Wnętrza

Salon

Wokół stołu

Tekst Katarzyna Marciniak • Zdjęcia Stylowe Inspiracje

2013-01-18
Wokół stołu
Zapraszając gości, chcemy jak najlepiej się zaprezentować, stworzyć niepowtarzalną atmosferę, zadbać o każdy szczegół. W obecnych czasach aby przyjęcie było udane, nie wystarczy już suto zastawiony stół, stary wykrochmalony obrus i komplet sztućców. W dobrym guście i tonie są stylowe dodatki w miłych dla oka odcieniach, oddających charakter spotkania. Bardzo ważna jest magia koloru. Każda z barw odpowiada różnym nastrojom i sytuacjom. Pozwala to kreować przestrzeń i odmieniać nasze codzienne otoczenie. 
Pamiętajmy jednak o kilku ważnych dla dekoracji zasadach.Nastrój w kolorze

Nie trzeba zawsze dobierać wystroju stołu do koloru wnętrza lub innych elementów stałych, jak na przykład zastawa. Zabawa kolorem nie powinna nas ograniczać. Dzięki naszej kreatywności za każdym razem uda się stworzyć  inną, zaskakującą dekorację. Nie mniej jednak, powinniśmy trzymać się pewnych zasad. Musimy uważać, gdy nasza zastawa jest nadzwyczaj wyrazista, prostokątna lub ze zobowiązującym wzorem. Powinniśmy także konsekwentnie przestrzegać linii tematycznej wystroju. Przykładowo, nie powinno się przy orientalnej kolacji używać zimnego chłodu błękitu, pomijając ciepłe, jaskrawe barwy. Również nie wskazane jest, by ze złotymi egipskimi wzorami zestawiać zieleń barokowych ornamentów. Po pierwsze zieleni w Egipcie nie występuje zbyt dużo, a dodatkowo do kanciastych hieroglifów nie można dodawać obłych barokowych wzorów. To po prostu nie pasuje. 
Kolor obrusa jest bardzo znaczący na stole. Zawsze powinien wydobywać tonację, a nie być dla niej konkurencją. Jeżeli zależy nam na stonowanej elegancji, najbezpieczniej jest ułożyć delikatny, neutralny obrus koloru białego bądź kremowego, a dopiero na nim odpowiedni bieżnik lub serwetę, które nadadzą całości charakteru. Jeżeli natomiast chcemy, aby wystrój był śmielszy, zaakcentujmy to w doborze wyrazistego obrusa. Na nasyconym kolorze pięknie rysują się jasne talerze. Bardzo eleganckie połączenie czarnego obrusa z białą kwadratową zastawą powoduje ciekawy kontrast i dodatkowo pozwala na dowolność w dołożeniu kolejnego odcienia. Biało-czarna aranżacja wzbogacona ciepłym złotem stworzy bardzo ekskluzywny i wyrafinowany wystrój. Jeżeli taką monochromię złamiemy zdecydowanym odcieniem fuksji, otrzymamy preludium orientu. Jeśli dodatkowo uzupełnimy je tematycznymi motywami, to w efekcie uzyskamy pełną elegancję w orientalnym wydaniu.
Bardzo dużym błędem przy tworzeniu dekoracji jest dobieranie wszystkich elementów w jednakowym odcieniu. Po pierwsze jest to bardzo trudne, gdyż kolor zupełnie inaczej rozkłada się na różnych fakturach, takich  jak szkło, satyna lub ceramika. Dodatkowo znalezienie idealnie dopasowanych przedmiotów jest bardzo trudne i czasochłonne. Nie jest to jedyny problem. Taka monotonna dekoracja może zlać się na jednakowym obrusie, na którym ustawione są świeczki w tym samym kolorze co serwetki i kryształy. W efekcie gąszcz elementów ginie w całej dekoracji. Taka jednorodność nie uwydatnia naszej ciężkiej pracy, wręcz przeciwnie - zlewa ją w jednokolorową plamę. A przecież naszym założeniem jest pokazanie każdego szcze¬gółu nawet najskromniejszej dekoracji. Kolorystyczna zabawa pozwoli na wystawienie każdej części na pierwszy plan. Nie bójmy się łączyć odcieni, bądźmy odważni i śmieli w tej zabawie. Pamiętajmy, że tylko przy wykorzystaniu różnorodności barw, ukażemy piękny kształt każdego przedmiotu i zmienimy naszą przestrzeń.Nie tylko zastawa

