Powiew orientu

Charakterystyczny i wyrazisty styl azjatycki od lat znajduje swoje miejsce we wnętrzach naszych domów i mieszkań. Czasem jego wpływy przejawiają się jedynie w postaci detali i dodatków do wystroju, a niekiedy w stylistyce orientalnej utrzymana jest pełna aranżacja danego pomieszczenia lub całego domostwa. Jak się okazuje, nurt azjatycki to styl niejednolity, inspirowany kulturą wielu różnorodnych kręgów cywilizacyjnych.

 

Słowo „Orient” oznacza Wschód, zatem styl dekorowania wnętrz inspirowany Orientem odnosi się do kultur wschodnich, zwłaszcza hinduskiej, japońskiej, arabskiej, perskiej i chińskiej. Orientalizm, czyli fascynacja cywilizacjami Wschodu, narodził się w okresie średniowiecza, gdy te kręgi kulturowe były jeszcze słabo znane, ale jednocześnie uznawane za baśniową krainę szczęścia i dostatku, co znajduje potwierdzenie między innymi w literaturze dawnych epok, szczególnie baroku i romantyzmu. Zainteresowanie kulturą orientalną nie słabnie także dzisiaj i z dużą intensywnością przejawia się w dziedzinie aranżowania przestrzeni.

 

W ramach szeroko rozumianego azjatyckiego stylu wykańczania wnętrz wydzielić można strefy wpływów trzech głównych kręgów kulturowych, na które składają się kraje Bliskiego Wschodu (azjatyckie kraje arabskie), Środkowego Wschodu (Indie, Pakistan) oraz Dalekiego Wschodu (Chiny, Japonia). Każda z tych grup posiada wielowiekowe dziedzictwo i niezwykle bogate tradycje, które wywarły wpływ również na cywilizację Zachodu. Obecnie, w dobie globalizacji i ułatwionych kontaktów międzynarodowych, czerpanie inspiracji z innych kultur stało się bardzo powszechne.

 

 

Bliski Wschód

 

Do kręgu kultury arabskiej Bliskiego Wschodu zaliczane są państwa takie, jak Turcja czy Iran. Charakterystyczną cechę wnętrz utrzymanych w duchu stylistyki właściwej krajom arabskim stanowi wykorzystanie bogatego wzornictwa i oryginalnej ornamentyki. Dominują wzory geometryczne oraz zdobienia roślinne.

 

Cechą wyróżniającą ten styl jest przepych. Obowiązuje tu zasada: im więcej dodatków, ozdób, rozmaitych deseni i kolorów, tym lepiej. Bogaty wystrój domostwa postrzegany jest w tej kulturze jako miara zamożności jego mieszkańców. Charakterystyczne meble, a także oryginalne sprzęty do dnia dzisiejszego wytwarzane są ręcznie, dekorowane takimi samymi motywami i ornamentami jak setki lat temu. Tradycyjnie do produkcji mebli, przedmiotów dekoracyjnych i użytkowych stosuje się naturalne materiały. Dominuje oczywiście drewno. Meblom inspirowanym stylem arabskimi nadaje się dekoracyjną formę. Są zazwyczaj bogato zdobione i pięknie wyrzeźbione, z dbałością o każdy detal.

 

Typowe dla tego nurtu są również ażurowe wykończenia. Najczęściej taki wygląd nadaje się lampom, abażurom, wezgłowiom łóżek, oparciom krzeseł, parawanom. Równie popularne są cienkie ażurowe ścianki działowe.

 

Najbardziej znanym dodatkiem związanym z kulturą krajów arabskich w europejskich wnętrzach są, cenione od wielu lat, wzorzyste perskie dywany. Oryginalne, wielobarwne, ręcznie tkane kobierce cechuje wysoka jakość, dbałość o estetykę i precyzję wykonania, a także niepowtarzalny, unikalny wygląd. Pełnić mogą one zarówno funkcję typowego dywanu, jaki i często spotykanego w arabskich domostwach kilimu zawieszanego na ścianach.

 

Środkowy Wschód

 

Kultura indyjska jest jedną z najbardziej charakterystycznych i nietuzinkowych. Od wieków niezmiennie fascynuje swoim urokiem i odmiennością. Sposób aranżowania wnętrz w duchu tej stylistyki jest zbliżony do nurtu arabskiego. Łączy je zamiłowanie do przepychu, bogactwa form, barw czy wyszukanych, kunsztownych zdobień.

