Dom

Kominek

Akcesoria kominkowe

Tekst Łukasz Nowosielski

2015-09-07
Akcesoria kominkowe

W miarę jak dni stają się coraz chłodniejsze, życzliwszym okiem spoglądamy na kominki w naszych domach. W okresie jesienno-zimowym kominek przestaje być jedynie dekoracją wnętrza naszego domu. W jego pobliżu szukamy bowiem ciepła, które ogrzeje nas, zrelaksuje i wyciszy.

 

Wraz z sezonowym nabywaniem cech użytkowych, nasz kominek nie powinien tracić na wizualnej atrakcyjności. Zadbajmy więc nie tylko o to, by przydatne w jego obsłudze akcesoria były nie tylko praktyczne, ale również, by komponowały się zarówno z kominkiem, jak i ogólną aranżacją wnętrza. Kominek to przecież nie tylko palenisko – to także zestaw niezbędnych do jego obsługi narzędzi i akcesoriów kominkowych.

 

akcesoria kominkowe

 

Pierwszym, o co powinniśmy zadbać, jest miejsce do wygodnego przechowywania drewna służącego nam jako opał do kominka. Do tego celu może posłużyć nam odpowiednia wnęka w ścianie bądź inne, specjalnie zaprojektowane do tego miejsce. Jeżeli w architekturze naszego domu funkcjonalność taka nie została przewidziana, dobrym pomysłem będzie zakupienie odpowiedniego stojaka na drewno lub pojemnego kosza. Analizując oferty producentów akcesoriów kominkowych, wybierzmy stojak, który pozwoli nam na zmagazynowanie opału na przynajmniej jedno – dwa palenia. Jeżeli od głównego magazynu drewna dzieli nas znaczny dystans, przenoszenie opału w pobliże kominka ułatwi wózek, który równocześnie może pełnić funkcję stojaka na podręczny zapas drewna.

 

Do obsługi paleniska niezbędne będą nam pogrzebacz oraz szczypce. Dzięki tym akcesoriom kominkowym będziemy mogli łatwo operować układem polan w palenisku w taki sposób, by spalanie przebiegało bezpiecznie i dogodnie. W sprzedaży znajdziemy liczne zestawy składające się z najpotrzebniejszych przyborów oraz stojaka, na którym można je powiesić, kiedy akurat nie są używane.

 

zestawy kominkowe

 

Aby nasz kominek dobrze spełniał swoje zadanie i atrakcyjnie się prezentował, powinniśmy dbać o czystość zarówno paleniska, jak również jego otoczenia. Będziemy więc potrzebować kompletu akcesoriów kominkowych, niezbędnych do przeprowadzania prac porządkowych. W tym celu dobrze mieć pod ręką łopatkę do usuwania popiołu oraz szufelkę i zmiotkę. Każdy, kto miał styczność z kominkiem, wie, jak trudno utrzymać dookoła niego nieskazitelną czystość. Oczyszczanie kominka jednak nie należy do przyjemnych czynności i na ogół nie lubimy tego robić. Aby skrócić czas, który musimy poświęcić na zaprowadzenie porządku w kominku, możemy zainwestować w specjalny odkurzacz. Za jego pomocą dokładnie oczyścimy wnętrze kominka z popiołu. Nie jest to jednak urządzenie, które przyda nam się jedynie w sezonie grzewczym, a przez resztę roku będzie bezczynnie zalegać w schowku czy garażu. Za pomocą takiego odkurzacza możemy również oczyścić grilla, a także użyć podczas porządków po remoncie.

 

Kompletując przydatne akcesoria kominkowe, pamiętajmy również o bezpieczeństwie użytkowania paleniska. Jeżeli podłoga pod naszym paleniskiem zrobiona jest z palnych materiałów, będziemy potrzebować specjalnej podkładki. W sprzedaży dostępne są modele zarówno ze szkła, jak i blachy. Podkładka taka uchroni podłogę przed zniszczeniem w wypadku wysypania żarzącego się popiołu z kominka.

 

Jeżeli posiadamy otwarty model kominka, powinniśmy również zabezpieczyć go przystosowanym do tego celu parawanem. Będzie on konieczny, jeżeli w naszym domu są małe dzieci – parawan uniemożliwi dziecku kontakt z wnętrzem kominka i wyeliminuje zagrożenie poparzenia.

 

kubełek na akcesoria kominkowe

 

Aby użytkowanie i obsługa kominka były w pełni bezpieczne, nie wystarczy zaopatrzyć go w przeznaczone do tego dodatki. My sami również musimy przestrzegać pewnych reguł, by nie narazić na niebezpieczeństwo siebie i bliskich. Podstawową zasadą, o której musimy pamiętać, jest niewybieranie z kominka popiołu, który nie zdążył jeszcze ostygnąć. Dopilnujmy również, by w pobliżu paleniska nie znajdowały się przedmioty, które w wyniku wysokiej temperatury mogłyby ulec spaleniu lub uszkodzeniu. Niezwykle istotne jest również zapewnienie odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniu, gdzie znajduje się kominek.

 

Tam, gdzie pojawia się kominek, zazwyczaj staje się najbardziej przykuwającym wzrok elementem aranżacji wnętrza. W chłodne dni natomiast często stanowi centrum życia rodzinnego i towarzyskiego. Jest to więc miejsce, o którego wygląd powinniśmy dbać w szczególny sposób. Nie chodzi tu jedynie o czystość kominka, ale o estetykę wizualną w ogóle. Warto więc dobrać do kominka dodatki, których rola nie ograniczy się jedynie do sfery czysto użytkowej, ale również swoją obecnością dopełnią kompozycji wystroju wnętrza.

 

Oczywiście, jeśli uznamy, że nie mamy czasu bądź ochoty na dbanie o kominek, a jednocześnie pragniemy od czasu do czasu popatrzeć na żarzące się polana, możemy wybrać kominek elektryczny. Na rynku obecne są elektryczne kominki, które nie tylko wyglądają jak prawdziwe, ale nawet wydają dźwięki imitujące trzask iskier. Musimy być jednak świadomi, iż takie rozwiązanie to jedynie substytut, który nie da nam przyjemności porównywalnej z grzaniem się w przy prawdziwym kominku. Choć elektryczne kominki mają wielu entuzjastów, większość z pewnością wybierze model z prawdziwym paleniskiem – nawet za cenę czasu poświęconego na jego obsługę.