Dom

Wykończenia

6 najczęstszych błędów w urządzaniu wnętrz: jak ich nie popełniać?

Tekst RuckZuck • Zdjęcia RuckZuck www.ruckzuck.pl/Adobe Stock

2022-04-07
6 najczęstszych błędów w urządzaniu wnętrz: jak ich nie popełniać?

Urządzanie domu jest nie lada wyzwaniem. Wymaga sporego nakładu pracy,czasu oraz energii. Często zdarza się, że w natłoku zadań zapominamy o wielu kwestiach, przez co tworzymy przestrzeń niepraktyczną, zagraconą lub monotematyczną. O czym należy pamiętać, by ustrzec się błędów i stworzyć funkcjonalny wystrój?

 

 

– Dekorując pomieszczenia, często kierujemy się obowiązującymi trendami, katalogiem, kupujemy coś pod wpływem chwili czy nie analizujemy spójności wybranych kolorów, wzorów oraz mebli. Skutkiem tego jest chaotyczna, nieudana aranżacja. Niezwykle ważne jest więc, by wcześniej się przygotować i mieć na swoje mieszkanie konkretny pomysł – mówi Katarzyna Śliwińska, kierownik działu marketingu i reklamy, RuckZuck.

 

  1. Kupowanie pod wpływem chwili

 

Decydując się na samodzielne urządzanie domu, należy wszystko dobrze przemyśleć i zaplanować. Najlepiej zacząć od przeanalizowania potencjału aranżacyjnego pomieszczeń i stworzenia projektu całego wystroju. Następnie rozeznajmy się w dostępności interesujących nas mebli w pobliskich sklepach. Zanim udamy się na zakupy, postanówmy także, co chcemy kupić. To ułatwi nam wybór, zaoszczędzi czas i zapobiegnie nabyciu nieprzydatnych przedmiotów. Jeśli jednak jakaś rzecz bardzo nam się spodoba, zastanówmy się, czy na pewno wpisze się w charakter naszego wnętrza, czy może wygląda dobrze tylko na wystawie sklepowej. Nie powielajmy również rozwiązań z katalogów oraz nie podążajmy nierozważnie za modą, kupując wyposażenie zgodne z obowiązującymi trendami, ale niekoniecznie z naszym stylem.

 

 

  1. Niedokładne pomiary

 

Gdy już mamy cały plan i wstępnie wybraliśmy interesujące nas meble, upewnijmy się, że zmieszczą się one w danych pomieszczeniach. To pozwoli nam uniknąć sytuacji, kiedy przedmioty okazują się za małe bądź za duże, zaburzając proporcje w naszym mieszkaniu. Wymierzmy dokładnie każdy pokój. Sprawdźmy nie tylko długość, szerokość i wysokość wnętrza, ale także wymiary okien i drzwi. Pamiętajmy, że nieumeblowane przestrzenie wydają się większe i przestronniejsze. Na rozłożonej na podłodze tekturze lub folii odrysujmy rzeczywiste rozmiary mebli, które chcemy zakupić. To pozwoli nam uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek podczas późniejszego rozkładania elementów wystroju.

 

 

 

  1. Zbyt duża liczba przedmiotów

 

Często kupujemy zbyt wiele niepotrzebnych mebli czy dekoracji, przez co nasze domy wydają się zagracone i stale nieuporządkowane. Przeorganizowanie pomieszczeń pozwoli naprawić ten błąd. Na początku zróbmy porządki. Następnie pogrupujmy rzeczy na te przydatne i nieprzydatne. Te drugie oddajmy albo sprzedajmy komuś, kto faktycznie z nich skorzysta. Dzięki temu nie będą już zabierały nam miejsca, stojąc i kurząc się, a my zyskamy optycznie większą i uporządkowaną przestrzeń. Przydatne przedmioty ułóżmy w taki sposób, by nie stanowiły przeszkody w poruszaniu się.

 


 

 

  1. Brak punktu centralnego

 

Nie stawiajmy wszystkich mebli przy ścianach. Jeśli powierzchnia pokoju nam na to pozwala, postawmy je również na środku. To podzieli go na pół i umożliwi swobodne urządzenie dwóch osobnych stref bądź stworzenie tzw. punktu centralnego. Dzięki temu uzyskamy ustawienie łamiące standardowe konwencje.

 

 

  1. Źle dobrane oświetlenie

 

Źle dobrane oświetlenie nie tylko zaciemni nasze mieszkanie, ale także sprawi, że będzie się wydawało znacznie mniejsze niż jest w rzeczywistości. Oświetlenie oraz jego temperaturę należy dostosować do przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń oraz naszych potrzeb. W ten sposób unikniemy niedoświetlenia w miejscach, w których chcemy pracować lub zbyt rażącego światła w strefach, w których chcemy odpocząć i się zrelaksować. Dobrym rozwiązaniem będzie postawienie na wiele źródeł różnego rodzaju. Nie ograniczajmy się do światła sufitowego. Wykorzystajmy także lampy stojące, paski LED czy podświetlenia wzdłuż mebli.

 

 

  1. Nieprawidłowa kolorystyka

 

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnej farby, skorzystajmy z wzorników i dobierzmy do naszego wnętrza odpowiednią paletę kolorów. Łączenie odcieni zbyt podobnych do siebie, a w przypadku mebli, tekstyliów oraz dodatków – wzorów i struktur – tworzy nudne, monotematyczne zestawienia, które niekoniecznie będą się dobrze prezentować. Odważmy się i miksujmy przeróżne barwy, fasony, formy. W ten sposób zyskamy bardziej designerską kompozycję. Zachowajmy jednak umiar, by z kolei nie stworzyć aranżacyjnego chaosu.

 

 

 

Mieszkanie to nasza przestrzeń do życia, dlatego ważne jest, by urządzić je w przemyślany sposób. Miejmy na uwagę powyższe rady. To uchroni nas przed błędami, a co za tym idzie, przed niekończącymi się poprawkami wystroju.

 

Opracowanie: firma RuckZuck


***

RuckZuck to profesjonalny salon z panelami, który oferuje najszerszy na rynku wybór podłóg laminowanych, drzwi wewnętrznych oraz materiałów wykończeniowych. Decyzję o zakupie odpowiednich modeli i wzorów ułatwiają fachowe porady pracowników. W ramach kompleksowej obsługi klienta, punkty RuckZuck proponują również transport oraz montaż zakupionych produktów.

 

 

 

***

Materiał promocyjny