 

Istotną rolę w aranżacjach inspirowanych klimatem indyjskim odgrywają tkaniny. Są to zwykle połyskujące, szlachetne materiały typu atłas lub zwiewne jedwabie i tiule, które zdobią baldachimy nad łóżkiem. Zestawiane są niejednokrotnie na zasadzie kolorystycznego kontrastu. Dominują barwy takie, jak czerwień, fiolet, indygo, pomarańcz, złoto.

 

Styl indyjski kojarzony jest przede wszystkim z dekoracyjnymi lampami, kryształowymi żyrandolami, abażurami i przezroczystymi osłonkami z materiałów o nasyconych, wyrazistych barwach, których zastosowanie zapewnia oświetlenie pomieszczenia ciepłym, przytłumionym światłem. Dodatkowo, często używane są świece, niekiedy zapachowe oraz kadzidełka roztaczające charakterystyczną woń.

 

 

Daleki Wschód

 

Kultura Dalekiego Wschodu diametralnie odbiega od dwóch pozostałych. To zupełnie odrębny krąg cywilizacyjny. Za dalekowschodnie style projektowania i aranżowania uznać można nurt chiński i japoński. Są blisko spokrewnione, jednak występują między nimi pewne istotne różnice.

 

Styl japoński stawia przede wszystkim na prostotę i ograniczenie zbędnych sprzętów i dodatków. Dominują barwy naturalne: beże, brązy, biel, czerń i czerwień. Wnętrza japońskie kojarzone są przede wszystkim z czystością i przestrzenią, co wynika z filozofii wyznawanej przez Japończyków, w której niezwykle istotną kwestię stanowi umożliwienie swobodnego przepływu energii. Natomiast stylistyka chińska charakteryzuje się finezyjnymi zdobieniami, tradycyjnym wzornictwem. Meble, zwłaszcza stoliki, krzesła i szafki, nawiązują wyglądem do typowych chińskich budowli architektonicznych. Mają zwykle proste kształty, ale dzięki misternym zdobieniom stanowią prawdziwe dzieła sztuki. Właściwe dla tego nurtu są intensywne, żywe barwy: czerwień, żółć, błękit, zieleń. Taki dobór kolorystyki wiązał się z wierzeniami, według których każdy z wymienionych kolorów miał określone znaczenie. Ze stylem chińskim ściśle wiążą się bogato zdobione bibeloty, rzeźbione detale i malowidła.

 

 

Orient w nowoczesnych wnętrzach

 

W obecnych czasach zainteresowanie kulturą Wschodu nie słabnie. Europejczycy szczególnie upodobali sobie styl Dalekiego Wschodu. Aranżowanie wnętrz zgodnie z zasadami feng shui stało się jednym z głównych trendów ostatnich lat. Styl japoński doskonale pasuje do charakteru minimalistycznych, nowoczesnych wnętrz i trybu życia współczesnego człowieka.

 

Nowoczesne aranżacje często inspirowane są także kulturą krajów Bliskiego i Środkowego Wschodu. Jednak przejawiają się one jedynie w pojedynczych elementach i dodatkach. Zwykle są to poduszki w połyskujących poszewkach, wzorzyste, barwne tkaniny, charakterystyczne ornamenty, lampy, dywany czy też arabskie lub indyjskie meble i sprzęty użytkowe. Elementy te znajdą swoje miejsce we wnętrzach utrzymanych w stylu kolonialnym lub etnicznym.

 

Wyposażenie oraz dodatki dekoracyjne w stylu orientalnym możemy z łatwością zakupić w specjalistycznych sklepach. Jeśli jednak zależy nam na oryginalnych produktach, będziemy musieli poszukać sprzętów na targach czy aukcjach internetowych. Klimat orientu z pewnością stworzą także pamiątki przywiezione z dalekich wypraw. Wyeksponowane we wnętrzu będą modnym akcentem i nadadzą mu niepowtarzalnego charakteru.


Domowy.pl - szeroki wybór projektów domów


 • Ogrodzenie z pomysłem

  Wysmakowane, wykorzystujące ozdobne detale czy proste i nowoczesne? Styl, w jakim utrzymane będzie ogrodzenie, powinien uwzględniać zarówno architekturę budynku, jak i charakter działki. Dostępne na rynku rozwiązania pozwalają na wybór zabezpieczenia terenu spełniającego nawet najbardziej wyszukane gusta odbiorców. Jego poszczególne elementy mogą być w pełni zindywidualizowane i wykonane na "wymiar", co (...)

