Wnętrza

Salon dla ogrodu

Tekst Bruk-bet • Zdjęcia Bruk-Bet

2015-03-03
Salon dla ogrodu

Piękny, wygodny, otoczony bujną zielenią taras jest marzeniem wszystkich posiadaczy domu. Niespieszna poranna kawa, spokojne popołudnie z ciekawą lekturą czy radosne zabawy z dziećmi lub towarzyskie spotkania z przyjaciółmi – któż nie oddałby wiele, by móc przeżywać wszystkie te chwile w wyjątkowym miejscu?

 

Aranżacja tarasu to niezwykle istotny element budowy każdego domu. Nie tylko architekci krajobrazu, ale i projektanci wnętrz poświęcają oraz więcej uwagi, aby powstające tarasy spełniały funkcje praktyczne oraz pięknie się prezentowały. Taras, stanowiąc połączenie domu z ogrodem, powinien harmonizować zarówno z otoczeniem budynku, jak i jego wnętrzem. Warto zatem przyjrzeć się bliżej możliwym rozwiązaniom i pomysłom, aby czas spędzony na tarasie był prawdziwą przyjemnością.

 

Wybór lokalizacji

Wybór lokalizacji tarasu pada najczęściej na przestrzeń sąsiadującą bezpośrednio z domem. Rozwiązanie to wydaje się najbardziej komfortowe dla domowników i sprawia, że wszystko, czego potrzebujemy, możemy mieć zawsze pod ręką. Są jednak i tacy, dla których lepszą opcję stanowi miejsce oddalone nieco od domu, szczególnie jeśli ma służyć częstym spotkaniom towarzyskim. Na etapie planowania tarasu nie zapominajmy także o jego położeniu względem stron świata. Usytuowany od strony południowej czy południowo-zachodniej, zapewni nam nasłonecznienie praktycznie przez cały dzień. Jeśli jednak zależy nam na tym, by w letnie upalne dni cieszyć się cieniem, powinniśmy pomyśleć o zmianie lokalizacji lub o zadaszeniu tarasu.

 

 

Naturalne czy betonowe

Wybór materiału, z którego wykonana zostanie nawierzchnia tarasowa, nie jest łatwy. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rozwiązań, które różnią się między sobą estetyką, kolorystyką, fakturą oraz oczywiście ceną. Możemy zdecydować się na naturalne drewno, które, choć pięknie się prezentuje, jest drogie i nieco kłopotliwe w użytkowaniu. Jest to materiał delikatny i wyjątkowo wrażliwy na zmienne warunki atmosferyczne panujące w naszym kraju, dlatego wykorzystanie go na otwartej przestrzeni wydaje się nieco ryzykowne. Do wyboru mamy także cały zestaw naturalnych kamieni, z których największym powodzeniem inwestorów cieszą się granity, bazalty oraz wapienie. One również wymagają od użytkowników szczególnej ostrożności, gdyż stosunkowo łatwo przyjmują wszelkie zabrudzenia i potrafią być niezwykle kruche. I choć w ostatnim czasie ekologia śmiało wkracza w świat designu i architektury, to czy naturalne materiały wydają się rozwiązaniem idealnym? Bez wątpienia przykuwają one spojrzenia i są wyjątkową ozdobą każdego ogrodu, jednak często w trakcie użytkowania, tracą swoje właściwości i funkcjonalność. Jest to powód, dla którego coraz chętniej korzystamy wiernych rekonstrukcji materiałów występujących w przyrodzie: nie dość, że do złudzenia przypominają swoje naturalne pierwowzory, to jeszcze nie są tak wymagające pielęgnacji – zauważa Tomasz Ługowski, projektant firmy Bruk-Bet. W niezwykle szerokiej ofercie rozwiązań dla małej architektury ogrodowej największą konkurencją dla naturalnych materiałów są płyty wykonane z betonu. Przykładem może być płyta tarasowa Trawertyn, ujawniająca nieco porowatą strukturę w postaci pasmowych, nieregularnych wgłębień lub drewno ogrodowe. Realit, które swoim wyglądem nawiązuje do desek z wyschniętego drewna o wyraźnym usłojeniu. Precyzyjne odwzorowanie faktury połączone z dbałością o uzyskanie naturalnej kolorystyki sprawia, że trudno jest je odróżnić od pierwowzoru. Niewątpliwą zaletą wyrobów betonowych jest również to, że zwykle dostępne są w seriach, które łączy kilka wspólnych cech, np. kolor czy faktura. Dzięki temu, aranżując przestrzeń tarasową określonym rodzajem płyt, możemy być pewni, że z łatwością dopasujemy do nich inne elementy małej architektury, tworząc wokół domu spójne kompozycje tarasu z ogrodzeniem, podjazdem, a nawet elewacją budynku.

