Wnętrza

Style

Styl Hampton

Tekst Magda Pawluk-Jaroszewicz • Zdjęcia shutterstock

2018-04-03
Styl Hampton

Kiedy za oknem panuje nieprzyjemna, jesienno-zimowa aura, często zdarza nam się marzyć o wakacyjnych wojażach czy pobytach w elitarnych, hotelowych apartamentach oraz tęsknić za niezobowiązującym klimatem swobody. Na szczęście nieprzemijającą atmosferę lata, na przekór niesprzyjającej pogodzie, za sprawą właściwie zorganizowanej stylizacji możemy wprowadzić do wystroju naszych wnętrz. Tego typu efekt uzyskamy, aranżując lokum w duchu modnego stylu Hampton.

 

Styl Hampton narodził się w Ameryce Północnej jako fuzja rozmaitych wpływów. Swoją nazwę tendencja zawdzięcza miejscowości Hampton, gdzie – ze względu na atrakcyjną lokalizację (ośrodek położony jest na wyspie Long Island) i malowniczą okolicę – chętnie wypoczywali przedstawiciele nowojorskich elit. Nad morzem zaczęto budować prestiżowe, wczasowe wille wyposażane zgodnie z gustem oraz wymaganiami bogatych właścicieli. Piękna miejscowość przyciągała jednak nie tylko zamożnych. Często gościli tutaj również artyści. To właśnie z połączenia twórczych koncepcji z klasyczną elegancją powstała szczególna estetyka, której założenia rozprzestrzeniły się na cały świat, do dziś zachwycając właściwą sobie świeżością i klasą.

 

styl hampton

 

Luz kontrolowany

Tendencje aranżacyjne związane ze stylem Hampton zyskały ogromną rzeszę entuzjastów. Designerzy, dekoratorzy wnętrz oraz ich użytkownicy cenią nurt za jego subtelny charakter, wprowadzający do przestrzeni mieszkalnych klimat kojącego spokoju, niepowtarzalnej klasy, ale i swoistego luzu. Kompozycja w duchu Hampton to zatem doskonały sposób na uzyskanie we własnym lokum atmosfery harmonii, przytulności, lekkości i delikatności. Właściwości te wynikają z bezpośrednich nawiązań do stylu marynistycznego, charakterystycznego dla nadmorskich, amerykańskich rezydencji oraz tamtejszych domków wczasowych. Zestawienie tych cech z luksusowymi meblami oraz wyrafinowanymi wykończeniami sprawia, że estetyka rodem znad Oceanu Atlantyckiego doskonale wpisuje się w potrzeby współczesnych wnętrz.

 

W kontakcie z naturą

Istotny wyznacznik stylu Hampton stanowi inspiracja przyrodą, zwłaszcza barwami charakterystycznymi dla obszarów, skąd wywodzi się omawiany nurt wnętrzarski. Dominującymi we wnętrzach zaaranżowanych zgodnie ze specyfiką tej szczególnej estetyki odcieniami są biel, błękit, szarość oraz beż. Doskonale komponują się z nimi subtelne, pastelowe kolory. Delikatna, eteryczna tonacja przełamywana jest często naturalnymi brązami, a także nieco intensywniejszymi akcentami w postaci granatowych, fioletowych, a niekiedy również czerwonych dodatków.

 

wnętrze w stylu hampton

 

Ekologiczne odwołania, właściwe dla stylu Hampton, wiążą się ponadto z doborem określonych materiałowa oraz elementów wyposażenia. W tego typu wnętrzach prym wiodą drewniane meble i wykończenia. Niekiedy stylizację dopełniają rattanowe bądź wiklinowe akcesoria. Nie może zabraknąć także naturalnych tkanin, takich jak len, bawełna czy jedwab.

