Wnętrza

Sypialnia

Wakacyjny klimat przez cały rok. Sypialnie BOHO /WIDEO/

Tekst Magda Pawluk / Film: DESIGN BOOK

2021-07-13
Wakacyjny klimat przez cały rok. Sypialnie BOHO /WIDEO/

Naturalne materiały, motywy etniczne, kojąca paleta barw i dodatek roślin to elementy aranżacji boho – stylu, który wprowadza do wnętrz aurę błogiego relaksu. Idealnie sprawdza się w przestrzeniach służących wypoczynkowi, takich jak sypialnia. W nowym filmie kanału Design Book znajdziecie wiele inspirujących pomysłów na urządzenie jej w tym nurcie.

 

Styl boho narodził się w latach 70. Powstał z inspiracji kulturą francuskiej bohemy, czyli wyzwolonej cyganerii artystycznej. Przejawiają się w nim też wpływy ruchu hippisowskiego, etniczne oraz orientalne nawiązania. To eklektyczna estetyka, która do wnętrz wkroczyła ze świata mody. Ceniona za swobodny charakter, subtelność i różnorodność od kilku sezonów wiedzie prym w dziedzinie wzorniczych trendów. Aura, jaką tworzy w pomieszczeniach, napawa optymizmem i przynosi letnie wibracje rodem z tropikalnych zakątków świata. Zaadaptowana w polskich realiach jest jak powiew egzotycznej świeżości. Zobaczmy więc, jakie elementy składają się na styl boho i których z nich nie powinno zabraknąć w sypialni urządzonej w zgodzie z tym nurtem.

 

 

 

Nasze Inspiracje:

 

Sypialnię w stylu boho powinny uzupełnić wyplatane dekoracje, takie jak handmadowe lampy, kosze, maty czy ścienne dekoracje. Oczekiwaną lekkość wprowadzą zwiewne firany zawieszone w oknach i wokół łóżka, na wzór tropikalnej moskitiery, motyw piór i frędzli. Naturalną świeżość nadadzą rośliny, szczególnie tropikalne: palmy, fikusy i monstery, ale także modne trawy pampasowe i suszone bukiety.

 


Wśród printów i wzorów boho dominują etniczne inspiracje Afryką oraz Orientem, a także kulturą cygańską. Znakiem rozpoznawczym tekstyliów boho są ozdobne wykończenia tkanin w postaci chwostów, frędzli i koronki.

 

Bawełniane makramy pięknie wyglądają w formie rozłożystych makatek zamocowanych nad wezgłowiem łóżka albo ażurowych łapaczy snów zawieszanych w oknach.

 

Nieodzownym komponentem sypialni w stylu boho są hamaki i fotele podwieszane. Kojarzone z wakacyjną swobodą, wnoszą do aranżacji wrażenie lekkości i aurę beztroskiego relaksu.

 

W strefie snu urządzonej w tym duchu nie może zabraknąć: bambusowych dodatków, drewnianych akcentów, rattanu, lnu, bawełny, trawy morskiej i juty.