Wnętrza

Prezentacje

Urok eklektyzmu

Tekst Magda Pawluk • Zdjęcia Jeremiasz Nowak • Stylizacja Anna Bacik

2017-01-04
Urok eklektyzmu

Projekt:  MAŁGORZATA I ANDRZEJ BACIK, PRACOWNIA PROJEKTOWA MM ARCHITEKCI

 

Style eklektyczny to odpowiedź na nasilający się od pewnego czasu trend w dziedzinie projektowania wnętrz mieszkalnych, jakim jest tendencja do podążania za jednym, ściśle obranym stylem. W efekcie powstają eleganckie, purystyczne aranżacje, którym niestety nierzadko brakuje oryginalności. Często trudno wykreować w nich przyjazny, osobisty klimat. A gdyby tak wyjść poza sztywne ramy określonej estetyki i stworzyć eklektyczną przestrzeń, pełną inspirujących nawiązań i zaskakujących zestawień? To dość karkołomne zadanie udało się zrealizować architektom, którzy podjęli się opracowania koncepcji wystroju mieszkania ulokowanego w starej kamienicy.

 

Przytulne, klimatyczne, przestronne – takie cechy miały charakteryzować wymarzone lokum inwestorów, którzy postanowili na nowo zaadaptować wnętrze apartamentu o powierzchni 113 m2 mieszczącego się w staromiejskiej czynszówce. W celu zrealizowania swoich zamiarów właściciele zwrócili się do specjalistów Małgorzaty i Andrzeja Bacik, z pracowni MM Architekci, którzy objęli pieczę nad projektem, opracowując koncepcję przebudowy, wystroju, jak również sprawując nadzór nad wykonywanymi pracami na poszczególnych etapach metamorfozy.

 

meble art deco

 

Adaptacja mieszkania wymagała znaczącej ingerencji w jego układ. Aby uczynić go bardziej funkcjonalnym, a także zadbać o wykreowanie wrażenia przestrzeni, niemal zupełnie przeformowano pierwotny plan lokalu, tworząc prawdziwie eklektyczne wnętrze. Pomieszczenia zmieniły swoją lokalizację, a strefa dzienna została otwarta dzięki rezygnacji z drzwi w tej części mieszkania na rzecz szerokich otworów pełniących funkcję wygodnych przejść pomiędzy aneksami. Poza modyfikacją układu, podjęto także decyzję o generalnym remoncie, którego zaczątkiem było zerwanie podłóg i skucie wszystkich tynków. Trud włożony w przebudowę popłacił i po zakończeniu prac wykonawczych inwestorzy wraz z projektantami mogli cieszyć się nowo powstałą przestrzenią, na jaką złożyły się: przedpokój, otwarta kuchnia, salon połączony z jadalnią, przestronna sypialnia, niewielki pokój dziecięcy, łazienka oraz garderoba.

 

Zastosowane w mieszkaniu wykończenia stały się elegancką, a jednocześnie subtelną bazą dla aranżacji. Ściany zdecydowano się utrzymać w neutralnym odcieniu złamanej bieli, natomiast podłogi otrzymały efektowny kolor ciemnego drewna. Przepiękny, wyrazisty parkiet z orzecha amerykańskiego, chociaż wymagający jeśli chodzi o pielęgnację, wprowadza do mieszkania klimat domowego ciepła i doskonale współgra z jasnymi ścianami. Ze względów praktycznych w kuchni, strefie wejściowej oraz łazience zdecydowano się na gładkie płytki podłogowe w odcieniach beżu i ciemnego grafitu imitującego łupek.

 

Przestrzeń pokoju dziennego płynnie przenika się z jasną, otwartą kuchnią. Zabudowie z forniru tekowego wykonanej na wymiar nadano układ litery „L”, zapewniający funkcjonalność i odpowiednią komunikację pomiędzy poszczególnymi obszarami roboczymi. Pomieszczenie jest na tyle przestronne, że znalazło się w nim miejsce na duży stół z litego, egzotycznego drewna, przy którym stanęły krzesła w stylu art déco. Sypialnię urządzono w podobnej estetyce jak część dzienną. Jasna paleta barw sprzyja kreowaniu atmosfery wypoczynku. W centralnym punkcie znalazły się obszerne łóżko w oliwkowym kolorze, a także lekki regał i komoda w stylu kolonialnym.

 

eklektyczna sypialnia

 

Aranżując łazienkę, projektanci postawili przede wszystkim na funkcjonalność, której sprzyjają proste formy sprzętów sanitarnych – umywalki, toalety, wanny i kabiny prysznicowej, a także towarzyszących im baterii. Szafki tekowe ożywiają wnętrze utrzymane w „betonowej” kolorystyce, zapewniając przy tym przestrzeń na blacie przeznaczonym na niezbędne łazienkowe utensylia. Monochromatyczne, szare wnętrze przełamuje dekor wykonany z wąskich płytek. Swoistym wyzwaniem okazało się wykończenie nimi słupa kryjącego pion kanalizacyjny, znajdującego się w rogu łazienki. Całość prezentuje się ciekawie i nowocześnie, a dbałość o zachowanie prostoty oraz użycie najwyższej jakości materiałów, ułatwia utrzymywanie czystości w pomieszczeniu.

 

łazienka szara z drewnem

 

Opracowanie projektu wnętrza kamienicy było niespiesznym procesem, pełnym nieoczekiwanych zwrotów akcji, błyskotliwych idei, długich poszukiwań idealnych komponentów, a także radości płynącej z odkrywania potencjału lokum. Wycieczki do antykwariatów, odwiedziny salonów meblowych, odnawianie zgromadzonych już sprzętów przez długi czas były nieodzownym elementem życia projektantów i właścicieli. Starania obu stron zaowocowały wykreowaniem prestiżowej, a jednocześnie przytulnej przestrzeni, na której charakter duży wpływ mają zgromadzone dzieła sztuki – niezliczone grafiki, akwarele, obrazy olejne, gwasze, z których część związana jest z rodzinną tradycją. Autorem obrazów olejnych jest, niedawno zmarły, wspaniały artysta-malarz, Witold Pałka. Poszczególne elementy mieszkania składają się na oryginalną, spersonalizowaną, a jednocześnie pogodną przestrzeń, znakomicie odzwierciedlającą osobowość inwestorów, realizując jednocześnie założenia stylu eklektycznego.

 

salon z kubełkowym fotelem i zyrandolem 3d