Wnętrza

Kuchnia i jadalnia

Surowy minimalizm

Tekst Bauformat • Zdjęcia Bauformat

2016-12-08
Surowy minimalizm

Współczesna kuchnia to wdzięczna płaszczyzna do wszelkich aranżacyjnych eksperymentów oraz znakomity obszar na wcielanie w życie oryginalnych pomysłów. Fakt ten wykorzystują projektanci i producenci mebli, którzy poszukują coraz to nowych, atrakcyjnych rozwiązań. Wypracowane przez nich koncepcje zaskakują innowacyjnością, funkcjonalnością, trwałością oraz wieloaspektowością projektowania kuchni, ale także niebanalną estetyką wpisującą się w aktualne trendy. Jedną z najnowszych tendencji w tej dziedzinie jest stylizowanie wystroju tego szczególnego pomieszczenia według założeń nurtu industrialnego. Jak wygląda kuchnia industrialna?

 

kuchnia industrialna

 

Moda na kuchnie industrialne ma swoje korzenie w Stanach Zjednoczonych, gdzie po wybuchu II wojny światowej, w wyniku zahamowania gospodarczego, masowo zamykano fabryki. Opustoszałe hale zaczęto adaptować na lokale mieszkalne, charakteryzujące się przestronnością oraz jasnością uzyskaną dzięki dużej liczbie wielkogabarytowych okien. Lokatorzy, urządzając swoje mieszkania, w dużej mierze korzystali z materiałów i elementów wyposażenia biur bądź hal produkcyjnych. We wnętrzach dominowały więc szkło, drewno, beton i metal. Całość cechowały chłodne barwy: szarości i różne odcienie bieli. Przestrzeń starano się jednak ożywić, stosując dodatki o kontrastowych kolorach. Tendencje zapoczątkowane w Ameryce wkrótce rozprzestrzeniły się na inne kraje, stopniowo zyskując coraz większe uznanie. Moda na styl industrialny przetrwała do dzisiaj, stając się jednym z najwyrazistszych wnętrzarskich trendów. Industrialne meble kuchenne mają w większości proste formy. Charakteryzują się geometrycznymi kształtami i surowym wyglądem. Niewielka liczba sprzętów w industrialnym mieszkaniu odpowiada podstawowej zasadzie tego stylu: „im mniej, tym lepiej”. Właściwie dobrane materiały najwyższej jakości oraz harmonijne formy frontów to tylko niektóre cechy zabudowy w stylu fabrycznym, pozwalające na optymalną realizację własnych pomysłów przy planowaniu i urządzaniu kuchni.

 
Kuchnia jest miejscem spotkania, terenem, gdzie ludzie są razem, dzielą się przeżyciami i doświadczeniami, spędzają ze sobą czas i nawiązują więź. Z tego powodu wyraża ona zawsze osobowość właściciela. Jest także świadectwem jego postawy życiowej oraz poczucia smaku. W związku z tym, na producentach kuchennych mebli spoczywa obowiązek pozostawienia pola na indywidualne pomysły, by zabudowę można było planować elastycznie. Dzięki uzyskanej w ten sposób różnorodności, udaje się wykreować kuchnię z litego drewna w stylu domu wiejskiego, jak i nowoczesną przestrzeń wyposażoną we fronty bezuchwytowe. Najistotniejsze wydaje się bowiem tworzenie płynnych przejść między poszczególnymi elementami gwarantujących wrażenie harmonijnej całości.

 

 kuchnia w stylu industrialnym

 

