Dom

Remont

Adaptacja przestrzeni

Tekst Joanna Aleksandruk

2014-08-05
Adaptacja przestrzeni

Ilekroć zastanawiamy się jakie schody do domu wybrać, taki sam problem pojawia się przy wykorzystaniu miejsca pod nimi. Jak dużo przestrzeni w domu by nie było, to często brakuje go na przechowywanie rzeczy. Dodatkowo pojawia się pytanie, co zrobić z przestrzenią, jeśli mowa o małych domach z zaaranżowanym poddaszem?

 

Należy spojrzeć na tę przestrzeń pod kątem strategicznym. Już na etapie projektu można zaplanować schody z zastosowanym w nich regałem, półkami lub jako miejsce na przechowywanie wina. Coraz bardziej popularne rozwiązania dotyczą schodów, pod którymi można umiejscowić przeróżne elementy, poczynając od książek, przez miejsce na rower, pralkę, a kończąc na aranżacji małego aneksu sypialnego. Tutaj ograniczeniem jest tylko fantazja.

 

 

Posiadacze piętrowego domu lub mieszkania z antresolą mogą zastanowić się jak wykorzystać przestrzeń pod schodami. Szkoda byłoby zmarnować te kilka metrów, bo pomysłów jest naprawdę dużo:

 • Jeśli schody znajdują się na korytarzu, można pod nimi umieścić wieszak lub szafkę. Dodatkowo prosty, mały stolik będzie pełnił nie tylko funkcję dekoracyjną, ale także będzie dobrym miejscem na odłożenie kluczy bądź neseseru tuż po wejściu do domu. Taka kompozycja dobrze współgrałaby z przejrzystym, wszechstronnym lustrem pod schodami, co zapewniłoby wrażenie większej przestrzeni.

 • Miejsce pod schodami to dobra przestrzeń na montaż szafy w oryginalnym wydaniu pod skosem. Takie zaaranżowanie przestrzenie jest praktyczne, dekoracyjne a jednocześnie rozwiąże odwieczny problem znalezienia miejsca na okrycia wierzchnie.

 • Szafki umiejscowione pod schodami są dogodnym i równie praktycznym pomysłem na wykorzystanie wnęki. Szafki „schodzące” razem ze stopniami dają możliwość różnorodnego ich wykorzystania. Dzięki temu przedpokój jest harmonijny i wdzięczny. Wieszaki i półki na buty wreszcie znajdą swoje miejsce.

 • Kolejnym sposobem na praktyczne zaaranżowanie miejsca pod schodami jest zamontowanie szuflad. Takie rozwiązanie jest idealne dla szali, apaszek, czapek i rękawiczek. Drobiazgi (np. smycz dla czworonożnego pupila), które nie mają miejsca gdzie indziej, momentalnie znajdą swoje miejsce. Pomysłów jest sporo.

 • Pod schodami można zaaranżować przyjemny kącik do czytania. Mała galeria obrazów i zdjęć zrobi wrażenie na każdym, kto zagości w domu. Z takiego rozwiązania ucieszą się zwłaszcza panowie, gdyż w spokoju będzie można przejrzeć ulubioną prasę.

 • Gdy schody znajdują się w salonie, a możliwe jest zagospodarowanie wnęki z leżanką, można uzyskać dodatkowe miejsce i zaoszczędzić na centralnej części domu. Coraz powszechniej stosuje się rozwiązanie wnęki z sypialnią, gdyż jednocześnie można wykorzystać kłopotliwe miejsce i oszczędzić na aranżacji oddzielnej przestrzeni sypialni.

 

 

 • Kącik do pracy. W momencie gdy nie ma innych rozwiązań, żeby wstawić do pokoju biurko, można wykorzystać miejsce pod schodami. Nachylenie schodów umożliwia stworzenie pod nimi indywidualnej przestrzeni biurowej. Oryginalnie dopasowane półki i wiszące szafki będą służyły wyłącznie do określonych potrzeb. Tak wykorzystane miejsce będzie zaskakujące i stworzy dogodny, wyciszający klimat do pracy. Nastrojowe oświetlenie zapewni miejsce sprzyjające skupieniu i wyciszeniu myśli po ciężkim dniu pracy.

 • Równie reprezentacyjnie jak aneks do pracy będzie wyglądała tutaj kuchnia. Kącik kuchenny z idealnie dobranymi pod skosy szafkami zamieści wszystkie niezbędne sprzęty. Efekt jest wart wysiłku i zaangażowania, toteż najlepiej jest się przedtem skonsultować z architektem wnętrz.

 • Wśród wielu rozwiązań zagospodarowania miejsca pod schodami z wykorzystaniem dopasowanych półek jest wykorzystanie specjalistycznych wnęk z przeznaczeniem na przechowanie wina i innych zacnych trunków. Do tego celu można wykorzystać szafki lub oddzielne półki.

 • Odważnym rozwiązaniem aranżacji wnęki jest montaż akwarium. Dzięki precyzyjnemu wykonaniu i pasji, pozornie nieciekawe miejsce może wprowadzić designerski klimat we wnętrzu.

 • Jeśli w domu jest problem z przechowywaniem rowerów, to idealnym rozwiązaniem będzie wnęka pod stopniami. Specjalnie umocowania do zawieszania rowerów pozwolą na zaoszczędzenie miejsca na podłodze. To bardzo praktyczne i funkcjonalne.

 • Spośród zaproponowanych rozwiązań najpowszechniej wybierany jest projekt na pomieszczenie gospodarcze. Już dwa szerokie słupy i jedna półka zapewnią sporo miejsca na przechowywanie najsmaczniejszych przetworów.

 • Ponadto pod schodami można zamontować kominek, co wprowadzi dodatkowe ciepło i unikalny klimat pomieszczenia. Przy montażu tradycyjnego kominka dodatkowo zyska się miejsce na drewno i akcesoria kominkowe. Takie rozwiązanie nie tylko przykuje uwagę domowników, ale sprawi, że aneks pod stopniami będzie ulubioną i centralną częścią domu.

 • Buda. Wystarczy zrobić dziurę w ścianie, aby zapewnić naszemu pupilowi idealne miejsce do leżakowania i smacznej drzemki.

 • Wszystko w jednym. Można tak rozplanować miejsce pod schodami, aby umieścić w nim regał, wysokie szafy, blok audio, odtwarzacz, tuner, półkę na stare płyty winylowe i płaskie szuflady.

 • W momencie, kiedy mamy rozmieszczenie schodów w części salonu, można pod nimi rozplanować regał z kinem domowym. Zawsze można wykorzystać do tego celu przestrzeń pod schodami. Wystarczy telewizor, wygodna kanapa naprzeciwko i można poczuć się jak w prawdziwym kinie.

 

Jak można zauważyć, jest mnóstwo sposobów na skuteczne i praktyczne zaaranżowanie przestrzeni pod schodami. Niekiedy można tam zamontować akwarium, szafki, półki, łóżko, biurko lub zupełnie zdecydować się na pustą niezagospodarowaną część. Możliwości jest wiele a ograniczeniem jest jedynie ludzka wyobraźnia.