Wnętrza

Łazienka

Wyzwanie - aranżacja łazienki

Tekst Ceresit • Zdjęcia Ceresit

2017-06-30
Wyzwanie - aranżacja łazienki

Łazienka to jedno z najważniejszych miejsc w domu służy nie tylko celom praktycznym, ale i estetycznym, zapewniając dawkę luksusu i komfortu, której potrzebuje każdy z nas. Dlatego właśnie aranżacja łazienki jest równie ważna, co salonu czy kuchni, a jednocześnie stanowi nie lada wyzwanie. Oto parę wnętrzarskich rad, które pomogą Ci dokonać ważnych łazienkowych wyborów i stworzyć wymarzone wnętrze.

Krok 1 - W dobrym stylu
Projektując łazienkę lub decydując się na remont, przede wszystkim zastanów się, w jakim stylu chcesz ją urządzić. Czy będzie to styl klasyczny, retro czy może nowoczesny? Ważnym elementem kreującym styl łazienki jest podłoga. Zarówno w nowoczesnej, jak i bardziej konserwatywnej łazience sprawdzą się płytki ceramiczne, ponieważ ich bogaty wybór gwarantuje dopasowanie do nawet najbardziej wymyślnych wizji aranżacyjnych.


Najmodniejszym rozwiązaniem we współczesnym wnętrzarstwie jest uzyskanie efektu jednolitości przestrzeni poprzez ułożenie takiego samego rodzaju podłóg w całym mieszkaniu. Na rynku dostępny jest szeroki wybór płytek imitujących deski, które świetnie zdają egzamin w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, takich jak kuchnia czy łazienka. Jest to rozwiązanie dla osób, które chcą, aby łazienka stała się przytulnym pokojem, swego rodzaju domowym spa. Osobom, które preferują ascetyczne wnętrza, z pewnością spodobają się duże gładkie płytki, pozbawione wzorów. Bez względu na to, jaki rodzaj płytek wybierzemy, warto zadbać o szczegóły, takie jak odpowiedni rodzaj fugi, który podkreśli ich wyraz i przedłuży trwałość.

 

płytki łazienkowe ceresit

Na rynku dostępny jest szeroki wybór fug, wśród których wyróżniają się spoiny Ceresit CE 40 Silica Active, będące efektem prawdziwej rewolucji technologicznej. Zastosowana w nich formuła Silica Active zapewnia wysoką stabilność pigmentów, zmniejszając podatność na przebarwienia, dzięki czemu fuga ma jednolity kolor przez długi czas. Ponadto idealne przyleganie fugi do płytek oraz podłoża zmniejsza ryzyko ścierania i pękania, a także skuteczniej chroni wrażliwe krawędzie płytek przed uszkodzeniami mechanicznymi czy zmianami temperatur. Dzięki temu spoiny CE 40 Silica Active świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach wilgotnych oraz na posadzkach ułożonych na ogrzewaniu podłogowym.

Krok 2 - Kolorystyka ma znaczenie
Kolejnym elementem tworzącym atmosferę łazienki jest kolorystyka. Ale jak wybrać kolor, który będzie nam odpowiadał jeszcze przez wiele lat? Słyszeliśmy przecież o spektakularnych wpadkach, które wymuszały kolejny remont na właścicielach w przeciągu roku albo zmuszały ich do codziennego zmagania się ze znienawidzonym odcieniem żółci.


Przede wszystkich pamiętajmy, aby nie przesadzić z mocnymi barwami czy wzorami. Jeśli wybieramy wzorzystą podłogę, ściany pozostawmy gładkie. Nie mieszajmy dwóch wyrazistych kolorów i unikajmy kontrastujących fug, które pomniejszają optycznie pomieszczenie. Modnym trendem wnętrzarskim jest kolorystyka ton w ton, czyli skomponowana na bazie jednej grupy odcieni kolorystycznych.

