Dom

Budowa

Basen

Tekst Łukasz Nowosielski

2014-07-23
Basen

Chyba każdemu z nas podczas letnich, upalnych dni, zdarzyło się marzyć o miejscu, gdzie można by zanurzyć się w chłodnej wodzie, orzeźwić się i odpocząć od wszechogarniającego gorąca. Z pewnością wielu z nas niejednokrotnie wyobrażało sobie zlokalizowany tuż przy naszym domu, elegancki i otoczony pięknym ogrodem, prywatny basen.

Wbrew pozorom, przydomowy basen nie jest inwestycją dostępną wyłącznie dla najbogatszych właścicieli luksusowych rezydencji. Co więcej, dostępne dziś technologie pozwalają na stworzenie własnego basenu przy niewielkim nakładzie pracy. Jeżeli naszym marzeniem jest nie tylko piękny, podnoszący prestiż naszego domu, ale również niedrogi, łatwy w utrzymaniu i nieskomplikowany w montażu basen, to najlepszym wyjściem będzie model w formie niecki wykonanej z poliestru. Taki basen będzie prezentował się o wiele lepiej niż popularne ze względu na niską cenę baseny dmuchane. Z pewnością okaże się również od nich bardziej odporny na awarię. Równocześnie baseny poliestrowe zyskują też wyraźna przewagę nad tradycyjnymi, choćby ze względu na prostotę instalacji.

 

 

 

 

Na rynku dostępne są baseny wykonane z różnych tworzyw, jednak to właśnie wybór basenu poliestrowego będzie najkorzystniejszy finansowo. Transport również nie powinien sprawić inwestorowi problemu, gdyż firmy produkujące baseny tego rodzaju dowożą swoje produkty na działkę nabywcy. Baseny poliestrowe wyróżniają się również tym, iż są bardzo wygodne w czyszczeniu. Również szczelność jest ich mocną stroną, gdyż są bardzo wytrzymałe, a w razie ewentualnej awarii – łatwe do naprawy.

Baseny poliestrowe można wyposażyć w bardzo skuteczny system oczyszczania wody. Pompa basenowa zasysa wodę przez skiner i odpływ. Następnie woda przepuszczana jest przez filtr piaskowy, po czym czysta wraca do zbiornika.

Montaż wykonanej z poliestru niecki w specjalnie przygotowanego do tego celu wgłębienia w gruncie jest procesem dość prostym, dlatego z pewnością poradzimy sobie z tym nawet bez pomocy fachowca.

Pierwszym, podstawowym krokiem jest oczywiście przygotowanie wykopu o rozmiarach uwarunkowanych wielkością wybranego modelu niecki basenowej – należy przy tym pamiętać, że każdej strony szerokość dołu powinna być większa od niecki o około 20 cm. Ponadto, wykop powinien nieco rozszerzać się ku górze. Na tym etapie powinniśmy również przewidzieć miejsce na pomieszczenie filtracyjne, przy czym, w miarę możliwości, umieścić je należy jak najbliżej basenu.

Nieco bardziej skomplikowane działania musimy podjąć, jeśli przeznaczone na basen miejsce znajduje się na terenie podmokłym lub narażonym na działanie wód gruntowych – musimy wówczas wykonać opaskę drenażową. W tym celu należy zainstalować rury drenerskie oraz na całej ich długości otoczyć je dwudziestocentymetrową warstwą filtracyjną, używając w tym celu płukanego żwiru, żużlu granulowego bądź keramzytu.

Dno przygotowanego dołu należy wylać kilkunastocentymetrową warstwą betonu klasy B20, uzbrajając ją stalowym prętem żebrowatym Ø 8 – 10 mm. Wylewkę należy dokładnie wypoziomować. Tak przygotowane wykop powinien dać nam pewność, że grunt nie przesunie się, ani nie osiądzie.

 

 

Nieckę basenową osadzamy w wykopie w dwa dni po jego przygotowaniu. Wcześniej musimy wyciąć w niej odpowiednie otwory niezbędne do instalacji osprzętu basenowego. Niektóre modele posiadają już gotowe takie otwory.

Po usytuowaniu niecki w wykopie nalewamy do niej około 20 cm wody, po czym upewniamy się, że ustawiliśmy ją równo. Jeśli ułożenie niecki nie wymaga poprawek, możemy przejść do następnego etapu. Boki basenu obsypujemy zaprawą cementowo-piaskową (mieszając te komponenty w stosunku 1:5) bądź zaprawą klasy B5 do poziomu wody wewnątrz niecki. Dopiero wtedy zalewamy zaprawę wodą – dzięki temu będzie mogła przybrać kształt basenu, dokładnie wypełniając całą przestrzeń. Operację naprzemiennego napełniania basenu wodą i zalewania jego zewnętrza zaprawą wykonujemy stopniowo, aż szczelina pomiędzy krawędziami wykopu a ścianami basenu będzie w całości wypełniona zaprawą. Wylewając kolejne warstwy zaprawy, pamiętajmy, by sprawdzać, czy uszczelki przy połączeniach basenu z jego osprzętem nie przepuszczają wody.

Podczas instalacji niecki basenowej musimy przestrzegać opisanej powyżej procedury. W żadnym wypadku nie należy zalewać wodą całego zbiornika bez wcześniejszego wypełnienia jego otoczenia zaprawą. Pełny basen, niezabezpieczony na zewnątrz, może zostać rozerwany przez ciśnienie, które woda wywrze na jego ściany.

Pamiętajmy też, że poza sezonem kąpielowym, kiedy nie używamy basenu, niewskazane jest zostawianie go pustego. Bez względu na to, czy znajduje się aktualnie w użyciu, czy nie – musi być pełen przynajmniej do połowy. Optymalny poziom wody podczas zimy to 10 cm poniżej dysz napływowych.

 

 

Bardzo rozsądnym i korzystnym pomysłem będzie też wyposażenie basenu w odpowiednie zadaszenie. Montując je nad zbiornikiem, unikniemy wielu wad otwartego basenu, z którymi borykają się właściciele, którzy nie zdecydowali się na ten zakup. Przede wszystkim, zadaszony basen jest o wiele bezpieczniejszy – nie musimy obawiać się, że wpadnie do niego dziecko czy pies. Co więcej, problemem nie będą nieustanie wpadające do wody liście i inne zanieczyszczenia przenoszone przez wiatr.

Dzięki zadaszeniu nie musimy obawiać się również niekorzystnej pogody – możemy korzystać z niego nawet w czasie deszczu czy silnego wiatru. Dach zapobiegnie też silnemu spadkowi temperatury w basenie. Zadaszenie z powodzeniem spełni również funkcję dekoracyjną – wyposażony w nie basen z pewnością będzie robił wrażenie na naszych gościach.

Aby nasz basen prezentował się jeszcze bardziej atrakcyjnie, zadbajmy również o jego otoczenie. Okolice zbiornika możemy wyłożyć dekoracyjną kostką brukową, drewnem, terakotą lub innymi materiałami, które zapewnią mu piękny wygląd. Spośród bogatej oferty producentów możemy wybrać również model umożliwiający zamontowanie lamp, które rozświetlą taflę wody, dając wspaniały efekt wizualny.

Aranżując nasz własny basen, weźmy pod uwagę również kwestię prawną. Według art. 29 Prawa Budowlanego, w przypadku zbiorników wodnych takich jak oczka wodne czy baseny nie potrzebujemy pozwolenia na budowę, jeżeli ich powierzchnia nie przekracza 30m2. Każdą taką inwestycję, bez względu na metraż, powinniśmy zgłosić w siedzibie starostwa powiatowego bądź urzędu miasta.