Dom

Projekty

Ahoj, nowe wnętrza!

Tekst Olga Jelonek

2014-07-29
Ahoj, nowe wnętrza!

Nie musimy mieszkać w willi z widokiem na morze, aby poczuć we wnętrzu klimat wybrzeża. Dekorując pokój w marynistycznym stylu, możemy stworzyć atmosferę zarówno urokliwej, nadmorskiej chaty, jak i oddać nastrój pokładu dawnego żaglowca.

 

Styl morski (ocean)

Styl marynistyczny obejmuje dwa główne, kontrastujące ze sobą trendy: morski (ang. „ocean style” lub „coastal”) oraz typowo żeglarski (ang. „nautical style”). Różnią się od siebie głównie kolorystyką oraz zestawem morskich akcesoriów dekoracyjnych.

Styl morski tworzy spokojny klimat, wprowadza do wnętrza nastrój wakacyjnego lenistwa i letniej beztroski. Odpręża, sprzyja relaksacji. Bazuje na jasnych, pastelowych kolorach. Dominującej bieli towarzyszą odcienie błękitu, szarości i jasnego beżu. W tym stylu ważną rolę odgrywają morskie akcesoria: dekoracyjne sieci rybackie, muszle i rozgwiazdy. Do dekoracji można użyć również liny żeglarskiej w postaci gałki bosmańskiej lub lampy z trzonem, który został wykonany z fantazyjnie skręconej liny jutowej. Oryginalną morską dekoracją są boje rybackie. Szklana boja unosiła się na powierzchni wody, informując rybaków o lokalizacji zarzuconej sieci. Obecnie szklane boje stosowane są głownie w dekoratorstwie, występują w różnych barwach i rozmiarach, mogą zostać podwieszone lub spoczywać na półce lub podłodze.

 

 

Styl żeglarski (nautical)

Styl ten czerpie inspiracje z żeglarskiej tradycji i marynarskiego życia. Wykorzystuje liczne motywy związane z żeglarstwem. Do najbardziej charakterystycznych dekoracji z żeglarskiego repertuaru należą:

Koła sterowe – wizytówka każdego żaglowca, ma swój indywidualny charakter, czasem niepowtarzalne zdobnictwo. Współczesne koła są stalowe i nie cieszą się popularnością wśród dekoratorów. Natomiast tradycyjne, drewniane, bardzo efektownie prezentują się na ścianie.

Kotwica – może występować jako samodzielna dekoracja lub w postaci motywu na rożnych przedmiotach codziennego użytku.

Dzwon okrętowy – serce każdej jednostki pływającej, na żaglowcach obwieszcza zmianę wachty lub doniosłe, żeglarskie wydarzenie. Dzwony są wykonane głównie z mosiądzu. Wypoerowane i błyszczace, przyciągają wzrok, dodają wnętrzu blasku i elegancji.

Bulaj (okno na statku) – okrągłe okno w burcie statku. Szczelne i odporne na uderzenia fal, zamykane solidnymi klapami zakręcanymi na śruby. W domowych warunkach wytrzymałość i solidność nie są jednak ich głównym atutem. "Na lądzie" cenimy je za oryginalny kształt i specyficzny klimat, który wprowadzają do pomieszczenia dzięki silnym związkom z morską tradycją.

Koło ratunkowe - ratunkowe koła dekoracyjne to wyrazista ozdoba ścienna. Można je powiesić na ścianie jako pojedynczą dekorację lub jako zestaw trzech sztuk umieszczonych poziomo obok siebie.

Modele żaglowców lub jachtów – duże i okazałe będą stanowiły centralny element wystroju. Przykuwają uwagę, budzą podziw wobec inżynierskiego geniuszu konstruktora i majestatu morskiego żywiołu. Za pomocą żeglarskich akcentów możemy uzyskać zupełnie odmienne klimaty we wnętrzu.

 

 

Klimat dawnych żaglowców

Styl ten bazuje na śmiałych, kontrastowych zestawieniach ciemnego drewna i mosiądzu.

Charakteryzuje go przede wszystkim kolekcja morskich antyków: lunet, globusów, kompasów, modeli dawnych żaglowców. Na ścianie można umieścić starodawną mapę świata, dzwon okrętowy oraz lustra w bulaju. Lampy nawigacyjne i liczne mosiężne elementy pomogą zbudować atmosferę odzwierciedlającą zamiłowanie do morskiej historii i żeglarskiej tradycji.

 

 

Marynistyka i nowoczesność

Żeglarskie akcesoria mogą również posłużyć jako środek do stworzenia bardzo nowoczesnego wnętrza. Mosiądz może pojawić się jako element oprawy do zegarów, barometrów lub innych urządzeń nawigacyjnych. Można wykorzystać mocno nasycone, klasyczne, marynistyczne kolory: biel, czerwień i granat. W pomieszczeniu można wykorzystać motyw biało-granatowych pasów. Pasy mogą się pojawić jako wzór na ścianie lub poduszkach na kanapie. W każdym nowoczesnym, marynistycznym wnętrzu powinien zagościć okazały model jachtu regatowego, który odzwierciedli ducha dynamicznej walki z żywiołem.

Granatowo-białe dodatki, pasiaste ściany i stylowe muszle mogą wnieść do wnętrza nadmorski klimat. Dodatkowo polecamy urządzenie balkonu w podobnej odsłonie. Stylowy kącik w marynistycznym stylu z pewnością przyniesie poczucie komfortu i błogiego relaksu. Wytrwałym polecamy również montaż hamaku, który możemy samodzielnie wykonać. Wystarczy mocne żaglowe płótno i porządne haki. Możliwości jest wiele, a jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia oraz inwestycyjne wybory.