Powiew orientu

Charakterystyczny i wyrazisty styl azjatycki od lat znajduje swoje miejsce we wnętrzach naszych domów i mieszkań. Czasem jego wpływy przejawiają się jedynie w postaci detali i dodatków do wystroju, a niekiedy w stylistyce orientalnej utrzymana jest pełna aranżacja danego pomieszczenia lub całego domostwa. Jak się okazuje, nurt azjatycki to styl niejednolity, inspirowany kulturą wielu różnorodnych kręgów cywilizacyjnych.

 

Słowo „Orient” oznacza Wschód, zatem styl dekorowania wnętrz inspirowany Orientem odnosi się do kultur wschodnich, zwłaszcza hinduskiej, japońskiej, arabskiej, perskiej i chińskiej. Orientalizm, czyli fascynacja cywilizacjami Wschodu, narodził się w okresie średniowiecza, gdy te kręgi kulturowe były jeszcze słabo znane, ale jednocześnie uznawane za baśniową krainę szczęścia i dostatku, co znajduje potwierdzenie między innymi w literaturze dawnych epok, szczególnie baroku i romantyzmu. Zainteresowanie kulturą orientalną nie słabnie także dzisiaj i z dużą intensywnością przejawia się w dziedzinie aranżowania przestrzeni.

 

W ramach szeroko rozumianego azjatyckiego stylu wykańczania wnętrz wydzielić można strefy wpływów trzech głównych kręgów kulturowych, na które składają się kraje Bliskiego Wschodu (azjatyckie kraje arabskie), Środkowego Wschodu (Indie, Pakistan) oraz Dalekiego Wschodu (Chiny, Japonia). Każda z tych grup posiada wielowiekowe dziedzictwo i niezwykle bogate tradycje, które wywarły wpływ również na cywilizację Zachodu. Obecnie, w dobie globalizacji i ułatwionych kontaktów międzynarodowych, czerpanie inspiracji z innych kultur stało się bardzo powszechne.

 

 

Bliski Wschód

 

Do kręgu kultury arabskiej Bliskiego Wschodu zaliczane są państwa takie, jak Turcja czy Iran. Charakterystyczną cechę wnętrz utrzymanych w duchu stylistyki właściwej krajom arabskim stanowi wykorzystanie bogatego wzornictwa i oryginalnej ornamentyki. Dominują wzory geometryczne oraz zdobienia roślinne.

 

Cechą wyróżniającą ten styl jest przepych. Obowiązuje tu zasada: im więcej dodatków, ozdób, rozmaitych deseni i kolorów, tym lepiej. Bogaty wystrój domostwa postrzegany jest w tej kulturze jako miara zamożności jego mieszkańców. Charakterystyczne meble, a także oryginalne sprzęty do dnia dzisiejszego wytwarzane są ręcznie, dekorowane takimi samymi motywami i ornamentami jak setki lat temu. Tradycyjnie do produkcji mebli, przedmiotów dekoracyjnych i użytkowych stosuje się naturalne materiały. Dominuje oczywiście drewno. Meblom inspirowanym stylem arabskimi nadaje się dekoracyjną formę. Są zazwyczaj bogato zdobione i pięknie wyrzeźbione, z dbałością o każdy detal.

 

Typowe dla tego nurtu są również ażurowe wykończenia. Najczęściej taki wygląd nadaje się lampom, abażurom, wezgłowiom łóżek, oparciom krzeseł, parawanom. Równie popularne są cienkie ażurowe ścianki działowe.

 

Najbardziej znanym dodatkiem związanym z kulturą krajów arabskich w europejskich wnętrzach są, cenione od wielu lat, wzorzyste perskie dywany. Oryginalne, wielobarwne, ręcznie tkane kobierce cechuje wysoka jakość, dbałość o estetykę i precyzję wykonania, a także niepowtarzalny, unikalny wygląd. Pełnić mogą one zarówno funkcję typowego dywanu, jaki i często spotykanego w arabskich domostwach kilimu zawieszanego na ścianach.

 

Środkowy Wschód

 

Kultura indyjska jest jedną z najbardziej charakterystycznych i nietuzinkowych. Od wieków niezmiennie fascynuje swoim urokiem i odmiennością. Sposób aranżowania wnętrz w duchu tej stylistyki jest zbliżony do nurtu arabskiego. Łączy je zamiłowanie do przepychu, bogactwa form, barw czy wyszukanych, kunsztownych zdobień.

 

Istotną rolę w aranżacjach inspirowanych klimatem indyjskim odgrywają tkaniny. Są to zwykle połyskujące, szlachetne materiały typu atłas lub zwiewne jedwabie i tiule, które zdobią baldachimy nad łóżkiem. Zestawiane są niejednokrotnie na zasadzie kolorystycznego kontrastu. Dominują barwy takie, jak czerwień, fiolet, indygo, pomarańcz, złoto.

 

Styl indyjski kojarzony jest przede wszystkim z dekoracyjnymi lampami, kryształowymi żyrandolami, abażurami i przezroczystymi osłonkami z materiałów o nasyconych, wyrazistych barwach, których zastosowanie zapewnia oświetlenie pomieszczenia ciepłym, przytłumionym światłem. Dodatkowo, często używane są świece, niekiedy zapachowe oraz kadzidełka roztaczające charakterystyczną woń.

 

 

Daleki Wschód

 

Kultura Dalekiego Wschodu diametralnie odbiega od dwóch pozostałych. To zupełnie odrębny krąg cywilizacyjny. Za dalekowschodnie style projektowania i aranżowania uznać można nurt chiński i japoński. Są blisko spokrewnione, jednak występują między nimi pewne istotne różnice.