  Czytaj dalej »
 • Zmiana wystroju mieszkania

  Powodów do przeprowadzenia remontu po wakacjach jest wiele. Dłuższe wieczory częściej zatrzymują nas w domu, dzięki czemu mamy więcej wolnego czasu na przemyślenia o zmianach w naszych wnętrzach. Łatwiej też jest przeprowadzić remont, gdy nasze pociechy wychodzą do szkoły. Mamy większe pole manewru również w sklepach: wakacje dobiegły końca, więc mniej czasu poświęcimy na stanie w kolejkach po materiały (...)

  Czytaj dalej »
 • NOWY WYMIAR HIGIENY

  Montaż automatycznej deski myjącej to nie tylko wprowadzenie do przestrzeni niebanalnego gadżetu, ale przede wszystkim urządzenia ułatwiającego zachowanie higieny przez wszystkich użytkowników toalety. Dzięki coraz większej dostępności tego typu sprzętów, ich cena również przestała być zaporowa – najprostszy model można kupić już za niespełna 400 złotych, z kolei najbardziej zaawansowana (...)

  Czytaj dalej »
 • ECO-OSZCZĘDNY I BEZPIECZNY DOM

  Spośród wszystkich elementów domu, które mają wpływ na zużycie energii, szczególną uwagę warto zwrócić na dwa: oświetlenie oraz ogrzewanie. Są to instalacje użytkowe i właśnie to, jak z nich korzystamy, rzutuje na ich energooszczędność. Na szczęście istnieją bardzo wygodne sposoby, by zarządzanie światłem czy temperaturą w naszym domu było równocześnie ekologiczne i (...)

  Czytaj dalej »
 • Pianka Rebond

      Czym jest pianka Rebond i jakie są jej zastosowania? Ekologicznie, wszechstronnie, komfortowo – to aż nadto, aby osiągnąć sukces. Rebond to nowa propozycja dla przemysłu meblarskiego, tapicerskiego i nie tylko. Popularność elastycznej poliuretanowej pianki wtórnie spienionej Rebond dorównuje innym sztandarowym produktom firmy Organika.   Nowatorstwo produktu (...)

  Czytaj dalej »

http://budownictwo.targirzeszowskie.pl/pl/

Dom

Najcześciej czytane


Newsletter

Zamów bezpłatny newsletter

    Zapisz się »


Współpraca
lubdom
vivaogrod
minwax
solar
gepetto
HomeKONCEPT
briggsandstatton
meblepl
norlys
miker
design
korner
damixa
kominki
spf
homedays
casada
telerzeikubki
pikbijou
golden
baumart
drewdar
optimal
hydrosan
tk-lighting
Nicol
radox
klafs
z500
Lumina-Deco
Km studio
kwazar
sofy24
Lirene
abb
intellio
eccelent
blue-s
hotelodyssey
USPA
BioBidet
libella
happygift
kominflex
Vista Bella
maridex
arm poprostu lozka
afb
mtm_ostroda
marbetstyle
elkamino
a-z-decor
aranzacje_targi
Guido
BeBeauty
tendina
BranQ
Home Decor
Swiatlo
Pracownia Malarska Art-Emi
First BIKE
Zona Design
Targi Lipskie
Designers' Open
Aquaphor
Husqvarna
estelia
meble24
whamaku
festiwal wnętrz
ID Point
Beds.pl

Living Room to ekskluzywny magazyn podejmujący tematy związane z wnętrzarstwem, w którym radzimy jak stylowo urządzić mieszkanie lub dom i gustownie je udekorować. Na łamach magazynu prezentujemy piękne, oryginalne aranżacje autorstwa uznanych architektów oraz relacje z polskich i międzynarodowych imprez branżowych.

Decoration & Design prezentuje najnowsze trendy we wzornictwie, architekturze oraz wnętrzarstwie, a także relacje z najważniejszych wydarzeń związanych ze światem designu. W magazynie nie brakuje prezentacji stylowych mebli, sprzętów, wnętrz mieszkalnych oraz samochodów. Architektura oraz design jeszcze nigdy nie były podane w tak przystępnej formie!

Dom Idealny, tajemniczy ogród i kwiaty. Podpowie na jakie kwestie należy zwrócić uwagę podczas projektowania, budowy i wykończenia domu oraz jak sprawić, żeby każdy z etapów przebiegał bezproblemowo. Proponujemy również ciekawe projekty budynków i ogrodów, a także porady pozwalające uniknąć błędów podczas remontowania czy przebudowy.

Comfort Life to magazyn poświęcony lifestylowi, z którego dowiesz się o współczesnych trendach w dziedzinie technologii, motoryzacji, mody, sportu i turystyki. Nasz tytuł to także przewodnik po rynku dóbr luksusowych – pokazujemy najlepsze marki, trendy i nowinki.


Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Media Creations. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Media Creations. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.