Wnętrza

Salon

Stylowa sofa

Tekst Anna Gawlik, Nasze Antyki s.c.

2012-08-29
Stylowa sofa

Styl Biedermeier zapoczątkowany został w krajach Europy Środkowej w latach 1815-1848. Rozwinął się również na Węgrzech, w Rosji, Polsce i krajach Skandynawskich. W Niemczech i Austrii styl ten określano jako mieszczański, w rezultacie Biedermeier stał się stylem łączącym trzy warstwy społeczne: arystokracji, szlachty i mieszczaństwa. Dawał poczucie przytulności, intymności i wygody.

Szlachetne meble Biedermeierowskie wykonywane były najczęściej na konstrukcji drewna sosnowego, fornirowane warstwą drewna o wyższej jakości, m.in. jesionem, palisandrem, drzewami owocowymi, topolą, wiązem górskim oraz innymi gatunkami. Jednak najbardziej popularne były mahoń i orzech.

W okresie Biedermeieru dla miłośników wygody w domowym zaciszu, kanapa była najważniejszym meblem, służącym do siedzenia. Dlatego też tworzono ją z myślą o wygodzie i komforcie użytkowników.
Monument pełen wdziękuChoć konstrukcja tego mebla była bardzo mocna, wręcz monumentalna, wszelkie dodatki i dekoracje sprawiały, iż nabierała subtelności i niebywałego wdzięku. Najczęściej używanymi ozdobami były ornamenty w formie spirali, roślinne, rogi obfitości, gryfy oraz motywy zwierzęce w postaci delfinów i łabędzi. Stosowane były również inne techniki zdobnicze nadające sofie lekkości. Kanapy posiadały trzy miejsca siedzące. Prawie w całości były pokryte niezwykle elegancką, wysokiej jakości tkaniną. Obicia kanap posiadały zazwyczaj pasiaste oraz roślinne wzory. Jedynie górne części zaplecka oraz fronty poręczy były drewniane i bogato dekorowane w/w ornamentami. Dodatkowo oparcia kanap posiadały odpowiednią wysokość, zapewniającą wygodę siedzącym. Poczucie komfortu i ciepła dawały również miękkie, tapicerowane wałki lub poduszki przy podłokietnikach. Oprócz kanap popularne były także ławki, mniej wygodne i skromniejsze, mające oparcie bez obić i drewniane podłokietniki. W tym przypadku duże powierzchnie drewniane pozwalały na wykorzystanie dekoracyjnych układów słoi forniru. Zarówno kanapy jak i ławki wyściełano końskim włosiem oraz trawą morską. Dopiero u schyłku lat 30- tych XIXw. powszechne stało się stosowanie sprężyn stalowych. Z myślą o użytkownikach dążono nie tylko do wygody, ale również funkcjonalności kanap. Konstruowano kanapy tzw. szafowe, zabudowane od dołu lub wykorzystywano skrzyniowe formy oparć jako schowki z szufladami. Meble z tego okresu są niezwykle solidnie wykonane i trwałe, tworzone z myślą oraz na użytek przyszłych pokoleń.
Mebel ponadczasowyWszystkie te cechy - czyli atrakcyjność, funkcjonalność, wysoka jakość wykonania, prosta a zarazem elegancka forma, spełniają oczekiwania współczesnych standardów mieszkaniowych i estetycznych. Ogromnym atutem kanap oraz pozostałych interesujących sprzętów biedermeierowskich jest fakt, iż można je komponować i zestawiać z późniejszymi stylami, takimi jak Art Deco, czy Secesja lub nawet współczesnymi meblami w różnych rodzajach wnętrz. Ich wyjątkowa forma i charakter, sprzyjają dzisiejszym odbiorcom, przede wszystkim ze względu na kształt i wielkość, spełniając najwyższe oczekiwania. 
Meble te posiadają swoistą elegancję, umiarkowanie kompozycji ornamentalnych, co trafia w gusta współczesnego użytkownika. Funkcjonalność, walory estetyczne oraz minimalizm tych mebli, zwracają również nadal ogromną uwagę środowiska projektantów i architektów wnętrz. Należy również podkreślić niekwestionowaną wartość materialną tych przedmiotów, co z pewnością wywiera wpływ na współczesne zainteresowanie tym właśnie stylem. Liczy się nie tylko prestiż, ale również dobra i bezpieczna lokata kapitału. Meble Biedermeier są ponadczasowe, ich wyrafinowanie, oryginalność i unikatowość wpływa na dzisiejsze zainteresowanie odbiorców na całym świecie.