Wnętrza

Salon

Stół w centrum uwagi

Tekst Magdalena Ostrowska-Miśkiewicz • Zdjęcia Kler

2012-08-31
Stół w centrum uwagi

W dzisiejszych czasach stół wydaje się być meblem niezastąpionym, jednak w starożytnym Egipcie prawie nie istniał. Nawet na zachowanych malowidłach i płaskorzeźbach sprzęt ten pojawia się bardzo rzadko, najczęściej jako mebel "ekspozycyjny", ale nigdy jako stół "biesiadny".
Pierwsze wyobrażenie stołu zastawionego potrawami pochodzi dopiero z czasów etruskich a jedyny wyjątek stanowią stoły do gier przypominających warcaby i szachy. Jadalnia to niezwykle ważne miejsce w naszych domach.To tu tak naprawdę toczy się nasze domowe życie. Na co dzień i od święta. Urządzając mieszkanie powinniśmy poświęcić więcej czasu na jej aranżację. Ważne jest, aby była urządzona wygodnie oraz w dobrym stylu. To właśnie tutaj spędzamy wiele godzin z rodziną i przyjaciółmi. Przy stole jemy posiłki, czytamy, wykonujemy niektóre domowe prace,a dzieci odrabiają lekcje. Wszyscy wiemy, że wspólne posiłki przy stole integrują domowników.
Posiadanie jadalni w osobnym pomieszczeniu jest idealnym rozwiązaniem. Niestety – nie każdy może sobie na to pozwolić. Jeśli dysponujemy niewielką przestrzenią w kuchni, czy wielofunkcyjnym pokoju dziennym, również możemy stworzyć przytulną oraz nastrojową część jadalną. Można to zrobić za pomocą odpowiedniego światła, czy innego - od reszty pomieszczeń – koloru. Kolejnym pomysłem jest wydzielenie przestrzeni, stosując ruchomy parawan, czy drzwi przesuwne lub przy użyciu odmiennego materiału na podłodze w części jadalnej. Stół jest integralną częścią jadalni i podstawowym meblem. W polskich domach najczęściej stoi pod ścianą – to źle. Według psychologii wystroju wnętrza takie ustawienie sprawia, że domownicy zaczynają się mijać, są w ciągłym biegu, posiłek traktują jak obowiązek czy dodatek, a nie najważniejszy moment dnia. Najlepiej – jeśli to oczywiście możliwe - gdy stół stoi na środku. Aby swobodnie przemieszczać się dookoła stołu, powinniśmy go odsunąć od ścian i mebli o 45 - 60 centymetrów. Idealne wymiary stołu dla czterech osób to 90 cm x 130 cm. Minimalne wymiary natomiast to 80 cm x 120 cm. Warto pamiętać też, iż jedno krzesło przy stole zajmuje 60 cm szerokości. Stół powinien komponować się z resztą mebli oraz współgrać stylistycznie z wnętrzem całego domu. Od tego zależeć będzie czy wybierzemy stół drewniany, szklany, przecierany, bielony, masywny czy stylowy. Miłośnicy stylu skandynawskiego powinni kupić stół prosty- najlepiej drewniany. Cechą charakterystyczną tego stylu jest przede wszystkim prostota, która czyni go podobnym do stylu nowoczesnego. Co je zatem rożni? Przede wszystkim fakt, że meble nie mogą tylko pięknie wyglądać, muszą być także praktyczne i wygodne - o czym w stylu nowoczesnym często się zapomina, skupiając uwagę na formie. Stół skandynawski to stół biały lub w kolorze drewna. Krzesła mogą mieć formę bardziej nowoczesną. Jadalnia utrzymana w stylu skandynawskim musi być przede wszystkim miejscem przytulnym. Ma być przejrzysta oraz przestronna i nie powinna epatować luksusem. Styl minimalistyczny to wyciszenie oraz perfekcja. To wnętrza, gdzie nic nas nie przytłacza a także nie rozprasza. Minimalistyczne wnętrza cechuje przestrzenność, a podstawową zasadą jest: ,,im mniej – tym lepiej". Stół w takim wnętrzu będzie bardzo ascetyczny, pozbawiony ozdób. Może być szklany, metalowy, w kolorach czerni, szarości, bieli lub czerwieni. Ważne jest, aby krzesła były w podobnej formie, pasowały do stołu, czyli były bardzo nowoczesne. Zwolennicy stylu kolonialnego powinni pamiętać, że najlepiej, aby stół był wykonany z egzotycznego drewna i lekko postarzony, jakby pamiętał zamierzchłe czasy niewolnictwa.