 

Styl japoński stawia przede wszystkim na prostotę i ograniczenie zbędnych sprzętów i dodatków. Dominują barwy naturalne: beże, brązy, biel, czerń i czerwień. Wnętrza japońskie kojarzone są przede wszystkim z czystością i przestrzenią, co wynika z filozofii wyznawanej przez Japończyków, w której niezwykle istotną kwestię stanowi umożliwienie swobodnego przepływu energii. Natomiast stylistyka chińska charakteryzuje się finezyjnymi zdobieniami, tradycyjnym wzornictwem. Meble, zwłaszcza stoliki, krzesła i szafki, nawiązują wyglądem do typowych chińskich budowli architektonicznych. Mają zwykle proste kształty, ale dzięki misternym zdobieniom stanowią prawdziwe dzieła sztuki. Właściwe dla tego nurtu są intensywne, żywe barwy: czerwień, żółć, błękit, zieleń. Taki dobór kolorystyki wiązał się z wierzeniami, według których każdy z wymienionych kolorów miał określone znaczenie. Ze stylem chińskim ściśle wiążą się bogato zdobione bibeloty, rzeźbione detale i malowidła.

 

 

Orient w nowoczesnych wnętrzach

 

W obecnych czasach zainteresowanie kulturą Wschodu nie słabnie. Europejczycy szczególnie upodobali sobie styl Dalekiego Wschodu. Aranżowanie wnętrz zgodnie z zasadami feng shui stało się jednym z głównych trendów ostatnich lat. Styl japoński doskonale pasuje do charakteru minimalistycznych, nowoczesnych wnętrz i trybu życia współczesnego człowieka.

 

Nowoczesne aranżacje często inspirowane są także kulturą krajów Bliskiego i Środkowego Wschodu. Jednak przejawiają się one jedynie w pojedynczych elementach i dodatkach. Zwykle są to poduszki w połyskujących poszewkach, wzorzyste, barwne tkaniny, charakterystyczne ornamenty, lampy, dywany czy też arabskie lub indyjskie meble i sprzęty użytkowe. Elementy te znajdą swoje miejsce we wnętrzach utrzymanych w stylu kolonialnym lub etnicznym.

 

Wyposażenie oraz dodatki dekoracyjne w stylu orientalnym możemy z łatwością zakupić w specjalistycznych sklepach. Jeśli jednak zależy nam na oryginalnych produktach, będziemy musieli poszukać sprzętów na targach czy aukcjach internetowych. Klimat orientu z pewnością stworzą także pamiątki przywiezione z dalekich wypraw. Wyeksponowane we wnętrzu będą modnym akcentem i nadadzą mu niepowtarzalnego charakteru. • INSTALACJE ON TOUR na Podkarpaciu

  Tegoroczne Instalacje On Tour, czyli eliminacje do Mistrzostw Polski Instalatorów (MPI), zatrzymały się w miniony piątek (19 maja) na swoim drugim przystanku - wRzeszowie.Wśród startujących byli dwaj mistrzowie: Dariusz Piotrowski (Mistrz MPI 2014) oraz jego brat Adam Piotrowski (Mistrz MPI 2016).  Ostatecznie na podium stanęli: Alan Ferenc (3:11), drugi był Dariusz Piotrowski (3:14), a trzeci Tomasz Dryla (...)

  Czytaj dalej »
 • INSTALACJE ON TOUR wystartowały w Katowicach!

  W miniony piątek (12 maja) w Katowicach wystartowały Instalacje On Tour, czyli eliminacje do Mistrzostw Polski Instalatorów (MPI 2018). W tym roku zmieniła się formuła zawodów: manualne stojaki instalacyjne zostały zamienione na wirtualną grę.   Konkursowe zadanie polega na zainstalowaniu przy pomocy dżojstika szeregu produktów w wirtualnym domu wyposażonym w konkretne instalacje. W Katowicach najlepiej z (...)

  Czytaj dalej »
 • Energooszczędność w standardzie

  W 2017 roku oferta okien FTP-V wzbogacona została o superenergooszczędny, dwukomorowy pakiet szybowy U4. Dzięki zastosowaniu nowego pakietu szybowego uzyskano współczynnik Uw okna o wartości 1,1 W/m2K, który spełnia warunki techniczne na 2021 rok.Wysoka jakośćFAKRO FTP-V U4 to bogato wyposażone okna klasy PROFI. Okna tej klasy na rynku wyróżniają się wysoką jakością wykonania oraz bardzo dobrymi parametrami (...)

  Czytaj dalej »
 • INSTALACJE ON TOUR 2017

  INSTALACJE ON TOUR, czyli eliminacje do Mistrzostw Polski Instalatorów (MPI), do połowy września zostaną rozegrane w 15-stu miastach Polski m.in. we Wrocławiu, Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Łodzi i Poznaniu. Konkursowe zadanie polegać będzie na wykonaniu, w jak najkrótszym czasie, szeregu czynności na wirtualnym modelu instalacji. – W każdej lokalizacji trójka najlepszych instalatorów otrzyma nagrody (...)

  Czytaj dalej »
 • FAKRO stawia na energooszczędność i ekologię

  FAKRO – wicelider na światowym rynku okien dachowych i schodów strychowych – dbając o każdy detal swoich innowacyjnych rozwiązań, nie pomija tak ważnego aspektu, jakim jest ekologia. Producent skupia się przede wszystkim na świadomym działaniu na rzecz ochrony środowiska. Zarówno produkty FAKRO, jak i proces ich produkcji, są energooszczędne i ekologiczne. Ekologiczna postawa wyraża się także poprzez (...)

  Czytaj dalej »

Dom

Najcześciej czytane


Newsletter

Zamów bezpłatny newsletter

    Zapisz się »