Wnętrza

Woda w aranżacjach

Tekst Karolina Miszczuk • Zdjęcia shutterstock.com

2016-11-07
Woda w aranżacjach

Woda, jako jeden z żywiołów, często czyni wiele zniszczeń, jest nieprzewidywalna, a także niebezpieczna. Z drugiej strony woda daje życie i sprawia, że życie to może trwać. Woda znajduje zastosowanie w produkcji przedmiotów użytkowych, designerskich, produktów żywnościowych. Jej szerokie możliwości wykorzystywane są również w aranżacji wnętrz. To prosty sposób na stworzenie ciekawego wnętrza, a przy okazji na zapewnienie sobie zdrowego odpoczynku, relaksu i odrobiny kontaktu z naturą. Jak wyglądają najmodniejsze aranżacje wodne?

 

Basen w ogrodzie

Jest takie miejsce w naszym domu czy ogrodzie, gdzie życie toczy się innym rytmem. Osiągnięcie wewnętrznej nirwany to w tym przypadku nie tylko relaksacja, ale również godna uwagi forma sportu. Odprężenie przez wysiłek uspokaja nerwy, wycisza i pozwala opanować emocje. Możemy również dać się unosić wodzie oraz odprężyć na delikatnie falującej tafli. Baseny jeszcze kilka lat temu były czymś na miarę nowobogackich dzielnic czy wystawnych rezydencji bogatych ludzi. Dziś aranżację wodną z basenem w ciekawych, finezyjnych bądź prostych i estetycznych formach można spotkać w różnych miejscach: są to małe ogródki, ogromne ogrody, trawniki czy piwnice lub partery domów. W zależności od przeznaczenia, basen może być zaaranżowany na wzór pływalni albo kąpieliska rekreacyjnego z leżakami oraz mini plażą. Basen, oprócz klasycznych prostokątów i kwadratów, możemy spotkać w formie okręgów, zbiorników łączonych, a także w kształcie nerek, serc, kwiatów czy nawet instrumentów. Spersonalizowany basen może być nie tylko dobrym zajęciem rekreacyjnym, ale również wspaniałą ozdobą domu i ogrodu. Możemy do nich dobrać również całą gamę zestawów uzupełniających: dysze jacuzzi, urządzenie do tworzenia sztucznych fal oraz prądów, podgrzewacze, dodatkowe oświetlenie, diody LED-owe zmieniające kolor. Sam design wykończeniowy również jest niezwykle zróżnicowany: różnego rodzaju płytki, betonowe płyty, trawnik, piasek. Mamy zatem możliwość stworzenia tak niezwykłego basenu, jaki tylko sobie wymarzymy.

 

fontanna z domu

 

Fontanna w domu

Niektórym nie śniło się, że fontanna może gościć w jego domu. Kilkanaście lat temu fontanny były dewizą okazałych rezydencji, a dziś są dość łatwym w instalacji i ciekawym rozwiązaniem na aranżację korytarza czy dużego salonu. Fontanny mogą występować w prostych, wręcz ascetycznych formach, choć zdarzają się również niezwykle okazałe, kilkupiętrowe konstrukcje z detalami niemal wyciągniętymi ze starożytnych płaskorzeźb. Fontanna, oprócz stałej ozdoby, może również posłużyć jako niezawodne wyodrębnienie stref w otwartej przestrzeni domu: możemy dzięki niej skutecznie oddzielić strefę wejścia od strefy dziennej czy strefę relaksu od strefy telewizyjnej.

Fontanny, jak i wszystkie wodne aranżacje, mogą występować w różnych formach czy wielkościach. Niewielkie fontanny dekoracyjne stanowią cenny element wnętrza. Miłośnicy feng shui upodobali sobie małe ozdobne fontanny, nawiązujące do energii wody. W tradycyjnych aranżacjach zastosowanie fontanny ma też skutki zdrowotne. Ciągle buzująca woda usuwa negatywne jony z powietrza, dodatkowo zwiększając jego wilgotność. Niewielkie fontanny nie wymagają dostępu do bieżącej wody, choć wielbiciele większych modeli nie skarżą się na tę niedogodność. Praktyczny charakter w obu wersjach fontanny jest połączony z niezwykłym designem i pięknym wyglądem.

