Wnętrza

Prezentacje

Sposób na garaż

Tekst Karolina Miszczuk

2015-06-16
Sposób na garaż

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690, z 2003 r. Nr 33, poz. 270 oraz z 2004 r. Nr 109, poz. 1156) określa, którymi przepisami powinniśmy się kierować, budując garaż. Warto wybudować go w taki sposób, by nie zagrażał bezpieczeństwu, a dodatkowo prezentował się ładnie i zajmował jak najmniej miejsca.

 

Przepisy

 

Powyższe rozporządzenie, zwane potocznie „warunkami technicznymi” cały rozdział poświęca garażom dla samochodów osobowych. Paragrafy od 102 do 108 zawierają szczegółowe informacje na temat wysokości garażu, o długości i nachyleniu pochylni, dojazdach, spadkach wewnątrz garażu do wpustu kanalizacyjnego, wentylacji i ścianach. Mimo konieczności spełnienia wielu wytycznych, bezpieczny i praktyczny garaż rekompensuje niedogodności budowy.

 

Rodzaje

 

Jednym z rodzajów garaży jest garaż połączony z bryłą budynku. Od zwykłej ściany odróżnia go jedynie brama garażowa – oprócz tego całkowicie nie rzuca się w oczy. Jest to dobre rozwiązanie dla wszystkich zapalonych majsterkowiczów, bo umożliwia swobodną pracę nawet zimą, dzięki możliwości podłączenia ogrzewania z domu. Drugim rodzajem jest garaż blisko bryły domu. Model taki nie łączy się z domem, ale jest obok niego i najczęściej posiada fundament wspólny z domem. Trzeci typ to garaż oddalony całkowicie od domu w innej części działki. Najczęściej stawiany jest jako budynek gospodarczy, a obok garażu właściwego jest pomieszczenie warsztatu. Jeśli istnieje możliwość zainwestowania większej kwoty, wiele osób decyduje się na garaż poniżej poziomu gruntu. Liczyć się jednak trzeba z tym, że postawienie takiego garażu wymaga szczególnej dbałości o instalację deszczową i prawidłowy spadek podjazdu.

 

Fundamenty

 

Niezależnie od panującej mody, warto głęboko zastanowić się nad wyborem fundamentów pod garaż. Cała działka, na której stoi nasz dom, ma podobne uwarstwienie we wszystkich częściach. Dobrze jest więc zastosować taki sam rodzaj fundamentu, jak w przypadku budowy domu. Jeśli zdecydujemy się na budowę garażu razem z domem, zainwestujmy dodatkowo w fundament pod garaż. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie pokryć takich kosztów – garaż dobrze jest postawić w pewnej odległości od domu, by fundamenty nie działały negatywnie na siebie, biorąc pod uwagę ich różne właściwości.

 

 

Ocieplenie

 

Wilgoć jest podstawowym czynnikiem branym pod uwagę przy wyborze ocieplenia do naszego garażu. Wilgotne powietrze może utrzymywać się przez dłuższy czas ze względu na np. mokry samochód parujący od ciepłego silnika. Zdarza się tak nawet przy maksymalnej wydajności wentylacji w garażu. Warto zatem zrezygnować z modnej ostatnio wełny mineralnej na rzecz klasycznego styropianu, który w warunkach wilgotnych wykazuje mniejszy spadek ciepłochronności od wspomnianej wełny. Styropian produkowany jest w taki sposób, by uniknąć rozprzestrzeniania się ognia, a położenie tynku zdecydowanie ogranicza działanie benzyny na styropian.

 

Wymiary

 

Jeśli chcemy, by garaż był jedynie miejscem przechowywania samochodu, jego wymiary powinny być nie mniejsze niż 2,7 m x 5,5 m. Jednak zdarzeń losowych nie można przewidzieć, a dodatkowe miejsce na rowery, sprzęt sportowy, wózki dziecięce i inwalidzkie czy większy samochód zawsze jest dobrym rozwiązaniem na przyszłość. Obecnie społeczeństwo jest coraz wyższe niż sto czy dwieście lat temu. Warto więc pomyśleć o wysokich domownikach. Przeciętna wysokość pomieszczeń garażowych to 2,2 m, więc dla komfortu wszystkich użytkowników garażu można podwyższyć jego sufit o dodatkowe 40 cm.

 

 

Funkcje

 

Oprócz podstawowej funkcji przechowywania samochodu, w garażu możemy zorganizować warsztat. Półki narzędziowe, wiszące lampy i stół roboczy pomogą wykonać ciekawe instalacje, naprawić zepsute przedmioty i wykonać niezbędne przeróbki.

Innym atrakcyjnym elementem jest kącik hobbystyczny. Jeśli z ogromnym zainteresowaniem sklejamy modele samolotów, warto zainwestować w takie miejsce w powiększonym garażu. Jeśli nasza pociecha ma zespół, można zorganizować niewielki pokoik do prób obok garażu, by mogły one odbywać się bez szkody dla pozostałych domowników. Część garażu może również pełnić funkcję pomieszczenia gospodarczego. Przechowywanie kosiarki, łopaty do śniegu, węża ogrodowego czy opon zimowych wewnątrz domu nie jest dobrym pomysłem. Jeśli chcemy mieć czyste pomieszczenia w domu i nie kłopotać się z tymi wszystkimi przedmiotami, warto zorganizować półki i pojemniki na wszelkie materiały do organizacji i pielęgnacji terenu wokół domu.

 

Brama

 

Brama wjazdowa również jest dostępna w kilku rodzajach. Bramy rozwierane nie zabierają miejsca wewnątrz garażu, ale sprawiają, że przestrzeń na podjeździe zmniejsza się lub zdecydowanie ogranicza manewry. Bramy uchylne są wygodne, nie zagracają przestrzeni, ale sprawiają, że część wjazdowa do garażu jest ograniczona.

Ciekawym rozwiązaniem dla mobilnej rodziny jest umieszczenie w garażu dwustanowiskowym dwóch bram. Rozwiązanie to jest idealne w przypadku, gdy w domu jest jeden samochód, ale w planach jest kolejny. Można w ten sposób swobodnie wyjeżdżać z garażu samochodem bez konieczności otwierania drugiej części. Można ją tymczasowo zaadaptować na składzik sprzętu porządkowego i sportowego.

 

 

Garaż

 

Bez względu na stan posiadania, warto być właścicielem garażu. Gdy nie mamy samochodu, pełni on role warsztatu, sali prób czy pomieszczenia roboczego. Warto wyposażyć go w szafki, półki i pojemniki, które pomogą uporządkować wiele drobnych i większych elementów często przewracających się po garażu. Porządek i ład wśród wszelkich sprzętów zapewni komfortowe korzystanie z garażu, a w razie konieczności, sprawne zorganizowanie miejsca na samochód.