia się o uszkodzenia podłogi. W wyglądzie są one nie do odróżnienia od prawdziwego drewna. W użytkowaniu natomiast przypominają płytki ceramiczne.  Stabilność wymiarowa pozwala na ułożenie do 200m2 paneli, bez konieczności wprowadzania dylatacji. Nie trzeba więc stosować progów czy profili w drzwiach.
Podłogi Amaron Herringbone doskonale sprawdzą się we wnętrzach nawiązujących stylem do brytyjskich posiadłości wiejskich. Jest to wzór, który choć jest klasyczny nie narzuca nam swojej narracji i wprowadza idealne, subtelne tło do dalszego eksperymentowania z designem.

 


Dla kogo jodełka od Arbiton?
Podłoga w jodełkę kojarzy się z ponadczasowym, historycznym wzornictwem. Płynnie komponuje się z tradycyjnymi przestrzeniami nawiązującymi do stylu retro. Stanowi wspaniałe tło dla mebli wybitnych polskich designerów takich jak fotele Józefa Chierowskiego czy Romana Modzelewskiego. Jodełka świetnie wygląda także w ultranowoczesnych domach ponieważ dodaje im ponadczasowości. Również styl skandynawski chętnie wykorzystuje ten sposób układania podłóg.
A zatem wzór w jodełkę świetnie sprawdzi się w niemal każdym wnętrzu. Tym bardziej teraz, kiedy jest on dostępny w tak atrakcyjnej cenie i nowoczesnym wydaniu  jakim są panele winylowe z mineralnym rdzeniem.