Kolonializm narodził się przecież w XVIII – XIX wieku, w brytyjskich koloniach. Koloniści, którymi byli głownie oficerowie z rodzinami, pragnęli zabrać ze sobą z ojczyzny odrobinę luksusu, do którego byli przyzwyczajeni. Niestety, przywożone meble nie sprawdzały się w tropikalnym klimacie. Biorąc to pod uwagę postanowiono wykonywać meble z miejscowych gatunków drewna i produkowano je według oryginalnych wzorów, modnych w ówczesnej Europie. Był to głownie styl regencji oraz wiktoriański. Stylowi kolonialnemu towarzyszą więc ciemne, egzotyczne gatunki drewna, m.in.: venge, mahoń, palisander, teak. Popularne są materiały naturalne: rattan, bambus, wiklina a także specjalnie preparowany sznurek. Krzesła zaś są masywne, najlepiej drewniane. Mogą być również wykonane ze skory. Styl klasyczny jest bardzo pojemny. Mieści się w nim zarówno styl retro, art deco czy secesja. W Polsce kojarzony jest ze stylem dworkowym oraz popularnym, zaś od kilku lat z prostym, eleganckim stylem włoskim i angielskim. Styl klasyczny to meble często inspirowane wzorami historycznymi, które są współcześnie interpretowane. Do prostych form mebli wprowadzane są elementy charakterystyczne dla mebli okresu baroku, rokoko lub innego, dekoracyjnego stylu. Stół w stylu klasycznym to stół lekki, kojarzący się z epoką Ludwika XIV lub XV. Wykonany jest z drewna, które może być lakierowane, malowane, srebrzone lub złocone Styl prowansalski zachwyca swoim ciepłem i pozorną zwyczajnością. Używane w nim kolory obejmują słoneczną żółć, złoto, ciepły pomarańcz, świeży zielony, butelkowy, kobaltowy, błękitny i fioletowy. Oczywiście, obowiązkowo pojawiają się tutaj elementy białe, kremowe oraz szarości, które budują spokojne tło dla reszty kolorów. Ważnym elementem tego stylu jest przygotowanie powierzchni mebli a także dodatków, w taki sposób, aby były jak najbliższe naturze i sprawiały wrażenie pozostawania pod jej wpływem od wielu lat. Styl  prowansalski to nieotynkowane ściany oraz sufity z ciemnymi belkami, kamienne podłogi z bawełnianymi i wełnianymi chodnikami, drewniane, antyczne meble, obicia z naturalnych tkanin oraz metalowe, zardzewiałe akcesoria. Stół pasujący do tego stylu powinien być bielony, przecierany, niezbyt masywny. Krzesła mogą być z wikliny, lub lekko stylizowane, również bielone. Kupując stół i planując jadalnię pamiętajmy, że to nie tylko mebel, służący do konsumowania na nim posiłków, ale także miejsce spotkań rodzinnych oraz towarzyskich. Musi być on wygodny, szeroki a także praktyczny. Kierujmy się nie tylko modą, ale też intuicją, która z pewnością podpowie nam co jest najlepsze i najefektowniejsze. Stół powinien  współgrać z resztą mebli, ale może też dla kontrastu różnić się kolorem, stylem oraz formą.


www.sztukawnetrz.pl