Dom

Budowa

300 lat historii...

Tekst Paweł Kró

2012-10-15
300 lat historii...

Tynk japoński, zwany także tapetą płynną lub tynkiem bawełnianym. Jego historia rozpoczęła się 300 lat temu, w Kraju Kwitnącej Wiśni - Japonii. W Polsce tynk jest sprzedawany od 20 lat, jednak nadal jest mało znany.

Tynk japoński charakteryzuje się niebywałym pięknem oraz cechami, których nie posiadają farby czy inne tynki. Doskonale nadaje się do pomieszczeń mieszkalnych, biurowych, restauracji, dyskotek i tylko tam, gdzie będziemy chcieli stworzyć ciepłe oraz przytulne miejsce. Swoją strukturą przypomina na ścianie tkaninę. Składniki użyte do produkcji tynków są w 100% pochodzenia naturalnego, co w dobie chemii i tworzyw sztucznych jest znaczącym atutem tego produktu, a co za tym idzie, kwalifikuje go do kategorii tynków ekologicznych. Głównymi składnikami tynków japońskich są: bawełna, celuloza, naturalna mika, klej roślinny, brokaty oraz kłącza bambusa.
Tynki są bezwonne i nie zawierają toksyn. Są produkowane w postaci suchej mieszanki, konfekcjonowanej w workach lub wiaderkach. Do rozrobienia produktu używana jest jedynie czysta woda. Jak wspominałem wcześniej- tynk bawełniany- swoimi właściwościami odróżnia się od innych produktów dekoracyjnych. Jego głównymi zaletami są:

1. Regulacja wilgotności w pomieszczeniach tzw. oddychanie ścian - podczas nakładania tynku potrzebujemy na 1m2 około 1,0 do 1,5 litra wody. W związku z tym, tynk po wyschnięciu potrafi zmagazynować, a potem oddać wilgoć, która powstaje podczas eksploatacji pomieszczeń.

2. Docieplenie ścian - tynk daje wymierne oszczędności w ogrzewaniu. Po nałożeniu produktu różnice temperatur pomieszczenia oraz ścian zostają zredukowane. Oszczędności w ogrzewaniu sięgają nawet 17%.

3. Poprawia akustykę - tynk jest materiałem o porowatej strukturze, dlatego nie odbija dźwięku - zanika w dużej mierze pogłos oraz szmery, harmonizuje rozkładanie się fal dźwiękowych. Doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach z kinem domowym czy w salach konferencyjnych, itp.

4. Wyrównywanie ścian - tynk wyrównuje lekkie rysy, pęknięcia, szparki w podłożu. Jest też elastyczny i dzięki temu nie podatny na rysy oraz inne niedoskonałości ścian. Ma to duże znaczenie przy wciąż powracających zarysowaniach na elementach konstrukcyjnych.

Ponadto tynk możemy łatwo i szybko naprawić poprzez zwilżenie wodą miejsca oraz przegładzenie szpachelką.

5. Powierzchnia bez spoin - tynk jest jednorodną masą i nie tworzy na powierzchni spoin oraz połączeń.

6. Czysta powierzchnia - jako produkt naturalny, tynk jest antystatyczny i nie przyciąga kurzu, choć jest chropowaty. Tynk japoński jest dostępny w postaci drobnej – wówczas, w przeważającej części, głównym składnikiem jest celuloza oraz drobno mielona bawełna - włókna do 4mm. Występuje także w postaci grubej, wtedy jego włókna mają długość od 4 do 8mm. Tynki bawełniane charakteryzują się bardzo bogatą kolorystyką, ponadto tynki o odmiennych barwach można ze sobą mieszać - powstanie wówczas nowy wzór. Istnieje także możliwość dodawania różnych ozdobników - nitek, brokatów, miki, itp. Dodatkową zaletą tynku jest łatwość wykonania. Nie potrzeba bowiem szczególnych umiejętności, aby samodzielnie go nałożyć.
Można to zrobić na trzy sposoby:

• packą plastikową

• specjalnym wałkiem

• specjalnym pistoletem (tylko drobne wzory).
Warto dodać, iż tynk bawełniany położymy na każde podłoże budowlane. Będzie to możliwe, gdy powierzchnia będzie dobrze przygotowana według karty technicznej. Stosuje się go na tynki wapienne, beton, tynki gipsowe, płyty gipsowe, cegły, itp.

Kolejną ważną informacją jest fakt, że ściągnięcie tynku jest równie łatwe jak nakładanie  - polega na obfitym zwilżeniu powierzchni wodą i ściągnięciu szpachelką. A co ciekawe - po ponownym namoczeniu może zostać powtórnie nałożony na ściany. Konserwacja tynku japońskiego także nie przysparza problemów.
Przy pomocy odkurzacza oraz miękkiej szczoteczki usuniemy kurz i lekkie zabrudzenia. W przypadku mocnych, miejscowych zabrudzeń, tynk można wymienić na nowy. Istnieje także możliwość polakierowania tynku. Wówczas konserwacja będzie polegała jedynie na przetarciu mokrą szmatką. Należy jednak pamiętać, że w tym przypadku pozbawiamy ściany „oddechu”. Tynk japoński jest świetną alternatywą dla innych dekoracji wnętrz a jego cechy sprawią, że będzie cieszyć nasze oko przez wiele lat.