Wnętrza

Rekreacja

Sauna domowa

2016-08-16
Sauna domowa

Najsłynniejszy wynalazek Finów cieszy się coraz większą popularnością w polskich domach. Montujemy go w łazienkach, specjalnie wyznaczonych pokojach lub w domkach stojących w ogrodzie. Nowoczesne modele saun domowych są dopasowane do potrzeb najbardziej wymagających – wygodne ławki, odpowiednie oświetlenie, wysoka jakość materiałów i rozbudowane funkcje w panelu sterownia mają zapewnić maksimum relaksu podczas użytkowania.  


Rodzaje saun i ich właściwości zdrowotne
Osoby decydujące się na instalacje sauny domowej zazwyczaj poszukują ponadstandardowego poczucia komfortu i relaksu. Jednak nie tylko. Często za decyzją o montażu stoją względy zdrowotne, zwłaszcza w przypadku osób, które cierpią na dolegliwości związane z układem oddechowym, a także sportowców. Kąpiele w saunie pomagają zawodnikom w regeneracji oraz utrzymaniu dobrej formy: przynoszą ulgę przy urazach i niwelują zakwasy. Oprócz właściwości zdrowotnych, sauny mają również dobroczynny wpływ na nasz wygląd i kondycję psychiczną, m.in. obniżają poziom stresu, co w dobie dzisiejszych czasów zdaje się być nieprzecenioną wartością.

 

domowa sauna

 
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów saun, które różnią się między sobą panującą w nich temperaturą. Mimo to, najpopularniejszym wyborem w Polce nadal pozostaje tradycyjna, drewniana sauna fińska. – To sauna dla prawdziwych koneserów, a przy tym dla osób lubiących relaks w wysokiej temperaturze, osiągającej nawet 110 st. C. Alternatywą dla mniej odpornych użytkowników są sauny infrared lub biosauny. Odczuwalna temperatura, w zależności od kubatury i typu sauny, to około 47-70 st. C – mówi Łukasz Kołodziej, prezes firmy Intercasa, specjalizującej się w imporcie i dystrybucji produktów z zakresu wyposażenia wnętrz., w tym saun domowych.


Sauna „szyta na miarę”
Szeroka gama dostępnych rozmiarów pozwala cieszyć się kąpielami w saunie nawet na niewielkim metrażu. Choć do jej zamontowania wystarczy 1,5 mkw to najczęściej wybierane są modele, z których można korzystać w pozycji leżącej (min. 2 metry dł.). Przestronne, nowoczesne wnętrza upodobały sobie jednak duże gabaryty kabin, wyposażone w dwa rzędy ławek. Taka domowa sauna pomieści jednocześnie dwie, a nawet trzy osoby.

 

sauna w domu

 
Współczesne sauny domowe łączą w sobie najwyższą jakość materiałów i technologii. Najwięksi producenci używają do ich produkcji wysokiej klasy drewna cedrowego, modrzewiowego, a także świerku skandynawskiego lub egzotycznego drewna ayous. Dzięki eleganckiej obudowie zewnętrznej sauna jest nie tylko miejscem relaksu, ale także estetycznym elementem wyposażenia, który pasuje do każdego rodzaju wnętrz. Choć z pozoru niektóre sauny mogą wydawać się nowoczesne i minimalistyczne to dobrze wpisują się również w kontekst dworków z wczesnych lat XX wieku oraz starych kamienic. - Program Glass Spa Rituals, w który wkomponowano również sauny, został opracowany tak, aby nawet najbardziej wymagający architekci potrafili znaleźć elementy pasujące do aranżowanego wnętrza – mówi Łukasz Kołodziej. Oprócz wyglądu, duże znaczenie mają zastosowane w nich technologie. Dlatego każda kabina marki GLASS wyposażona jest w elektroniczny panel sterownia umożliwiający kontrolę czasu, temperatury i ustawień programów tygodniowych, a także w elektroniczną klepsydrę oraz zestaw BlueTooth.


Producenci zdają sobie jednak sprawę z tego, że ich rola nie kończy się na dostarczeniu wysokiej jakości produktu. – Sauny Glass oferują szeroki wybór opcji, rozwiązań technicznych i rozmiarów. De facto, każdy produkt jest „szyty na miarę”. Niezwykle rzadko zdarzają się projekty, w które konstrukcyjnie nie jesteśmy w stanie się „wpasować”. Zawsze jednak podejmujemy próby, szukamy i proponujemy warianty zastępcze. To duża zaleta producenta, choć za największy atut uznałbym dostępność sieci fabrycznych instalatorów i serwisantów  – dodaje prezes firmy Intercasa.

 

sauna domowa


Gdzie zamontować saunę?


Saunę można zainstalować zarówno w domu, jak i na zewnątrz, np. w domku stojącym w ogrodzie. Choć instalacja sauny lub kabiny parowej w domu jest bardziej komfortowa to wymaga wolnej przestrzeni, której zazwyczaj brakuje. Często, ze względu na metraż, montaż kabiny w łazience jest niemożliwy - tylko duże salony kąpielowe są w stanie ją pomieścić. Istnieje jednak inne rozwiązanie: zaadaptowanie wolnego pomieszczenia na prywatną strefę Wellness. – Nie ma szczególnego znaczenia, czy saunę będziemy instalować w piwnicy, czy na poddaszu. Ważne jest, aby nie była wystawiona na przeciągi, które obniżają temperaturę kąpieli, dlatego zawsze szukamy dobrze izolowanych wnętrz – mówi Łukasz Kołodziej. W wolnym pomieszczeniu oprócz sauny powinien znajdować się natrysk, który pozwoli schłodzić nagrzane ciało po kąpieli. Często wybierane są również pomieszczenia z bezpośrednim wyjściem na taras lub balkon.


Zalet instalacji sauny lub kabiny parowej jest wiele. Tak samo, jak opcji, rozwiązań technicznych i rozmiarów. Z pomocą fachowców każdy może dopasować odpowiedni model do indywidualnych potrzeb. I cieszyć się urokami spa w swoim domu.