Współczesne kuchnie industrialne, obok wyrazistego designu, powinny odznaczać się solidnym wykonaniem. Wiele firm z branży meblarskiej, poza najnowocześniejszymi warunkami produkcji, skupia się na doborze sprawdzonych materiałów. Najwyższą jakość sprzętów wyraźnie odczuwa się przy codziennych pracach i korzystaniu z kuchni. Za szlachetnymi i ujmującymi swą prezencją frontami kryje się najnowocześniejsza technika, gwarantująca optymalną funkcjonalność. Prowadnice zapewniają natomiast sprawne przesuwanie szuflad. Z kolei szafki wiszące oraz elementy wysuwane można zaopatrzyć w zautomatyzowane systemy otwierania. Uchwyty listwowe zagwarantują bezpieczeństwo przy gotowaniu. Wybierając kuchenne sprzęty, warto skupić się na tych detalach, ponieważ ich najwyższa jakość decyduje o solidności i trwałości całej konstrukcji. Obok odpowiedniego wykonania, doboru materiału czy techniki okuć, jakość mebla kuchennego w duchu industrialnym potwierdza się w łatwości jego obsługi. Z tego powodu producenci zwracają szczególną uwagę na wkomponowanie w zabudowę ukrytych szuflad i szaf, zapewniających wiele możliwości podczas użytkowania. Codzienne czynności w kuchni można dzięki temu idealnie dopasować do indywidualnego stylu.

 

Przestrzeń, jaką stanowi kuchnia industrialna, służy nie tylko do gotowania. Tu rozgrywa się również ważna część naszego życia społecznego. To wystarczający powód, by intensywnie zająć się doborem form i kolorystyki – kwestią szczególnie istotną w przypadku kreowania wnętrza w stylu fabrycznym. Kuchnia powinna zawsze odpowiadać osobistym oczekiwaniom, a także wyrażać indywidualność oraz odrębność właściciela. Specjaliści, świadomi aktualnych trendów, oferują szereg możliwości pozwalających zrealizować nawet najbardziej ekstrawaganckie pomysły. Kreując wystrój nawiązujący do estetyki industrialnej, powinniśmy sięgać przede wszystkim po charakterystyczne dla hal fabrycznych neutralne barwy, takie jak czerń, brąz, biel, szarość, ale warto też rozpatrzyć ewentualność zastosowania intensywnej dominanty w postaci odważnych tonów typu czerwień, granat, fiolet. Fronty w takich odcieniach będą wyróżniającym się elementem na tle surowych wykończeń.

 

kuchnia styl industrialny


Poza odpowiednim doborem kolorów fasad i korpusów, na design mebla kuchennego wpływa również rodzaj uchwytów lub całkowita z nich rezygnacja. W wariantach bezuchwytowych linia frontu jest wyraźnie zaznaczona, przez co powstaje wrażenie bardzo nowoczesnej i minimalistycznej atmosfery. Powściągliwy język form oraz purystyczna konstrukcja całości nadają kuchniom industrialnym lekki, ponadczasowy wyraz. Perfekcyjnie współgrające ze sobą bryły i materiały spełniają przy tym najwyższe wymagania co do wyrazistego, niebanalnego otoczenia mieszkalnego.

 

Mebel kuchenny w stylu fabrycznym musi nie tylko przekonywać lekkością: także rozmaite miejsca służące do przechowywania, ważne przy codziennej pracy w kuchni, powinny ze sobą idealnie współgrać. Z tego powodu, przy projektowaniu industrialnej kuchni, przywiązuje się szczególną wagę także do zorganizowania dużej ilości dodatkowych funkcji i umożliwienia składowania. Amortyzowane szuflady zwykłe bądź z wysokim frontem oraz wychylne rozwiązania narożne bez trudu poradzą sobie z dużymi garnkami, brytfannami czy innymi naczyniami kuchennymi. Maty antypoślizgowe zapewnią przy tym odpowiednie trzymanie. Natomiast dzięki elektrycznemu mechanizmowi otwieranie i zamykanie jest wyjątkowym przeżyciem – lekkie naciśnięcie frontu wystarczy do jego otwarcia, a jeden dotyk przycisku – do zamknięcia. Łatwość obsługi kuchennych mebli industrialnych zawsze powinna znajdować się na pierwszym planie. Pracę ułatwiają ergonomiczne wysokości korpusów oraz system elektronicznego sterowania dla szafek dolnych i wiszących. Właśnie takie koncepcje zorientowane na design zaskakują różnorodnymi wariantami wyposażenia, które można precyzyjnie dostosować do indywidualnych wymagań.

http://sentinel.pl