Wnętrza

Sypialnia

Sleep safe in bedroom

Tekst Joanna Aleksandruk

2014-06-25
Sleep safe in bedroom

 

 

 

 

W praktyce potwierdza się zdanie, że najtrudniejszymi pomieszczeniami do urządzenia są sypialnia i salon. Wiele osób napotyka nie lada wyzwanie podczas dekorowania swojego mieszkania, zwłaszcza jeśli chodzi o sypialnię. To właśnie w niej odpoczywamy, zasypiamy i witamy każdy poranek. W artykule proponujemy Państwu kilka wskazówek dotyczących zaaranżowania małej sypialni.

 

Sypialnia powinna być odzwierciedleniem naszego charakteru. W takim pomieszczeniu powinniśmy czuć się dobrze i bezstresowo. Jeśli posiadamy małą przestrzeń, tym bardziej powinniśmy zastanowić się nad zakupem praktycznego wyposażenia. Jeśli układ mieszkania nie daje nam wyboru pomieszczenia na sypialnię, musimy zregenerować siły, pomysły i dzielnie urządzić to niewielkie, ale przyjazne wnętrze.

 

 

O wiele łatwiej jest wstawić rzeczy do sypialni, niżeli ich się pozbyć. Im mniej dodatków, tym lepiej. Najlepiej, żeby było czysto i porządnie. Sypialnia, nawet ta mała, ma zapraszać i wzbudzać poczucie bezpieczeństwa. Czy po przebudzeniu we własnym M jest coś przyjemniejszego od widoku zadbanej, jasnej sypialni? Jeśli mowa o kolorach, to dekoratorzy wnętrz polecają tutaj jasne, pastelowe odcienie. Bez wątpienia prym wiodą ciepłe i proste barwy. Morski, biały i szary to kolory dominujące w małych pomieszczeniach. Wizualnie powiększają przestrzeń i dają poczucie lekkości. W przypadku oświetlenia ważne jest, aby jednocześnie mogło ono stworzyć relaksacyjny nastrój i sprzyjało czytaniu przed snem. Niewielkie sypialnie zasługują na odpowiednie rozświetlenie. Przy zakupie lamp najlepiej unikać tych dużych, stojących modeli, ponieważ mogą niepotrzebnie zajmować miejsce. Świetnym rozwiązaniem będą małe lampki, umieszczone na stolikach nocnych. To dzięki ich obecności będziemy mogli optycznie powiększyć sypialnię.

Jak już wcześniej wspomniałam, przy aranżowaniu małych wnętrz należy ograniczyć ilość dodatków. Rozumiem, że niektórym wystarczą dwa stoliki, łóżko i lampa, a inni mogliby wymieniać najpotrzebniejsze gadżety przez długi czas. Trzeba jednak zachować rozsądek i pamiętać, że urządzamy małą sypialnię. Kwestia niezbędnych rzeczy pozostaje tutaj otwarta. Podpowiem, że zamiast kilkunastu poduszek warto zostawić dwie lub trzy, wpisujące się w kolorystykę wnętrza. Zamiast stolików można natomiast zastanowić się nad wykonaniem praktycznej półki nad łóżkiem. Pomysłów jest wiele.

 

 

Łóżko i niewielka szafa w zupełności powinny wystarczyć. Przy urządzaniu takiego wnętrza najlepiej kierować się rozsądkiem. Wybór najistotniejszego mebla jest niezwykle ważny. Niekiedy warto pokusić się o zakup droższego łóżka niż modelu wątpliwej jakości. Łóżko jest przecież centralnym punktem naszej sypialni. Ma przykuwać uwagę i zagwarantować nam funkcjonalność, estetykę oraz spokojny sen.

Idealnym i bardzo często wykorzystywanym sposobem na powiększenie pokoju są lustra. Warto o tym pamiętać także przy urządzaniu sypialni. Lustra w sposób naturalny powiększają przestrzeń i nadają ekstrawaganckiego charakteru. Słynne szafy z przesuwanymi ścianami wyglądają modnie i stylowo.

Mała sypialnia nie musi spędzać nam snu z powiek. To, czy będziemy się wysypiać w swoim pokoju, nie zależy od jego wielkości. Mała czy duża sypialnia - najważniejsze, żeby była przytula i urządzona według naszych upodobań. Wtedy każdy wieczór i poranek będziemy żegnać i witać z uśmiechem na twarzy. Jedno jest pewne – musi zmieścić się w niej odpowiednio duże łóżko. Wszelkie inne meble - szafki i kuferki dekoracyjne schodzą na drugi plan. W małej sypialni z oknem można też zrezygnować z firanek i zasłon, które będą przysłaniać ścianę. Doskonale zastąpią je rolety. Mała sypialnia potrafi być bardzo plastyczna. Wcale nie potrzeba przeznaczać dużych nakładów finansowych, aby zaaranżować pełne romantyzmu, przytulne wnętrze. Jeśli zdecydujemy się na konkretną, jasną kolorystykę, to czas spędzony w sypialni z pewnością będzie się nam kojarzył z odpoczynkiem i spokojem. Elementem, który rozświetli i optycznie powiększy sypialnię, będzie fototapeta. Motyw krajobrazu lub architektury z pewnością powiększy nasz pokój.

 

 

Ciekawym akcentem salonu okazują się kolory pomarańczy. Dodatki w postaci kolorowych poduszek i osobliwej narzuty z pewnością ożywią wnętrze i dodadzą mu charakteru. Podobnie jest z kolorem żółtym i zielonym - one również wprowadzają do sypialni indywidualny i rześki klimat.

Nowoczesną i małą sypialnię można zaaranżować w dowolny, praktyczny sposób. Wystarczy kilka trików, aby małe, niepozorne wnętrze zamienić w przestronny pokój. Lustra, fototapeta z widokiem i dekoracyjne akcenty okazują się sprawdzonymi wskazówkami. Ponadto dobrze jest pamiętać o zastosowaniu jasnej kolorystki wnętrza, która wizualnie wprowadzi harmonię i spokój. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które zapewnią nam relaksujący spokój przed snem i rześki poranek o świcie.