Wnętrza

Wielkanocne wnętrze w klasycznej odsłonie

Tekst Magda Pawluk • Zdjęcia shutterstock

2018-03-28
Wielkanocne wnętrze w klasycznej odsłonie

Wielkanoc to szczególne święto, z jakim wiąże się szereg rozmaitych zwyczajów. Geneza wielu z nich sięga zamierzchłych czasów. Bogata i długa historia celebrowania Zmartwychwstania Pańskiego wpłynęła na wykształcenie się tradycji, które kultywuje się po dziś dzień. Podobnie dzieje się w przypadku dekoracji zdobiących nasze domy w tym okresie. Wiele pojawiających się we wnętrzach ozdób ma swoje korzenie w obyczajowości naszych przodków. Tego rodzaju odwołania do klasyki stanowią doskonałą inspirację do stworzenia niebanalnej i efektownej, odświętnej stylizacji.

 

Kiedy temperatura na zewnątrz wyraźnie się podwyższa, dni stają się coraz dłuższe, a przez okno przedziera się coraz więcej promieni słonecznych, to znak, że nadchodzi wiosna, a wraz z nią wyczekiwana przez wielu uroczystość Wielkiej Nocy. Zanim jednak czar świątecznych dekoracji zawita do wnętrz naszych domów, warto zastanowić się nad doborem stosownej do podniosłego charakteru okoliczności konwencji. Jeżeli nie należymy do miłośników ozdób w wersji modern czy ekologicznych trendów, z powodzeniem możemy sięgnąć po klasyczne dodatki i akcesoria, które ożywią przestrzeń podczas wiosennych świąt, a jednocześnie wprowadzą do niej klimat elegancji i wyrafinowania. Hołdująca tradycji oprawa z pewnością przypadnie do gustu tym, którzy ponad wszystko cenią dobry styl.

 

tradycyjny stół wielkanocny

 

Niezwykle istotną funkcję w klasycznej aranżacji wielkanocnego wnętrza pełnią ściśle związane z nią motywy. Nie sposób wyobrazić sobie tego typu stylizację bez baranka, zajączka i kurczaczków. To obowiązkowe zwierzęce ornamenty, jakie ożywiają świąteczne kompozycje. O ile dzieci najbardziej ucieszą się z czekoladowych, cukrowych oraz marcepanowych figurek, o tyle dorośli docenią urok bibelotów wykonanych ze szkła, kryształu, porcelany, gipsu czy masy plastycznej. Krztę luksusu wprowadzą do kompozycji niewielkie posążki ze złota i srebra, nawiązujące do estetyki vintage bądź glamour. Uniwersalną, a przy tym elegancką ozdobą będą białe figurki, jakie udaje się wkomponować w dowolny dekoracyjny zamysł.

 

Szczególne miejsce w obyczajowości oraz wzornictwie, związanymi ze świętami Wielkiej Nocy, zajmuje jajo. Uznawane dziś za symbol nowego życia i odrodzenia, dawniej zwiastowało pomyślność (stąd praktykowany przez naszych przodków zwyczaj wkopywania jajka pod fundamenty budowanego domu, mający zapewnić mieszkańcom szczęście). Pisanki stały się nie tylko symbolicznym znakiem, ale także elementem dekoracyjnym, jaki przystroi zarówno koszyczek ze święconką, jak również domowe wnętrze. Możemy je zdobić rozmaitymi technikami, natomiast najodpowiedniejszymi akcentami wchodzącymi w skład kompozycji, których podstawowy zamysł stanowi uzyskanie klasycznego, eleganckiego looku, są jajka przypominające miniaturowe dzieła sztuki. Możemy pokusić się o ich samodzielne wykonanie. Jeżeli posiadamy umiejętności plastyczne, spróbujmy namalować gustowny wzór. W sytuacji, kiedy zadanie to wydaje się zbyt trudne, pozostaje nam skorzystać z owijek termokurczliwych czy metody oklejania jajka materiałem o ciekawym deseniu lub papierem według zasad decoupage'u. Piękne, pieczołowicie wykonane z troską o precyzję i detale pisanki udaje się także zakupić w sklepach z dekoracjami oraz pracowniach rękodzieła artystycznego. Wytwórcy tego typu ozdób nierzadko oferują dzieła o niespotykanym uroku, jakie przywodzą na myśl najdroższą biżuterię oraz słynne precjoza wykonywane dla cara Rosji przez Petera Carla Fabergé.

 

tradycyjne wielkanocne ozdoby

 

O charakterze wielkanocnej dekoracji w znacznej mierze decydują także zastosowane tekstylia. W przypadku klasycznej aranżacji świątecznego stołu, pełniącego funkcję centrum życia rodzinnego w tym okresie, bazę kompozycyjną stanowi elegancki obrus – najlepiej biały bądź écru. Jasne płótno stanie się subtelnym tłem dla bukietów, stroików oraz nakryć. Jeżeli natomiast znacznie bardziej przemawiają do nas kolorowe tkaniny, wybierajmy obrusy w stonowanych kolorach, które nie będą kłóciły się z wesołymi barwami ozdób i bieżników.

