Wnętrza

Prezentacje

Śląski Apartament

Tekst Tomasz Majcher, ConceptGroup • Zdjęcia Tomasz Borucki, Archigrafia • Stylizacja Tomasz Majcher, ConceptGroup

2017-01-30
Śląski Apartament

Jak może wyglądać apartament na Śląsku? Przytulna nowoczesność pełna praktycznych rozwiązań – takie zadanie postawił przed architektem inwestor – młody charyzmatyczny biznesmen, godzący rolę ojca z karierą zawodową, pragnący stworzyć wyjątkowe miejsce do życia sobie i kilkuletniemu synkowi. Idealnym lokum okazał się zakupiony przez inwestora w stanie deweloperskim dwukondygnacyjny apartament o łącznej powierzchni 88 m2 – jeden z niewielu na Śląsku o tak obiecującym układzie.

 

 

Właścicielowi zlecającemu architektowi projekt śląskiego apartamentu zależało na tym, aby przestrzeń została zaaranżowana w taki sposób, by zachowała minimalistyczny, nowoczesny styl, a zarazem stanowiła oazę spokoju oraz miejsce wypoczynku dla wszystkich jego domowników po intensywnym dniu w wielkomiejskiej dżungli. Otwarte podejście do życia zaowocowało „brakiem strachu” w podejmowaniu odważnych decyzji dotyczących rozwiązań i użytych materiałów.

 

Otwarte przestrzenie śląskiego apartamentu

Dwukondygnacyjny apartament na Śląsku został oddany w ręce architekta w stanie deweloperskim, bez ścianek działowych – rozległe przestrzenie tak zafascynowały architekta oraz inwestora, że postanowili podkreślić ich walory i pozostawić je otwarte. Przestronność parteru, a także połączenie kuchni, salonu oraz jadalni miało stworzyć efekt, który sprawi, że projektowane wnętrze będzie bardziej przypominać dom jednorodzinny aniżeli mieszkanie w zwykłym bloku. – Zamierzony efekt otwartych powierzchni widoczny jest szczególnie na piętrze, gdzie wraz z inwestorem zadecydowaliśmy, aby całą przestrzeń przeznaczyć na okazałą sypialnię – opowiada architekt. Za drzwiami kryją się jedynie łazienka i garderoba. Przy słupie konstrukcyjnym na środku sypialni dobudowana została wąska szafka z lustrem od strony garderoby. Otwarta przestrzeń oraz brak ścian stanowił dla architekta nie lada wyzwanie w kwestii znalezienia miejsca na telewizor – element niezbędny w sypialni według wymagań inwestora. – Uwielbiam takie problemy, gdyż zawsze owocują ciekawym i nietypowym rozwiązaniem – przyznaje projektant. Tym razem powstał fragment zawieszonej w powietrzu ścianki, która pozwoliła jednocześnie nie zamykać całkowicie przestrzeni. Nie zakłóciła także otwartego charakteru wnętrza. Dała natomiast możliwość zawieszenia telewizora oraz częściowego odgrodzenia się od schodów, tak aby w tej ogromnej przestrzeni stworzyć w części sypialnianej wrażenie przytulności i intymności. We wnętrzu praktycznie nie ma mebli – by jednak zachować jego funkcjonalność, postanowiono zagospodarować przestrzenie pod skosami, które zabudowano lakierowanymi na wysoki połysk meblami wykonanymi na zamówienie. – Niniejsze rozwiązanie nie zdominowało tak ważnego dla właściciela, minimalistycznego stylu sypialni. Zaprojektowanie całego szeregu zawsze przydatnych szafek oraz otwartych półek, które funkcjonalnie, doskonale zorganizowały i dopełniły pomieszczenie, zapewniło wiele miejsca do przechowywania niezbędnych drobiazgów, będących w posiadaniu inwestora – wspomina architekt.