 

Ściana wodna w domu

Podobnie jak fontanny i baseny, ściany wodne mają tak różnorodne formy, iż dopasowanie do charakteru wnętrza oraz osoby nie jest trudnym zadaniem. Ściany wodne na zamówienie najczęściej wykonuje się z granitu, szkła, kompozytów, akrylu, wapienia. Nie jest to jednak regułą, bo stosowane są również lustra, rurki metalowe, blachy gładkie i karbowane. Pomysłów na ścianę wodną jest tylu ilu miłośników oraz potencjalnych nabywców tych łączących technologię z naturą dzieł sztuki. W podstawie ściany wodnej możemy zastosować kilka rozwiązań: może to być całkowicie zakryte proste kamienne opakowanie osłaniające spływającą wodę i pompę lub piękne, rozbudowane oczko wodne, z oświetleniem, roślinnością czy wspaniałą rzeźbą. Niestandardowe pomysły mogą upiększyć wnętrze i urozmaicić codzienność. Gdzie najlepiej będzie wyglądać ściana wodna? Wszędzie. Aranżacje wodne pasują do każdego wnętrza. W salonie wodna ściana będzie stanowiła atrakcję dla odwiedzających nas gości, w gabinecie będzie pozwalała się skupić i skutecznie wykonywać swoją pracę, w holu będzie służyła za wspaniałą oprawę rytuału wychodzenia i wchodzenia do domu, a w sypialni pozwoli zrelaksować się oraz oczyścić umysł. Nie podlega więc ona żadnym ograniczeniom aranżacyjnym.

 

akwarium w domu

 

Akwarium

Miłośnicy rybek i finezyjnych roślin wodnych wpadają na coraz to nowe pomysły aranżacji akwariów. Wybór, przed którym stają osób, które dopiero postanowiły zająć się akwarystyką może być bardzo trudny, ponieważ bogactwo dostępnych koncepcji jest naprawdę imponujące. Jaką formę mogą przyjmować aranżacje wodne, w których centralnym punktem jest akwarium?

Akwarium tradycyjne: na szafce czy specjalnym stojaku. Często, mimo rozmiarów i różnorodności gatunków roślin i zwierząt, nie robi ogromnego wrażenia.

Akwarium w ścianie: nowoczesny sposób na aranżację akwarium. Często jest to unowocześniona wersja tradycyjnego akwarium. Imponujących rozmiarów akwarium na specjalnym stelażu obudowuje się płytą kartonowo-gipsową od góry i od dołu, a następnie nadaje się tak stworzonemu „filarowi” kolor oraz fakturę ścian pomieszczenia. Otrzymujemy wówczas niepowtarzalny efekt: akwarium wydaje się bowiem utrzymywać ciężar sufitu. Innym sposobem jest umieszczenie akwarium w ścianie. Akwarium na stelażu montujemy przy jednej ze ścian, ścianę równamy do niego płytą kartonowo-gipsową i nadajemy jej odpowiedniej formy. Uzyskujemy efekt, jakoby akwarium wbudowano w ścianę już na etapie budowy domu. Ścianę czy wspomniany „filar” możemy również wykorzystać do podziału pomieszczeń. Jeśli znudził nam się salon połączony z kuchnią, bardzo łatwo jest oddzielić te dwa pomieszczenia od siebie za pomocą właśnie akwarium.

Pomysłowe bulaje: w jednym pomieszczeniu znajduje się akwarium w ścianie, w drugim, graniczącym, wykonujemy otwór w ścianie, po czym wstawiamy bulaj: otrzymujemy wówczas ciekawą ozdobę ściany i całego pomieszczenia.

 

Strumień

Awangarda na najwyższym poziomie. Opcje na strumień w domu są dwie: możemy skorzystać z naturalnego cieku wodnego lub wykonać swój własny spersonalizowany strumień. Pierwsza możliwość łączy się z odpowiednim ułożeniem fundamentów oraz zabezpieczeniem ich od wpływu wody, druga natomiast - z przystosowaniem podłogi i wnętrza. W pierwszym wypadku niezwykły widok zapewni nam szklana podłoga. Wspaniały strumień na podłodze przez cały hol, który kieruje nas na taras może być wspaniałą ozdobą, pamiętać należy jednak, by spadek podłogi był odpowiedni, a woda mogła swobodnie spływać.

 

Ogrodowe aranżacje wodne

W ogrodzie możemy postawić na... dowolne rozwiązania. Nie ma w zasadzie ograniczeń: basenowe ściany wodne, strumienie, oczka, wspomniany basen – to wszystko możemy mieć we własnym ogrodzie. Najważniejsze to pamiętać, aby nie przesadzić z żywiołami – wyważenie i elegancki wystrój to podstawa estetycznego i pięknego ogrodu.

 

Obraz

Odpowiednie wykończenie wnętrza to podstawa powalających aranżacji. Jeśli nie chcemy stawiać na wodę w stanie ciekłym, możemy... powiesić obraz lub fotografię przedstawiającą odbicie słońca w falującej wodzie. Estetyczne obrazy, plakaty i zdjęcia mogą być nie tylko zamkniętym w kadrze wspomnieniem, ale także ciekawą ozdobą pomieszczeń.

 

basen z palmą w ogrodzie