- Zastosowanie kilku odcieni tego samego koloru wprowadza poczucie spokoju i relaksu. Chłodne barwy, np. jasne błękity i zielenie, stworzą świeży klimat wypełniony światłem, powietrzem i optycznie powiększą przestrzeń. Dzięki kolorom ziemi ocieplimy pomieszczenie, tworząc przytulną atmosferę̨, ale też optycznie je zmniejszymy - podkreśla Monika Komorowska, projektantka wnętrz z wieloletnim doświadczeniem.

 

kolorowa fuga ceresit


Ciekawy pomysł na wybór koloru w łazience zaproponował producent spoin Ceresit CE 40 Silica Active. Aby pomóc użytkownikom w doborze barw, które będą spełniały ich indywidualne wymagania, a jednocześnie do siebie pasowały, Ceresit pogrupował 32 odcienie fug w palety poszczególnych żywiołów  Powietrze, Ogień, Woda i Ziemia. Dzięki temu można zharmonizować kolor fugi z płytkami, a nawet poszczególnymi dodatkami w łazience, takimi jak rama obrazu, wazon czy ręczniki. Aranżowanie wymarzonej łazienki należy zatem rozpocząć od zadania sobie pytania o to, jaki żywioł świata przyrody najlepiej odpowiada naszemu temperamentowi. Czy są to wyraziste odcienie Ognia, takie jak pustynne piaski Sahary i rozgrzewające chili, czy raczej delikatne kolory Powietrza z wieloma odcieniami niezwykle modnej szarości.

- Świadomy wybór koloru płytek w łazience jest niezwykle ważny, ponieważ jeśli zdecydujemy się na ułożenie ich również na ścianach, mocniejsze, wyrazistsze kolory mogą zdominować przestrzeń - radzi Monika Komorowska.

Krok 3 - Meble i dodatki
Kolejne pytanie brzmi: czy wolisz, aby wszystkie kosmetyki i akcesoria były pochowane w szafkach, czy raczej preferujesz przytulną atmosferę tworzoną przez bibeloty na otwartych półkach, wiklinowe koszyki czy obrazy? Pamiętaj, że łazienka stanowi odzwierciedlenie gustu gospodarzy, dlatego każdy szczegół musi być precyzyjnie dobrany, również tak pozornie mało istotny jak kolor ręczników czy dozownik do mydła.

Aby stworzyć minimalistyczne wnętrze, warto zainwestować w zabudowę sprzętu AGD i dopasowane do niej nowoczesne szafki łazienkowe, z przegrodami i wysuwanymi koszami. Do takiego stylu pasować będzie również obudowanie wanny płytkami, których użyliśmy do ułożenia podłogi lub kontrastujących z podłogą. Również w przypadku zabudowy wanny, czyli stosunkowo małej powierzchni, sprawdzą się fugi identycznego koloru co płytki lub dobrane ton w ton. Z kolei w łazience w stylu retro świetnie będzie wyglądać wolnostojąca wanna na lwich nogach.

 

aranżacja łazienki złoto

- Aranżację łazienki możemy zacząć od jednego mocnego, dominującego elementu, takiego jak żyrandol, oryginalna wanna czy wzór na podłodze, a następnie dobierać do niego kolejne elementy, np. armaturę, zdjęcia na ścianie czy choćby kolor świec. Wszystko to razem stworzy niepowtarzalny charakter naszego pokoju toaletowego i sprawi, że nie będziemy chcieli z niego wychodzić - podkreśla ekspertka.

 

  Czy wiesz, że…
…nie trzeba wielkiego remontu, aby odświeżyć łazienkę? Jeśli stan fug pozostawia wiele do życzenia, możesz je wymienić bez skuwania płytek! Wystarczy zaopatrzyć się w specjalny ręczny diamentowy nóż lub dwuostrzowy pilnik do usuwania starych fug. Można też użyć elektrycznej mikroszlifierki z końcówką frezującą, jednak z pewnością najbezpieczniejsze i najdokładniejsze będzie ręczne skrobanie spoin. Świeże, dobrane odcieniem do płytek fugi sprawią, że Twoja łazienka nabierze nowego wymiaru czystego piękna.