Wnętrza

Pokój dziecka

Udana wyprawka dla niemowlaka

Tekst Magdalena Wrzosek • Zdjęcia www.kidstown.pl, www.pinio.com.pl

2013-11-14
Udana wyprawka dla niemowlaka

Tort z pieluch i deszcz prezentów dla bobasa to znaki rozpoznawcze Baby Shower – imprezy, jaką przygotowują znajome dla przyszłej mamy. Wśród pogawędek, przy poczęstunku i blasku fleszy (przecież tę chwilę warto uwiecznić) obdarowują ją wszystkim, co potrzebne dla mającego pojawić się na świecie (lub nowo narodzonego) dziecka. Brzmi jak nowa moda zarezerwowana dla ludzi zamożnych i środowisk celebryckich? To tylko pozory.

Baby Shower co prawda przyszedł do nas z Zachodu, jednak ten sposób świętowania narodzin ma swoje odpowiedniki w tradycji wielu kultur – także tych mniej konsumpcyjnych. Spotkania na cześć dziecka i młodej matki połączone z obdarowywaniem ich praktycznymi podarkami organizowane są w Chinach, Indiach, w Armenii, Brazylii (tu nazywane „chá de bebê” – herbatka malucha), Nepalu, czy Afryce Południowej (jako „stork party” – bocianie party). Impreza z kobiecym gronie jest sposobem na przekazanie wsparcia – emocjonalnego i materialnego. To ważny gest solidarności – każda spodziewająca się dziecka kobieta lubi czuć, że wokół niej jest krąg osób, na które może liczyć. Szczególnie ważny w czasach, gdy więzi rodzinne nie są tak mocne jak kiedyś i nie żyjemy już w rodzinach wielopokoleniowych. Dużą pomocą i odciążeniem dla młodej rodziny jest skompletowanie wyprawki dla niemowlaka. Dla początkujących rodziców jest ona zagadnieniem dość tajemniczym, a jednocześnie wymagającym sporych nakładów finansowych. Przy pierwszym dziecku niezbędna jest instrukcja co, i w jakiej ilości, będzie potrzebne. Doświadczeni w tej materii znajomi mogą służyć radą i wsparciem. Czy kaftaniki się sprawdzą, ile dziennie pieluch będzie potrzebne, kupować jednorazowe czy sięgnąć po tetrowe? Baby Shower to świetna okazja, żeby rozwiać wątpliwości młodej mamy w niestresujący, sympatyczny sposób. I wręczyć to, co na pewno jej się przyda, a może jeszcze o tym nie wie. Niemowlęce „must have”, obok pieluszek, ubranek i preparatów pielęgnacyjnych, obejmuje też wózek, fotelik samochodowy i wszystko to, co przyda się w domu i pokoju dziecka.

 

A oto absolutne top 10 branży wnętrzarskiej: 

1. Śliczny, delikatny i wygodny śpiworek. Maluch wyśpi się w nim, a rodzic nie będzie miał obaw, że pociecha rozkopie się i odkryje. Do śpiworka tej marki dołączony jest praktyczny termometr pokojowy.
2. Pościel niemowlęca, która otuli maluszka miękką bawełną i będzie prawdziwą ozdobą jego pokoju.
3. Kocyki. Przydadzą się przynajmniej dwa, jeden lżejszy na ciepłe dni i do domu, drugi grubszy - do wózka, na chłody. Kocyki są prawdziwymi hitami: mięciutkie, kolorowe, z bawełny lub mikrofibry.
4. Pojemniki na pieluszki i chusteczki. Praktyczne i estetyczne. Niezbędne przy łóżeczku maleństwa, nieodzowne w dużych mieszkaniach, czy domach – dzięki nim wszystko, co potrzebne do przewinięcia dziecka, jest zawsze pod ręką.
5. Organizer na przybory kąpielowe, zestawy kąpielowe, ręcznik z kapturem
i myjką. Kąpiel to ważny rytuał, który stresuje niedoświadczonego rodzica. Z odpowiednim oprzyrządowaniem w zasięgu ręki będzie dużo łatwiej.
6. Wanienka. Może być zwykła, plastikowa, ale warto rozważyć zakup turystycznej - przyda się w podróży, ale zastosowanie znajdzie też w domu.
7. Mobile i naklejki na ścianę. Delikatne ptaszki, zwierzątka, kwiatki czy samoloty, zawieszone nad łóżeczkiem i naklejone koło niego zajmą malucha oraz uprzyjemnią zasypianie. Naklejki łatwo można wymieniać na nowe – dzięki temu pokój dziecka będzie nabierał za każdym razem nowego charakteru.
8. Lampka nocna. Jej delikatne światło rozproszy nieprzyjemny dla dziecka mrok, a mamie ułatwi nocne karmienie. Do niej warto dołączyć energooszczędną żarówkę – światło w pokoju dziecka potrafi palić się całą noc…
9. Fluorescencyjny dywanik. Dodatkowy sposób na wprowadzenie łagodnego światła do pokoju malucha. Dywanik z dodatkiem włókien o właściwościach luminescencyjnych, absorbuje światło w ciągu dnia i emituje je potem o zmroku dając niezwykłe efekty wizualne.
10. Piękne i funkcjonalne meble, wykonane z ekologicznych materiałów. Młoda mama doceni prezent w postaci bujanego fotela – idealnego do karmienia i usypiania malucha. Przydatna okaże się też skrzynia na zabawki (z miesiąca na miesiąc będzie ich przybywać), a kilka osób może złożyć się na łóżeczko. Dzięki temu skompletowanie pozostałych mebli do pokoju dziecka będzie dużo łatwiejsze. Po przygotowaniu listy prezentów, warto podzielić się, kto co kupi. Na zakup droższych przedmiotów może złożyć się kilka osób. Taka wyprawka zrobi furorę na każdym
Baby Shower: młoda mama będzie bardzo szczęśliwa, dzięki temu i jej partner poczuje się lepiej. Jeśli zatem macie wśród znajomych ciężarną, nie czekajcie - organizujecie imprezę! Kupowanie prezentów i obdarowywanie nimi innych (jak wykazali naukowcy) sprawia większą przyjemność niż ich otrzymywanie. To będzie wspaniały czas dla wszystkich.