Wnętrza

Prezentacje

Wszędzie dobrze

Tekst ARTES DESIGN

2014-12-22
Wszędzie dobrze


Przestrzenie gór Nepalu i ciepło dalekowschodniego słońca – ślady tych i wielu innych podróży można odnaleźć w detalach wnętrza domu pod Poznaniem.Budynek od zewnątrz uzyskał ciekawe wykończenie materiałowe: elewację pokrywa ruda cegła klinkierowa, z którą kontrastują popielata stolarka oraz dachówka. To zestawienie stało się inspiracją do zbudowania kolorystyki wnętrza.

 

Projektanci z poznańskiej pracowni Artes Design zaproponowali połączenie drewna egzotycznego merbau o pięknej palecie czerwieni i rudości (z którego wykonane są zarówno podłogi, drzwi wewnętrzne oraz meble) z popielatymi akcentami w postaci kamiennych płytek podłogowych czy wstawek meblarskich. Neutralnym, rozjaśniającym tłem dla tej pary kolorów jest ciepła biel ścian. Właściciele mówią, że na przykładzie swojego domu przekonali się, iż wnętrze w którym pojawia się popiel może mieć bardzo przytulny charakter. Część gościnną i biurową przewidziano na piętrze z ciekawą antresolą, o której właściciele przewrotnie mówią, że „patrzy się z niej na świat z dystansem, z góry”.

Układ pomieszczeń zaplanowano w taki sposób, aby wyznaczyć wyraźne, osobne strefy funkcjonale - przedpokój, kuchnię, salon z podziałem na część jadalnianą i wypoczynkową – ale również tak, aby strefy te były na siebie otwarte. Kuchnia łączy w sobie nowoczesność z klasyką. Tradycyjne drewniane fronty z ramą zestawiono z nowoczesnymi, stalowymi uchwytami i sprzętem AGD oraz szklanym stołem.

Pierwszoplanową rolę odegrała jednak w projekcie funkcjonalność – właścicielom zależało na dużej pojemności kuchni, wygodnej przestrzeni do gotowania z płytą indukcyjną o szerokości 90 cm oraz na długim blacie roboczym do pracy. Zarówno blat kuchenny, parapet, jak i ściana w strefie gotowania są wykończone konglomeratem, którego jednolita powierzchnia jest łatwa w utrzymaniu, odporna na uderzenia i działanie wody. Dostępna szeroka gama kolorystyczna konglomeratów pozwoliła projektantom doskonale dobrać jego odcień, zapewniając harmonię zarówno z frontami szafek , jak i z gresem podłogi.

Łazienka na parterze przyciąga uwagę piękną, opływową kolekcją ceramiki – inspirowaną kształtami kamieni. Tło dla tych form budują brunatne płytki. Ciekawym elementem jest przestrzenna mozaika, grająca swoją strukturą wydobywaną przez światło padające z góry.
Pasją inwestorów są podróże. Egzotyczne przedmioty, przywiezione z różnych stron świata, pojawiają się w całym wnętrzu, nadając mu niepowtarzalny wyraz. Do ich zamiłowania nawiązuje także kominek – centralny punkt salonu. Jego ściana frontowa została wyłożona łupkiem nepalskim o ciekawej kolorystyce i strukturze. Ze względu na stosunkowo wąską powierzchnię ściany zastosowano tu wkład kominkowy pionowy, który wypada lekko i dynamicznie.

Właściciele lubią też czytać i kolekcjonują liczne albumy oraz przewodniki, dlatego regały stały się jednymi z ważniejszych mebli w ich domu. Projektanci opracowali dla tej realizacji m.in. specjalny, „przestrzenny” regał, który posiada półki głębsze i płytsze: na różne formaty książek. Głębsze moduły mogą być wyposażone w mechanizm szuflad lub w otwierane fronty, dzięki którym stają się praktycznymi schowkami.
Układ pomieszczeń zaplanowano w taki sposób, aby wyznaczyć wyraźne, osobne strefy funkcjonale – przedpokój, kuchnię, salon z podziałem na część jadalnianą i wypoczynkową – ale również tak, aby strefy te były na siebie otwarte. Warto wiedzieć, że regał można zamówić poprzez stronę biura projektowego, w wielu konfiguracjach oraz w szerokiej palecie oklein i lakierów.

Kolejną pasją inwestorów jest sztuka. Właściciele kolekcjonują obrazy, które zapełniają ściany w ich domu. Większość prac zakupiono podczas licznych podróży oraz w internetowej galerii Artinside. W tym wnętrzu spotykają się różne materiały pochodzące z gór Nepalu (łupek), lasów Indonezji (merbau) czy nowoczesnych miast (stal i szkło). Ich różnorodność, w połączeniu z pamiątkami i obrazami z różnych stron świata, zachęca by w zaciszu domowym snuć marzenia o kolejnych wyprawach.

www.artesdesign.pl