Wnętrza

Salon

Z luksusowym widokiem

Tekst Magda Pawluk

2016-10-25
Z luksusowym widokiem

Potrzeba przestrzeni jest jednym z silniejszych pragnień człowieka zamieszkującego zurbanizowane tereny. Miasto oferuje nam ograniczoną ilość miejsca, wśród którego na próżno szukać rozległych areałów. Podobnie dzieje się z naszymi mieszkaniami i domami, gdzie do dyspozycji użytkowników pozostaje określony – mniejszy lub większy – metraż. Aby powiększyć wnętrza użytkowanego lokum, chociażby wizualnie, stosujemy rozmaite fortele, pomysłowe zabiegi optyczne oraz aranżacyjne. Jeden ze skuteczniejszych wybiegów jest wyposażenie wnętrza w duże okna tarasowe, które sprawiają, że pomieszczenia zyskują głębszy wymiar i zapewniają pożądane przez współczesnego człowieka poczucie przestrzeni.

 

Szkło jest nieodłącznym elementem współczesnej architektury. Izoluje wnętrze od otoczenia, a jednocześnie zespaja te dwie sfery. Obecnie nie sposób wyobrazić sobie jakiegokolwiek budynku mieszkalnego, który nie posiadałby chociaż kilku przeszkleń, co więcej, w ostatnim czasie rośnie w siłę trend montowania wielkogabarytowych okien tarasowych, zapewniających widok na ogród, podwórze czy najbliższą okolicę.

 

okna tarasowe przesuwne

 

Przeszklenia w rozmiarze plus size

Każdy posiadacz własnego lokum stara się zapewnić sobie oraz współlokatorom jak najbardziej komfortowe warunki funkcjonowania. Dbamy zatem o odpowiednie ustawienie sprzętów, jakość zastosowanych materiałów wykończeniowych, kolorystykę, a także akcesoria. Często niestety zapominamy o tym, aby zwrócić uwagę na układ i rodzaj tak istotnych elementów konstrukcyjnych, jakimi są okna i obawiając się wielkich zmian zdajemy się na warunki, które zastaliśmy. Jednak warto zauważyć, że ten komponent odgrywa zasadniczą rolę w procesie aranżowania przestrzeni mieszkalnej. Usytuowanie oraz rozmiar okien decydują o ilości światła dostarczanego do wnętrza, które wpływa na nasze samopoczucie. Oczywistym sposobem na wprowadzenie dużej ilości promieni słonecznych do mieszkania jest montaż przeszkleń w postaci okien tarasowych o dużych gabarytach, będących synonimem luksusu i kwintesencją współczesnej myśli architektonicznej. Nadają one lekkość bryle budynku, ale także zapewniają wiele korzyści użytkownikom wnętrza: gwarantują szerokie widoki oraz swobodny dostęp światła, co korzystnie działa na nasz nastrój, efektywny wypoczynek i prawidłowe funkcjonowanie w „czterech ścianach”. Poza tym pomieszczenia z przeszkleniami w wersji maksi są bardzo jasne, dzięki czemu możemy zrezygnować z ich dodatkowego oświetlenia.

 

Bez granic

Wielkogabarytowe, panoramiczne okna tarasowe są idealne do wnętrz o reprezentacyjnym charakterze. Doskonale sprawdzają się więc w salonach i strefach dziennych. Przeszklenia o dużych rozmiarach umożliwiające otwieranie lub przesuwanie pozwalają na połączenie pokoju dziennego z tarasem, ogrodem lub balkonem, a w rezultacie – powiększenie powierzchni wnętrza oraz zatarcie granicy między domem a jego otoczeniem.

 

panoramiczne okna tarasowe

 

Design okna tarasowego

Wielu osobom okna tarasowe wydają się prozaicznym i mało atrakcyjnym elementem wykończeniowym. Nic bardziej mylnego. Przeszklenia stosowane w celu połączenia wnętrza z tarasem czy balkonem mogą być niezwykle efektowne oraz wprawiać w zachwyt, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na oryginalne kształty. Nietypowe okna o półkolistych i trójkątnych zwieńczeniach nadają całemu budynkowi (nie tylko jego wnętrzu) charakter prestiżu oraz poczucie komfortu. Nie zapominajmy jednak o tradycyjnych, prostokątnych przeszkleniach. Mogą być one równie kunsztownie wkomponowane w elewację, jak i strefę tarasową.

 

Większość okien sąsiadujących z tarasem pełni także funkcję drzwi – można je swobodnie otwierać. Bardzo praktyczne są przeszklenia przesuwne (uchylno-przesuwne lub podnoszono-przesuwne). Charakteryzują je znacznie większe gabaryty niż w przypadku tradycyjnych rozwieralno-uchylnych wariantów. Tafla przesuwnego okna może mieć nawet do 6 m2 i najczęściej przybiera postać monolitycznej płyty. Oczywiście rodzaj zastosowanych przeszkleń tarasowych zależy od indywidualnych potrzeb i wymagań, jakie narzuca na nas charakter budynku oraz wnętrza. Mogą one składać się również z kilku mniejszych tafli, a ich funkcje zostać zróżnicowane (na przykład jeden segment odgrywa rolę drzwi, a kolejny stanowi nieruchomą, transparentną ścianę). Rozwiązaniem, po które często sięgają projektanci, jest także stosowanie tzw. szprosów, czyli elementów umożliwiających podzielenie okna na mniejsze segmenty, co uatrakcyjnia wygląd przeszklenia.

 

drewniane okna tarasowe

 

Dopasowanie do charakteru wnętrza

Wybierając rodzaj okien tarasowych, nie powinniśmy skupiać się wyłącznie na kwestiach czysto technicznych (metraż, jakość, wartość), ponieważ równie istotny jest w tym przypadku aspekt estetyczny. Wizualne walory przeszkleń są na tyle spektakularne, że z pewnością korzystnie wpłyną na całość aranżacji wnętrza. Warto zauważyć, że wielkoformatowe okna doskonale komponują się z nowoczesnymi przestrzeniami. W mieszkaniu o przeszklonych ścianach możemy więc śmiało wykreować stylizację w duchu minimalistycznym. Prostota, z jaką kojarzone są szklane tafle wspaniale wpisuje się także w estetykę loftową i industrialną, ale w ich towarzystwie niebanalnie będą prezentować się również gustownie skomponowane, klasyczne aranżacje. Połączenie tarasu z salonem za pomocą funkcjonalnych i efektownych przeszkleń pozwoli cieszyć się z możliwości, jakie daje nam posiadanie przydomowej strefy wypoczynku, zwłaszcza latem, zaś zimą – obserwować urokliwy, ośnieżony pejzaż. Dobór okien tarasowych nie powinien być zatem podyktowany potrzebą chwili, ale zostać dogłębnie przemyślany, ponieważ od tej decyzji zależy, czy korzystanie z tarasu będzie przynosiło nam radość i oczekiwany komfort.