 

Szyk Manhattanu

Poza troską o nadanie aranżacji wrażenia lekkości, wystrój w stylu Hampton charakteryzuje również zespojone z nią dążenie do wykreowania luksusowej, prestiżowej przestrzeni, której nie powstydziłyby się elity zamieszkujące komfortowe apartamenty na Manhattanie. Obowiązkowym elementem tego typu kompozycji są wygodne, tapicerowane meble. Trudno wyobrazić sobie stylizację w tym guście bez stylowej kanapy, stanowiącej centrum salonu oraz eleganckich mebli kolonialnych: niskich ław, gablot, kredensów i biblioteczek, komód, a także szezlongów czy foteli. Istotne, by wszelkie wprowadzone do wnętrza sprzęty cechowała dekoracyjna, ale przy tym prosta forma. Nieodłącznym dodatkiem do wystroju zgodnym ze stylem Hampton, są ozdobne poduszki i tekstylia (często w biało-niebieskie pasy), miękkie dywany, lampy z ornamentacyjnymi abażurami, srebro, porcelana, drobne akcenty i bibeloty przywołujące klimat nadmorskiej miejscowości: muszle, kamienie, koralowce, butelki z barwionego szkła, a także osobiste pamiątki i przedmioty o wartości sentymentalnej, personalizujące aranżację. Należy jednak zachować ostrożność, by nie przesadzić z tego typu elementami. Główną zasadą organizującą przestrzeń inspirowaną estetyką Hampton jest bowiem uporządkowanie i harmonia, wynikające z umiejętnego wypośrodkowania poszczególnych czynników składających się na całościowy efekt.

 

salon w stylu hampton

 

Czarujący eklektyzm

Tym, za co najbardziej cenimy styl Hampton, jest bez wątpienia możliwość zestawiania w jego ramach rozmaitych tendencji. Różnorodność panująca we wnętrzach, utrzymanych zgodnie z wyznacznikami tej konwencji, zakłada możliwość pojawienia się obok eleganckich, klasycznych lub kolonialnych mebli vintage’owych dodatków bądź akcesoriów rodem z pałacowych komnat. Idea ta umożliwia swobodne połączenie sprzętów pochodzących z rożnych epok, np. mebli barokowych, retro czy antyków. Solidne konstrukcje przeplatają się tutaj z lekkością form, proste kształty z finezyjnymi dekoracjami, a neutralna kolorystyka z oryginalnymi deseniami. Całość pozostaje jednak niezwykle spójna, a rezultat uzyskany dzięki fuzji motywów marynistycznych i klasycznych potrafi oczarować i wprawić w zachwyt niejednego miłośnika dobrego designu.

 

Eteryczna bezpretensjonalność

Cechą charakterystyczną stylu Hampton jest możliwość balansowania pomiędzy klimatem prestiżu i wytworności, a atmosferą lekkości oraz swobody. W zależności od własnego gustu czy potrzeb, możemy zaaranżować wystrój nieco silniej zwrócony w jednym z tych kierunków, za każdym razem będzie to jednak wnętrze o eterycznym duchu, które nie przytłoczy nadmiarem nagromadzonych elementów i bodźców. Jak zatem stworzyć bezpretensjonalną, uniwersalną stylizację w estetyce elitarnych, amerykańskich rezydencji? Wystarczy skupić się na kilku istotnych elementach. Przystępując do kreowania wyglądu salonu, należy zadbać przede wszystkim o to, by pojawiły się w nim, komfortowa, obszerna kanapa wykończona jasną tapicerką, kolonialny stolik z ciemnego drewna, a także fotele o obiciu z tkaniny w niebiesko-białe, szerokie pasy. Nie może także zabraknąć klasycznej komody, doskonale nadającej się do wyeksponowania pamiątek i dodatków.

 

mieszkanie w stylu hampton

 

Z kolei na półkach regałów i gablot powinny znaleźć się porcelanowe naczynia, srebrna zastawa oraz wiklinowe, plecione kosze. Niezbędnym elementem towarzyszącym kompozycji w stylu Hampton jest także oświetlenie. Lampa z abażurem to niezbędne minimum. Na drewnianej podłodze – najlepiej w ciepłym, piaskowym odcieniu lub kolorze dębu – umieśćmy puszysty beżowy dywan, zaś okna udekorujmy zwiewnymi firanami i jasnoniebieskimi bądź kremowymi zasłonami. Kierując się tymi wyznacznikami, można z powodzeniem stworzyć kreację w stylu Hampton w każdym pomieszczeniu.

 

Mariaż ożywczego, swobodnego wyrazu z szykiem i prestiżem wytwornych willi to estetyka wprost idealna dla osób ceniących uładzone, harmonijne przestrzenie z niewielką dozą finezji. Warto zastanowić się, czy stylistyka zrodzona w nadmorskiej miejscowości o kolonialnym rodowodzie nie okazałaby się najwłaściwszym wyborem w przypadku naszych wnętrz.