Wnętrza

Rekreacja

Taras idealny

Tekst Karolina Miszczuk

2014-08-19
Taras idealny

Taras jest miejscem idealnym do pracy, rozrywki czy spotkań ze znajomymi. Co zrobić, by dobrze się na nim czuć? Jak urządzić nowoczesny taras, by pasował do naszych potrzeb, a przy okazji prezentował się znakomicie? Dowiemy się z poniższego artykułu.

 

Trend

W modzie tarasowej już od wielu lat niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się style marynarski i prowansalski. Do tych dwóch dominujących nurtów dołączają coraz częściej stosowane tendencje orientalizujące i tropikalne. Marynarskie biele, błękity i odcienie piasku w tonie minimalistycznym zapewnią stonowaną elegancję na tarasie, a rustykalny klimat wyciągnięty z francuskiej prowincji idealnie wyeksponuje fioletowe dodatki na naturalnych meblach w barwach ziemi. Tendencje orientalizujące i tropikalne są z kolei idealną opcją dla osób lubiących energetyczne i kolorowe tarasy: dominują tam bowiem intensywne, nasycone barwy i bogatoornamentowane dodatki. Warto też zwrócić uwagęna szczególną moc połączenia bieli z soczystą zieleniąroślin. Uspokajająca i harmonijna kompozycja tegopołączenia może zostać wzbogacona, gdy, na przekórprzekonaniom, ograniczymy ilość dekoracji. Idealnymrozwiązaniem będzie minimalistyczny wystrój z jednymefektownym elementem, który stworzy klimat tarasu.

 

 

Funkcjonalność

Tarasy w naszych domach mają różne rozmiary. Duże tarasy najlepiej eksponują meble i donice z kwiatami, a przy okazji są funkcjonalne i mogą pomieścić dużą ilość osób. Jeśli chodzi o małe tarasy, to na nich najlepiej sprawdzą się tak zwane „bio stoliki”. Naturalne drewno, przezroczyste szkło i rośliny w doniczce pod blatem to idealne rozwiązanie dla małych przestrzeni tarasowych. Taras stanowi przedłużenie powierzchni domu, więc stylem powinien nawiązywać do wnętrz. Na tarasach wychodzących poza linię obrysu budynku dobrym rozwiązaniem jest zaprojektowanie niewielkiego zadaszenia. Sprawi to, że otwarty taras stanie się schronieniem przed słońcem i deszczem.

 

Przestrzeń

Rośliny na tarasie powinny nawiązywać kolorem i ułożeniem do otaczającego ogrodu. Niezwykłe uzupełnienie tarasu mogą stanowić barwne donice z motywami korespondującymi ze stylem naszego tarasu. Donice można dopasować kolorystycznie do poduszek i narzut na fotelach oraz kanapach, co dodatkowo wzmocni charakter tarasu, urozmaicając jego wygląd. Warto również zwrócić uwagę na zastosowanie roślin zimozielonych, by można było cieszyć się pięknym wystrojem tarasu przez cały rok. Niezwykle istotnym elementem każdego tarasu jest oświetlenie dostosowane do jego charakteru oraz pory dnia. Kameralny klimat możemy stworzyć, używając różnych rozwiązań oświetleniowych i stawiając na wiele natężeń światła, by dopasować je do naszych potrzeb.

 

 

Meble

Poza panującymi trendami warto, aby meble były wpasowane w nasze gusta, a jednocześnie powinny spełniać zaplanowane funkcje. Jeśli chcemy postawić na bierny wypoczynek, należałoby postawić na kanapę, lampę do czytania i stolik kawowy. Jeśli jednak zamierzamy spędzać dużo czasu w gronie rodzinnym czy ze znajomymi, warto zainwestować w solidny stół i malownicze krzesła. Nie ma jednak jednego rozwiązania. W przypadku dużych tarasów możemy wyznaczyć sobie strefy: do odpoczynku biernego i strefę towarzyską. W tym celu można w ciekawy sposób ustawić donice z kwiatami, by wyznaczały nam dwie strefy, jednocześnie nie zmniejszając optycznie miejsca. Przy małych tarasach sprawa się komplikuje i trudniej jest zaprojektować dwie strefy. Warto się wtedy zastanowić nad meblami wielofunkcyjnymi lub - w miarę możliwości - nad powiększeniem tarasu.

 

Podłoga

Już na etapie projektowania najlepiej jest wybrać materiał na podłoże naszego tarasu. Funkcjonalne i pasujące do wielu rozwiązań aranżacyjnych okazuje się drewno. Pasuje do panujących trendów marynarskich, orientalizujących czy prowansalskich, przy jednoczesnym idealnym dopasowaniu do minimalistycznych i geometrycznych kształtów nowoczesnego stylu tarasu. Płyty gresowe są niesamowicie funkcjonalne i łatwe w utrzymaniu, toteż stosuje się płytki wielkoformatowe matowe i polerowane. Przy układaniu podłogi z gresu ważne jest, by nie było widać spoin, gdyż może to optycznie zmniejszyć powierzchnię tarasową.

 

 

Zadaszenie

Kolejna możliwość na nadanie niepowtarzalnego charakteru przestrzeni tarasowej to zadaszenie. Zastosowanie parasola jest najprostszym rozwiązaniem, a także dobrą koncepcją na marynarskie i zielone tarasy. Odpowiednio dobrana markiza świetnie nada się na taras w stylu prowansalskim i tropikalnym. Zadaszenie stałe, np. z płyt poliwęglanowych (barwionych i przezroczystych), stanowi dobre uzupełnienie dla minimalistycznych tarasów nowoczesnych. O pomoc przy dobieraniu odpowiedniego zadaszenia warto zwrócić się do profesjonalisty. Na podstawie obserwacji i naszych preferencji dotyczących tarasu projektanci stworzą projekt idealnie wpasowujący się w nasze gusta i otaczający krajobraz.

 

Całość

Bez względu na to, jaki styl wybierzemy, najważniejszą rzeczą jest, by taras utrzymany był w jednym, określonym stylu. Taras będący zlepkiem pomysłów wielu osób, bez jednego wiodącego motywu, staje się przygnębiający i nieprzyjemny dla oka. Miejsce to powinno być więc w miarę możliwości przystosowane do potrzeb każdego z domowników, a jednocześnie stanowić zwartą całość.