Wnętrza

Prezentacje

Wodna Wieża

Tekst Łukasz Nowosielski • Zdjęcia Jacek Jarczok

2014-01-07
Wodna Wieża

Na najwyższym piętrze czterdziestometrowej Wodnej Wieży czas biegnie innym torem. Tajemniczo wyglądające, świecące spirale, wszechobecne ruchome tryby – sceneria niczym z laboratorium szalonego naukowca. To nietypowe wnętrze mieści w sobie jedną z najbardziej oryginalnych restauracji w kraju.

Wodna Wieża od 1926 roku utrzymywała optymalne ciśnienie w wodociągach Pszczyny. Po wojnie służyła mieszkańcom miasta jako zakład fryzjerski, kosmetyczny, centrum językowe, a nawet rozgłośnia radiowa. Dziś na jej szczycie znajduje się Steampunk Restaurant – restauracja, w której, oprócz menu, zachwyca również wystrój. Twórcy lokalu jako motyw przewodni obrali sobie steampunk, co nadało miejscu niepowtarzalnego klimatu.

 

 Twórcy lokalu jako motyw przewodni obrali sobie steampunk, co nadało miejscu niepowtarzalnego klimatu.

 

STEAMPUNK – O CO W TYM CHODZI?

Czym jest steampunk? To obecny w wielu sferach kultury nurt fantastyki stanowiący połączenie wiktoriańskiego wieku pary (steam – ang. para) z wykraczającą daleko poza realia XIX wieku technologią. Mówi się, że steampunk stanowi wszystko to, czego pisarze tacy jak Juliusz Verne czy Herbert George Wells nie zdążyli stworzyć. Nurt ten obecny jest w wielu dziedzinach kultury i sztuki – literaturze, filmie czy modzie. Dlaczego steampunk jest tak fascynujący? Ponieważ łącząc dwa na pozór dalekie od siebie światy, tworzy nową jakość. To świat, w którym wśród mechanicznych wynalazków znaleźć się mogą nawet obiekty będące odpowiednikami najbardziej skomplikowanych elektronicznych urządzeń. Fantastyczny świat steampunku, krótko po tym, jak powstał, rozprzestrzenił się na wiele dziedzin życia, pozostawiając po sobie ślad w kulturze, a także będąc coraz chętniej wykorzystywanym stylem w designie ubrań czy pomieszczeń.

 

Przy stolikach ustawiono oryginalne krzesła stylizowanena dziewiętnastowieczne fotele dentystyczne.

 

COFNAĆ SIĘ W CZASIE

Podziwiając aranżację Steampunk Restaurant, aż trudno uwierzyć, że każdy detal stanowiący ten niepowtarzalny wystrój został zaprojektowany przez właściciela lokalu i ręcznie wykonane zgodnie z jego wizją. Duże wrażenie robi oświetlenie lokalu. Światła dostarczają zawieszone nad stolikami lampy w formie szklanych, laboratoryjnych spiral. Ściany zaś zdobi efektowna instalacja przypominająca aparaturę pracowni chemicznej. Różnokolorowe światło rzucane przez wymyślnej konstrukcji lampy doskonale uwydatni walory wizualne serwowanych potraw.

Ściany zdobi tapeta, na której widnieją ilustracje imitujące rysunki techniczne i schematy budowy różnego rodzaju narzędzi. Ciekawym pomysłem jest też udekorowanie ścian zdjęciami przedstawiającymi Wodną Wieżę z czasów, gdy obiekt ten służył innym celom.

Przy stolikach ustawiono oryginalne krzesła stylizowanena dziewiętnastowieczne fotele dentystyczne. Zdawałoby się, że taki medyczny design nie współgra z przestrzenią restauracyjną, jednak wystarczy spojrzeć na ogół wyposażenia lokalu. Szybko dochodzi się do wniosku, że meble te świetnie wpasowują się w ogólną stylistykę wnętrza.

Steampunkowemu klimatowi sprzyjają wszechobecne rury i metalowe tryby. Dzięki nim goście mogą poczuć się jakby rzeczywiście znaleźli się w pomieszczeniu wyjętym wprost z dziewiętnastego wieku – czasu gwałtownego rozwoju myśli technologicznej. Rozkoszując się daniami z menu Steampunk Restaurant, nie sposób nie zauważyć uroku otoczenia. To dzięki pomysłowo zaprojektowanych stołach dla gości. Pod ich szklanymi taflami umieszczone są liczne ruchowe trybiki.

 

Już na pierwszy rzut oka widać, że kucharze przywiązują ogromną wagę do strony wizualnej przygotowywanych potraw, tworząc z nich kulinarne dzieła sztuki.

 

NIE TYLKO WYSTRÓJ

Wyjątkowość restauracji w Wodnej Wieży nie ogranicza się jedynie do aranżu lokalu. Równie interesujące jest menu proponowane przez kucharzy Steampunk Restaurant. Oferta obejmuje przede wszystkim dania europejskie przygotowywane według najnowszych trendów kulinarnych, nie stroniąc też od tych najbardziej innowacyjnych, jak na przykład kuchnia molekularna. Restauracja może pochwalić się też bogatą ofertą win pochodzących z Francji, Włoch czy Hiszpanii.

Specjalnością kuchni są natomiast grzyby, a konkretnie mówiąc – ich unikalne, nie podawane nigdzie indziej w Polsce gatunki. Do potraw dodawane są zawsze świeże, gdyż restauracja dysponuje ich własną, prowadzoną specjalnie w tym celu hodowlą.

Wygląd dań podawanych w Wodnej Wieży niczym nie ustępuje jej wnętrzu. Już na pierwszy rzut oka widać, że kucharze przywiązują ogromną wagę do strony wizualnej przygotowywanych potraw, tworząc z nich kulinarne dzieła sztuki. Tak przygotowane dania nie mogą smakować źle.

Nietrudno zauważyć, że w Wodnej Wieży z każdego zakątka emanuje pasja i zaangażowanie. Od wystroju lokalu aż po same potrawy – wszystko zdaje się być dopieszczone, przygotowane z najwyższą starannością. Warto odwiedzić to miejsce, poczuć klimat Wieku Pary, podziwiać wnętrze rodem z literatury fantastycznej i… spróbować wyjątkowych potraw!