 

biblioteka w apartamencie

 

Beton, drewno, metal i biel

Widząc nowoczesne podejście inwestora do wnętrza, ale i dążenie do stworzenia przytulnego charakteru śląskiego apartamentu, projektant zaproponował surowy architektoniczny beton, jednocześnie obiecując, że gdy tylko zestawi go ze sporą ilością elementów drewnianych, otrzyma wnętrze nietuzinkowe, nowoczesne, a zarazem kameralne, intymne i pełne domowego ciepła. Element betonu architektonicznego zastosowano zarówno w salonie, jak i w kuchni, gdzie między szafkami dodatkowo zabezpieczono go szklaną taflą, aby przestrzeń ta była łatwiejsza w utrzymaniu czystości. Wszystkie meble znajdujące się w kuchni i w salonie zostały wykonane na zamówienie, aby zapewnić elementom meblowym ten sam odcień drewna, który został idealnie dopasowany do podłogi. Całość uzupełniona jest o chromowane dodatki oraz biel, która wzorowo spaja kompozycję wnętrza.

 

aneks kuchenny w apartamencie na Śląsku

 

Oświetlenie

Oświetlenie stanowi jeden z najważniejszych komponentów każdego nowoczesnego wnętrza. – To właśnie za pomocą światła kształtujemy przestrzeń otaczającą nas każdego dnia, dlatego staramy się je zaprojektować w taki sposób, aby wprowadzić możliwość stworzenia różnych aranżacji tego oświetlenia w zależności od chwilowych potrzeb inwestora – nadmienia architekt. Dodatkowe oświetlenie ledowe w suficie znakomicie nadaje się na wieczory ze znajomymi, podświetlenie w suficie betonu architektonicznego idealnie podkreśla jego strukturę. Główne oświetlenie wiszące doskonale sprawdza się podczas codziennego przebywania we wnętrzu.

 

sypialnia w śląskim apartamencie

 

Schody

Schody to jeden z najważniejszych elementów śląskiego apartamentu. – Nie chciałem sztampowych, szablonowych rozwiązań. Długo przeglądałem oferty i analizowałem możliwości wykonawców schodów, aby znaleźć coś, co stanie się ozdobą salonu oraz wyśmienicie wpiszę się w charakter wnętrza, tworząc piękną dominantę, przeprowadzającą nas pomiędzy kondygnacjami. Długie poszukiwania zaowocowały konstrukcją, którą sprowadzaliśmy aż znad morza. Wysiłek jednak popłacił. Inwestor był zachwycony, ja także – mówi architekt. Dbałość o takie detale stanowiła dla inwestora kwestię kluczową. – Jeśli tylko istniała taka możliwość, staraliśmy się unikać tradycyjnego podejścia do rozwiązywania problemów i kreowania elementów wnętrza, dzięki temu wystrój nabierał charakteru, na którym zależało zarówno inwestorowi, jak i mnie samemu – podkreśla projektant.

 

Funkcjonalne łazienki

Łazienki w śląskim apartamencie zostały zaprojektowane tak, aby były przede wszystkim funkcjonalne. W dolnej łazience, pomimo ograniczonej przestrzeni, znalazło się miejsce na kabinę prysznicową, toaletę, umywalkę, a także zabudowaną pralkę, kosz na pranie i piec, który został zamknięty w skośnej szafce. W górnej łazience udało się znaleźć wiele miejsca na „ukryte” szafki. Zaplanowano je w obudowie obok toalety oraz w bokach obudowy wanny. Przytulna, minimalistyczna całość daje możliwość pełnego relaksu bez straszenia niepotrzebnie zaśmiecającymi wnętrze elementami wyposażenia. Przede wszystkim porządek. Jedno z najważniejszych założeń postawionych architektowi, wynikających z perfekcjonizmu inwestora, stanowiło zaprojektowanie przestrzeni w taki sposób, by była ona jak najłatwiejsza w utrzymaniu czystości, bez zbędnych ozdobników i miejsc ze „zbieraczami kurzu”. Takie podejście idealnie wpisuje się w charakter nowoczesnego wnętrza. Wszelkie niezbędne elementy, konieczne do zapewnienia funkcjonalności, porządku oraz stworzenia możliwości schowania potrzebnego wyposażenia mieszkania, zostały zamknięte za otwieranymi na dotyk, drewnianymi lub przeszklonymi frontami. We wszystkich meblach celowo zrezygnowano z jakichkolwiek uchwytów. Takie rozwiązanie zapewnia poczucie niezakłóconej powierzchni i doskonale podkreśla minimalizm wnętrza.

 

łazienka w apartamencie na Śląsku

https://livingroom24.pl/artykul/wnetrza/salon-dla-ogrodu