 

Osoby organizujące stołowy aranż w klasycznym duchu nie powinny zapominać także o stosowanym od wieków ornamentacyjnym akcencie – koronce. Serwetki czy obrusy wykończone tym zwiewnym, a przy tym niezwykle kunsztownym detalem zyskają dyskretny urok i przeniosą nas w klimat retro, kiedy to ażurowe ozdoby rolowały nie tylko od święta. Koronką z powodzeniem można przystroić także pisanki. Pięknie będzie prezentowała się zwłaszcza na skorupkach pomalowanych pastelowymi odcieniami farb. Wprawione w sztukę koronkarstwa osoby z pewnością pokuszą się o wykonanie ażurowych pisanek, jakie z dumą będzie można zawiesić w oknie lub na umieszczonych w wazonie gałązkach bazi.

 

wielkanocn retro

 

Jako, że Wielkanoc obchodzona jest wiosną, w okresie rozkwitu przyrody, nie sposób wyobrazić sobie kompletną dekorację wnętrz bez roślin. Bukiety z sezonowych, typowych dla czasu Zmartwychwstania kwiatów, takich jak żonkile, krokusy, kosaćce, hiacynty, dopełnione gałązkami bazi i umieszczone w szklanych, przezroczystych wazonach, to obowiązkowa kompozycja zdobiąca blaty stołów, stolików kawowych, komód i szafeczek pod lustrem. W salonie, jadalni czy kuchni nie może zabraknąć również stroików oraz wianków z barwinku, uzupełnionych drewnianymi lub filcowymi ozdobami na piku, a także mis z młodą rzeżuchą bądź owsem, przybranych żółtymi kurczaczkami czy nakrapianymi, przepiórczymi jajeczkami. Pamiętajmy także o niewielkich akcentach z drewna lub wikliny. Poza zielenią w naturalnej postaci, w klasycznych wielkanocnych dekoracjach koniecznie muszą się pojawić motywy roślinne. Rozbudowane akanty, barwne kwiatowe łączki czy uproszczone desenie florystyczne warto wprowadzać nie tylko w roli ornamentalnych tkanin, ale także w postaci ozdobnych osłonek na donice, papierowych serwetek, wazonów oraz naczyń.

 

wielkanoc w stylu klasycznym

 

Nieodłącznym obrzędem związanym z Paschą jest święcenie pokarmów przynoszonych do kościołów w plecionych koszach. Ten symboliczny motyw odnalazł także swoje stałe miejsce w klasycznych aranżacjach. Wiklinowy kosz wyłożony ozdobną serwetą to doskonałe akcesorium do wyeksponowania własnoręcznie przygotowanych pisanek. Będzie on także znakomitą podstawą, w której możemy uformować dowolną kwiatową kompozycję.

 

Elegancki klimat pozwolą nam uzyskać świece rozmieszczone w rożnych miejscach domu, ustawione samodzielnie lub w gustownych lichtarzach. Także w tym przypadku niepodzielnie rządzi klasyka. Mosiężne, miedziane, posrebrzane czy pozłacane gięte świeczniki zaprezentują się zjawiskowo nie tylko wśród stołowych nakryć, ale także w zestawieniu z lustrem o rzeźbionej ramie, którego tafla będzie odbijała płomień palącej się świecy, potęgując tym samym iluminacyjny efekt. Odświętny nastrój pozwolą nam także wykreować świece zapachowe. Na zbliżającą się okazję wybierajmy lekkie, orzeźwiające aromaty, najlepiej kwiatowe i owocowe, jakie doskonale wprowadzą nas w wiosenną atmosferę.

 

wielkanoc klasycznie

 

Mówiąc o kolorystyce towarzyszącej klasycznej stylizacji, zazwyczaj mamy na myśli uniwersalne, stonowane barwy – biel, écru, beż, błękit, fiolet. W przypadku wielkanocnych aranży nieodzownym wydaje się uzupełnienie tej palety wesołymi tonami, wpisującymi się w charakter świąt kojarzonych z nadzieją i radością. Przy tej okazji wprowadźmy więc do swoich wnętrz takie odcienie, jak cytrynowa i słoneczna żółć oraz soczysta zieleń. Wyraziste kolory staną się przeciwwagą dla przygaszonych barw, stanowiących tło ożywczych dekoracji. Tak powstała, elegancko zrównoważona oraz harmonijna kompozycja z pewnością będzie doskonale odzwierciedlać wyjątkową aurę wiosennych świąt, a także wprawiać domowników i gości w niecodzienny nastrój.