Pięknie wyglądają żywe kwiaty swobodnie ułożone na stole. Innym oryginalnym florystycznym pomysłem jest postawienie szklanej misy z pływającymi kwiatami i świeczkami. Ważna jest przy tym wygoda naszych gości, aby dekoracja nie krępowała ich ruchów. Pełna swoboda przy spożywanych posiłkach jest najważniejsza. Oto kilka ważnych zasad. 
Dekoracja nigdy nie powinna przeszkadzać gościom. Nie może zasłaniać rozmówców, znajdować się na linii wzroku. Dlatego wazony i świeczki centralne powinny być wybrane albo spośród bardzo niskich, albo bardzo wysokich. Nie pozwólmy jednak, aby ten wymóg ograniczył naszą dekoratorską fantazję. Przygotowaną ekspozycję można zaprezentować w jednym, nieużywanym kącie stołu czy na parapecie okna. Takie dodatkowe akcenty będą przyjemne dla oczu w całym domu. Zaaranżujmy przestrzeń w łazience, w holu czy na pomocniczym barku z deserami i herbatą. Odmieniajmy dom na co dzień lub chociaż na jeden niezapomniany wieczór. Często widziane u kogoś dekoracje budzą miłe wspomnienia jeszcze długo po uroczystości. Trudno jest niekiedy połączyć dużą dekorację z obfitością potraw, napojów i innych smakołyków na stole. Na to też jest sposób. Zamiast jednego okazałego stroika można stworzyć wiele małych bukiecików lub udekorowanych świeczek. Przed każdym kieliszkiem połóżmy kwiaty, zapalmy świeczki z dopasowaną wstążką. To rozwiązanie pozwala na dodanie kolorystycznego akcentu przy jednoczesnym zachowaniu większej przestrzeni. Miłe przywitanie

Bardzo lubimy, gdy już od progu czujemy, że jesteśmy dla gospodarza wyjątkowymi gośćmi. Chwila powitania i zasiadania przy stole może być jeszcze przyjemniejsza. Jest na to wiele sposobów, zależnie od okazji. Można na talerzu obok serwetki zostawić malutki i niezobowiązujący upominek. Na wigilijnym stole miłe by było zastanie ręcznie dekorowanego piernika. Na przyjęcie dla dzieci pasuje słodki lizak lub cukierek. Przy okazji narodzin, na tzw. baby shower każdemu wręczmy cebulkę kwiatowa oznaczającą rozkwitanie. Idealną okazją na popis dekoracyjnych możliwości jest ślub. Wiąże się z nim wiele zwyczajów. W Hiszpanii na przykład zostawia się 5 migdałów w lukrze, które symbolizują: Zdrowie, Szczęście, Płodność, Długowieczność oraz Bogactwo. Migdały te można włożyć do woreczków z tiulu, satyny albo organzy, a także do eleganckich papierowych pudełeczek. Pomysłów jest wiele, wszystko zależy od naszej kreatywności. Ważne, aby każdego gościa potraktować indywidualnie, oznaczyć jego miejsce. Wiele osób ucieszy się z  pewnością, gdy na winietce widnieć będzie odręczny napis jego imienia. Pozwólmy sobie na dowolność

Tworząc dekorację, nie ograniczajmy się kolorem zastawy lub wnętrza. Bawmy się barwą i możliwościami. Nie musi to oznaczać wielkich kosztów. Istnieje wiele niskobudżetowych pomysłów, aby zaskoczyć gości.
Serwetniki: najprostszym materiałem do wykonania serwetników jest zwykła wstążka spięta  zszywaczem w obręcz. Wzbogaćmy ją, uzupełniając małym smakowitym drobiazgiem, chociażby czekoladką. Ciekawym pomysłem jest umieszczenie na przykład cynamonu i orzecha włoskiego obok wzorzystej wstążki. Układając na stole pachnące pomarańcze z goździkami, uwydatnimy  atmosferę świąt.
Świecznik: ważnym elementem nastroju są świeczki, zapalone ocieplają stół. Świeczki można dekorować przez przyczepienie kolorowej wstążki szpilkami, które łatwo wchodzą w wosk. Gdy zabraknie nam świeczników, nie przejmujmy się tym, zastąpić je możemy kieliszkami. Kieliszek odwrócony do góry nogami daje nie tylko podstawę na świeczki, ale też jego czara tworzy miejsce do włożenia żywych kwiatów czy bombek. Postawiony natomiast normalnie jest świetnym świecznikiem dla pływających wśród kolorowych kryształów świeczek lub większej świeczki otoczonej kolorowymi kamyczkami.
Bieżnik: pozwala nam na dodanie koloru na stole. Bieżnik nie jest dużym wydatkiem. Świetnie wygląda satynowy pas ułożony  na kawałku czerwonej organzy. Stworzyło to dwie faktury i barwy na obrusie. Organza jest tanim i prostym sposobem na dodatkową dekorację, a dzięki jej przezroczystości zyskujemy delikatność kompozycji. Jeżeli jesteśmy odważni, użyjmy jako dekoracji na stół apaszek i chust. Mają piękne wzory i śmiałe połączenia kolorów. Dlaczego więc nie wykorzystać ich na stole?Dekoracja daje wiele możliwości do zabawy. Zachęcamy do tworzenia takich aranżacji nie tylko na wystawnych przyjęciach, ale także przy okazji spotkań z rodziną i przyjaciółmi. 

Nasza propozycja: Chłodna zima ocieplona domowymi dekoracjami, przełamana przewagą złotej elegancji.
Przy okazji tegorocznych świąt to ożywienie klasycznego złota odrobiną turkusu. Turkusowe satynowe szarfy ułożone na jasnym obrusie, nadają  symetrię dla całej dekoracji. Każde nakrycie stoi na złotej podstawie, która bezpośrednio kontrastuje z turkusem stołu. Serwetnikiem jest delikatna złota wstążka, ze świątecznym i niebieskim akcentem. Kolory bombek na środku stołu są bardzo różnorodne i dopełniają każdy element na stole. Wokół delikatnie rozsypaliśmy turkusowe krople rosy. Taka dekoracje jest nowoczesna i zarazem elegancka.