Wnętrza

Kuchnia i jadalnia

Solidne, wygodne, w dobrym guście... Kuchenne kreacje

Tekst MARTYNA KONDRACKA • Zdjęcia AJ STREFA KUCHNI WWW.AJ-STREFAKUCHNI.PL • Stylizacja AJ STREFA KUCHNI WWW.AJ-STREFAKUCHNI.PL

2018-11-08
Solidne, wygodne, w dobrym guście... Kuchenne kreacje

Ulokowana zazwyczaj w centralnej części mieszkania lub domu, stanowi nie tylko miejsce przygotowywania posiłków, ale też pełni rolę ostoi życia rodzinnego. Wspólne wypiekanie ciast, krojenie warzyw na sałatki czy robienie kanapek do szkoły potrzebują funkcjonalności i prezencji, która zaskoczy zarówno na co dzień, jak i od święta.

 

W końcu ładna i odpowiednio wyposażona kuchnia to przepis na wysmakowany sukces. Prawidłowo zaaranżowana sprawi, że z jej ścian nie będziemy chcieli wychodzić, racząc się oferowanymi dobrami oraz niebanalną estetyką, dzięki której codzienne korzystanie przeniesienie użytkowników do zupełnie innej sfery, jaka nakarmi nie tylko ciało, ale też i zmysły.

 

 

KUCHNIA W WIELKIEJ ROLI

Kulinarne życie opiera się na meblach. To na ich blatach ustawiamy talerzyki, na które nakładamy smaczne porcje, a rano odstawiamy kubek pełen gorącej kawy. Pulpity wymagają trwałości i niezawodności, ponieważ niejednokrotnie zostają zachlapane, zadrapane ostrym sztućcem lub zwyczajnie zabrudzone kleistą masą z mąki i dodatków, jakie mieliśmy zamiar przemienić w pachnące babeczki. Fronty wcale nie mają łatwiej, ponieważ po ich przestrzeniach spływają soki, herbaty i inne rozlane płyny, a drzwiczki otwierane są wiele razy w ciągu dnia, szczególnie gdy skrywają w swoim cieniu smakołyki. Wybierająca przyprawy z organizera gospodyni nierzadko zbyt dynamicznie puszcza skrzydła, narażając je na obicie. Dodajmy do tego wilgoć i temperaturę, jaka unosi się znad gotowanych potraw, a zrozumiemy, że kuchenne meble nie stoją tak po prostu, lecz służą nam każdego dnia. Oczekując trwałości, wygody i ergonomii, zdecydować powinniśmy się na szafki zaprojektowane specjalnie dla wnętrza, dzięki którym unikniemy aranżacyjnych faux pas, zaprzepaszczenia cennej przestrzeni czy wykreowania miejsca, którego główną cechą będzie nieład.

 

 

PERSONALIZACJA

Dobry projekt to przede wszystkim zasługa otwartości i komunikatywności. Wprawne oko designera, wspomagane przez wizje idealnego kulinarnego laboratorium, snute przez zleceniodawcę, pozwoli wykreować przestrzeń marzeń, jakiej głównymi zaletami będą użytkowość, estetyka, personalizacja i optymalne wykorzystanie metrażu oraz najwyższej jakości materiały. Wyrysowany w programie graficznym szkic odda ogólny zamysł, jaki przekaże użytkownikowi podstawowe informacje o planowanej inwestycji. Na tym etapie zapadnie decyzja, czy wnętrze emanować ma laboratoryjną surowością nowoczesnego minimalizmu czy też zachwycać drewnianymi komponentami tradycyjnej, nieco rustykalnej aranżacji, a może pachnieć salonowym splendorem cesarskiego stylu inspirowanego historią Francji. Jedno jest pewne, takie pomieszczenie ma zdumiewać i cieszyć.