 

 

Modna szarość

Choć wybór kolorystyki płyt tarasowych jest niezwykle bogaty, to na szczególną uwagę zasługuje szarość, która od kilku sezonów króluje w ogrodach oraz przestrzeniach publicznych. – Architekci krajobrazu bardzo chętnie kierują się zasadą „mniej znaczy więcej” oraz koncentrują się na sprawdzonych rozwiązaniach, wykorzystujących szarość jako barwę dominującą. Połączenie jej z intensywnymi barwami elementów elewacji lub soczystą zielenią wypielęgnowanego trawnika daje piękny efekt końcowy – podkreśla ekspert Bruk-Bet. Pamiętajmy także, że szarość już dawno przestała kojarzyć się z monotonią monstrualnych, socrealistycznych blokowisk. Mnogość odcieni, od nasyconego grafitu, przez odcienie stali i srebra po złamaną biel pozwala stworzyć kompozycje, które cechuje ponadczasowa elegancja.

 

Różnorodność formatów

Zauważalnym trendem w aranżacji nawierzchni wokół domu jest wykorzystywanie znacznie większych formatów, często o nieregularnych kształtach. Poza klasycznymi formatami kwadratów i prostokątów o zróżnicowanych wymiarach, znajdziemy znacznie bardziej wyszukane formy. Kształt koła czy ośmioboku – to tylko niektóre rozwiązania, jakie możemy uzyskać, decydując się na płyty tarasowe Kamień ciosany Realit. Tak zaaranżowana przestrzeń pozwoli na łatwe wkomponowanie zestawu mebli ogrodowych, bez których nie obędzie się żadne rodzinne lub koleżeńskie spotkanie. Pamiętajmy, że odpowiednio dobrana wielkość elementów nawierzchni oraz ich kształt porządkują przestrzeń i sprawiają, że tarasy, podjazdy i alejki ogrodowe nabierają wyjątkowego charakteru.

 

Na niepogodę i zabrudzenia

Nawet najpiękniejsza aranżacja nie pozwoli nam w pełni cieszyć się urokami tarasu, jeśli nie będzie on spełniał podstawowych funkcji. Lokalizacja tarasu – zwłaszcza niezadaszonego – sprawia, że jest on nieustannie poddawany niekorzystnym warunkowym atmosferycznym, przez co materiał, z którego zostanie wykonany, musi być wyjątkowo odporny i trwały. Decydując się na rodzaj płyt tarasowych, wybierajmy zatem te twarde i antypoślizgowe, które ponadto charakteryzują się niskim poziomem nasiąkliwości. A ponieważ nawierzchnie na tarasie stają się często ofiarą różnego rodzaju plam spożywczych, warto również zwracać uwagę na wykończenie powierzchni licowej. Od wszystkich tych parametrów zależy bowiem, z jaką skutecznością nasze płyty będą się opierały wilgoci, zabrudzeniom i zanieczyszczeniom.

 

 

Właściwe decyzje

Stawiając na aranżację tarasu, warto rozważyć betonowe płyty, które poprzez współczesny design i mądre rozwiązania technologiczne stanowią doskonałą alternatywę dla standardowej kostki brukowej oraz drogich i mniej funkcjonalnych naturalnych materiałów. Co więcej, jeśli pomyślimy o pięknych dekoracjach oraz funkcjonalnych dodatkach, możemy być pewni, że nasz taras stanie się ulubionym miejscem wszystkich domowników.