Wnętrza

Rekreacja

W związku z wygodą

Tekst Ewa Szumowska Nowy Styl Group

2013-02-14
W związku z wygodą
Wybór fotela gabinetowego to decyzja na lata. Będzie nam towarzyszył codziennie co najmniej przez kilka godzin. Warto więc dobrze się nad tym zastanowić. Co ma znaczenie i na co zwracać uwagę, by ten szczególny związek – fotela i jego użytkownika – był udany? Poniżej prezentujemy kilka kluczowych kwestii. Zdrowie przede wszystkim  

Dużo słyszymy o tym, że powinniśmy zdrowo siedzieć. Co to właściwe znaczy? Jest kilka cech, jakie powinien posiadać fotel, aby praca na nim była zdrowa i wygodna. Jedną z podstawowych kwestii jest mechanizm  umożliwiający dynamiczne siedzenie – w praktyce oznacza to, że zarówno siedzisko, jak i oparcie aktywnie podążają za zmianami naszej pozycji. Tego mechanizmu nie należy blokować. Ciągłe siedzenie w jednej pozycji to prosta droga do przeciążeń kręgosłupa i poważnych schorzeń. 
Regulacja wysokości krzesła to kolejna ważna cecha krzesła biurowego. Nasze stopy powinny swobodnie dotykać podłoża. Gdy zwisają bez oparcia, dochodzi do uciskania naczyń krwionośnych, co w przyszłości może skutkować np. żylakami.  Nie życząc ich nikomu, przypominamy, by ulżyć swoim udom i kręgosłupowi. Dlatego warto pamiętać również o podparciu odcinka lędźwiowego szczególnie narażonego na obciążenia związane z długotrwałym siedzeniem (w sprzedaży dostępne są krzesła z dodatkowym podparciem lędźwiowym). Nowe sposoby myślenia – nowe sposoby siedzenia

Nie wierć się! – mawiano nam w dzieciństwie. Zapomnijmy o tym. Dziś wiadomo, że w siedzeniu najważniejszy jest ruch. Częsta zmiana pozycji chroni przed bólem mięśni i chorobami kręgosłupa. Dlatego pamiętajmy o tym przy wyborze krzesła i szukajmy modela, który pozwala nam na ruch w pracy. Na pewno pomoże w tym wybór ergonomicznego fotela  z zaawansowanym mechanizmem (tu wybór jest spory – od foteli z mechanizmem synchronicznym po wysoce ergonomiczne fotele wyposażone w opatentowane mechanizmy, np. Glide-Tec). Pamiętajmy, że najlepsza pozycja siedząca to ta następna! Czy Twoje krzesło ma „to coś”?

Krzesło musi nam się również podobać. Dużą rolę odgrywa więc wzornictwo i obecne trendy w designie. Czego szukać? Dużą popularnością cieszą się krzesła i fotele o raczej lekkich formach. Oczywiście amatorzy tradycji znajdą coś dla siebie, jednak modele nowoczesne cieszą się obecnie dużo większym powodzeniem. W dzisiejszym designie liczy się jednak przede wszystkim to, by fotel posiadał charakterystyczną formę, coś, co go wyróżnia. Czy będzie to ciekawe połączenie materiałów, śmiała sylwetka, żywa kolorystyka czy zaawansowane technologie – to zależy już od gustu użytkownika. Każdy powinien znaleźć coś wyjątkowego dla siebie. Dla mnie, dla Ciebie, dla każdego

Świetnym przykładem połączenia ciekawego designu i ergonomii jest zaprojektowany przez Martina Ballendata fotel 4ME. Oparcie fotela przypomina konary rozłożystego drzewa, dającego oparcie zmęczonym plecom. Innowacyjna konstrukcja ergonomicznego mechanizmu S-MOVE pozwala na wykonywanie ruchów ciała w trzech wymiarach, płynnie dopasowując się do jego naturalnych ruchów ludzkiego ciała. 4ME jest doskonałym partnerem użytkownika – dba o jego zdrowie i wygodę przez cały dzień, nigdy nie pozwalając na monotonię.

Przejrzystość, lekkość i czysta elegancja

Modele obecnie modne to również fotele technologicznie zaawansowane, a przy tym lekkie. Takim fotelem jest Sail. Źródłem inspiracji dla tej linii krzeseł jest żagiel (ang. sail). Kojarzy się nie tylko ze sportem, lekkością i radością, lecz także z długowiecznością, funkcjonalnością i elegancją. To krzesło lekkie, a nie monstrualna machina do siedzenia. Smukłe i elastyczne oparcie uczestniczy w każdym ruchu i dostosowuje się do kształtu pleców, nie utrudniając ani nie ograniczając swobody ruchów osoby siedzącej.

Bądź zawsze trendy

Dla miłośników wyraźnych i zdecydowanych wzorów też mamy dobrą wiadomość. Do łask wróciła pepita i charakterystyczne detale (jak czerwona budka telefoniczna na oparciu krzesła Zoom London). Znany polski projektant - Arkadiusz Kulon przyznaje, że obecnie we wzornictwie panuje moda na produkty „bliskie źródła”. Potwierdzeniem tego trendu jest np. Zoom Etno - fotel biurowy, którego obicie stanowi monochromatyczna wersja tradycyjnego motywu rodem z kurpiowskich domów. Dowód, że umiejętnie przetworzona sztuka ludowa we właściwej aranżacji przyciąga uwagę najbardziej wytrawnych znawców mody. 


Znajdź swój styl

Oferta dostępnych na rynku foteli jest bardzo szeroka. Niezależnie od tego, czy szukamy krzesła z lśniącym plastikowym oparciem (np. Madame marki Nowy Styl) czy eleganckim oparciem z drewna (np. Mojito marki BN Office Solution), fotela na wysokim poziomie technologicznego zaawansowania (jak Galileo marki Grammer Office z 4 opatentowanymi mechanizmami) czy ekonomicznego rozwiązania, które spełnia wszystkie podstawowe wymogi, jest z czego wybierać. Pamiętajmy jednak, by przy wyborze fotela gabinetowego uwzględnić kilka wspomnianych zasad. Gwarantujemy, że wtedy związek będzie długi i udany.