 

 

UBRANE W MATERIAŁ

Materiał, a mianowicie jego jakość, prezencja i sposób wykończenia, stanowią dla kuchni swoistą kreację. To od niego zależy, czy potencjał miejsca wydobyty zostanie odpowiednim kolorem i dobranym do stopnia nasłonecznienia lakierem, który może pochłonąć lub odbić światło, wyeksponować południowe promienie bądź też skrzętnie ukryć ich niedobór wywołany złą lokacją okna. Najlepsi kreatorzy kuchennego asortymentu sięgają po deski dębowe, bukowe, olchowe albo pochodzące z czereśni czy akacji, z jakich wprawnie tworzą fronty zdobiące i nadające charakter wnętrzu. Solidne i niezawodne, emanują stabilnością, uczuciem potrzebnym w zaciszu domowego ogniska. Projektant zaproponuje nam też elementy wykonane z płyty MDF, jakie zaskakują setkami dostępnych barw i deseni, dzięki którym z pewnością odnajdziemy ten pożądany. Te dodatkowo fornirowane, zachwycą matowym lub połyskującym szlifem, uświetniającym cały zestaw.

 

 

W parze z frontami idą blaty, wykonane z tożsamego materiału, aczkolwiek nic nie stoi na przeszkodzie doborowi kontrastowego, podkreślającego indywidualizm pomieszczenia modelu.

 

 

ZASKAKUJĄCE INSPIRACJE

W przypadku braku konceptu warto przyjrzeć się portfolio poszczególnych projektantów, jakie nie tylko zainspiruje, ale pomoże też zweryfikować umiejętności przyszłego wykonawcy. Ze zdjęć znamienitych aranżacji, tworzonych w trosce o zadowolenie klienta, emanują precyzja, dokładność, zrozumienie i piękno w czystej formie. Najlepiej podkreśla je ponadczasowa biel, która szturmem wkroczyła w nowoczesne wnętrza. Ale skromna i ascetyczna, nie rozlokowała się na każdej przestrzeni, pozostawiając miejsce stylowym dodatkom i wielobarwnym akcentom. Mleczne, połyskujące blaty stojącej zabudowy korespondują w harmonijny sposób z frontami szafek zawieszonych tuż nad nimi. Swoista zabawa z kolorem oraz wykończeniem sprawiła, że zarówno górna jak dolna linia, choć zupełnie odmienne, nawiązują do siebie na zasadzie ubarwienia drzwi i pulpitów. Taki miks wprowadza nieco ekstrawagancji, ale za sprawą bazowania na jednakowych motywach nie rezygnuje z elegancji. Tutaj z pewnością postawiono na wysmakowany połysk, jaki wnosi energię oraz lekkość. Całość uzupełnia biały, geometryczny, bardzo prosty stolik, jaki kształtem i umiejscowieniem przypomina kuchenną wyspę. Ulokowane pod jego blatem stołki wprowadzają lekkość, ale też ocieplają przestrzeń, nawiązując do skandynawskiego spokoju, jawiącego się jako swoiste przymierze z naturą. Taki minimalistyczny wystrój niemalże prosi o zabudowanie AGD, jakie zbyt mocno wyeksponowane, zaburzyłoby cały koncept. Podstawą dla niebanalnego wyposażenia jest podłoga, wykonana z jasnych płytek, na których dumnie ulokował się prostokątny fragment beżowej wykładziny o nieco ciemniejszej krawędzi.

 

 

TRADYCYJNA KREATYWNOŚĆ

Idąc za potrzebami użytkowników, projektanci bazują na starszych konceptach, radując oczy spragnionych estetycznych doznań miłośników elegancji. Tutaj prym wiedzie drewno, rzeźbione komody oraz kredensy, za których przeszkleniami babcie chowały ciastka. Deski o uwidocznionym słojowaniu tworzą fronty i szufladki mebli, w jakie sprytnie wkomponowano niemalże niezauważalne urządzenia. Tak oto ponadczasowa prezencja połączyła się z współczesną wygodą, nie zmuszając do rezygnacji z któregokolwiek aspektu. Górna zabudowa wyposażona jest w półki, które ulokowane pod jej niższą krawędzią, stanowią doskonałe miejsce służące przechowywaniu przypraw i drobiazgów. Silnie eksponowane są dekory zgromadzone na nieosłoniętych przestrzeniach, między innymi blatach, stylistyką przypominających ponadczasowy, odporny i szlachetny marmur. O tak znamienitych połączeniach można by odpowiadać długo, jeszcze więcej czasu poświęcając oglądaniu fotografii przedstawiających aranżacje. Żeby jednak poczuć wyjątkową jakość materiału oraz wysublimowaną nić, scalającą wygodę, dobry gust oraz niezawodność, najlepiej udać się do salonu, w jakim powstają oryginalne koncepty.