Dom

Projekty

Bez LED-ów ani rusz!

Tekst Joanna Niewęgłowska • Zdjęcia PAULMANN

2014-03-13
Bez LED-ów ani rusz!

Oświetlenie LED świętuje w obecnych czasach szczyt swej popularności – po wycofaniu z obiegu zwykłych żarówek i „zmuszeniu” nas do oszczędzania energii coraz częściej decydujemy się na LED, gdyż ta technologia poza zaletami ekonomicznymi, zapewnia nam przyjemniejsze efekty świetlne niż świetlówki. Dodatkowo LED jest technologią rozwijaną w niesamowicie szybkim tempie i o ile jeszcze do niedawna światło ledowe nadawało się tylko do celów dekoracyjnych, o tyle w tej chwili może już całkowicie zastąpić tradycyjną żarówkę i służyć również do celów typowo użytkowych. W aranżacji współczesnych salonów praktycznie trudno wyobrazić sobie brak elementów ledowych typu: podświetlenia wnęk, półek, zdjęć, obrazów, itp. – te drobne akcenty nadają pomieszczeniom klimat i odpowiednią atmosferę, podkreślają, bądź też eksponują wybrane motywy dekoracyjne. Do podświetlania witryn oraz obrazów oświetlenie LED wydaje się być niezastąpione, gdyż żadne inne źródło światła nie jest tak bezpieczne dla drogocennych dzieł sztuki jak właśnie ledowe, ze względu na niezwykle niską emisję ciepła. Dostępnych jest również szereg lamp wyposażonych w naprawdę mocne diody, które oprócz walorów estetycznych zapewnią oświetlenie odpowiednie do spędzania tam wieczornej części dnia – spożywania posiłków, czytania, oglądania telewizji bądź zwykłego przebywania w gronie lub przyjaciół. Dobrze jest jednak zaplanować tu kilka lamp, wydzielających różne strefy salonu. Do czytania warto jest przewidzieć lampę podłogową przy ulubionym fotelu czy kanapie, a nad stołem lampę zwisającą bezpośrednio nad nim. Dzięki odpowiednio zaplanowanej instalacji spędzanie czasu w salonie będzie naprawdę przyjemne.

 

Oświetlenie LED świętuje w obecnych czasach szczyt swej popularności – po wycofaniu z obiegu zwykłych żarówek i „zmuszeniu” nas do oszczędzania energii coraz częściej decydujemy się na LED, gdyż ta technologia poza zaletami ekonomicznymi, zapewnia nam przyjemniejsze efekty świetlne niż świetlówki.


Często punkty ledowe stanowią nieodłączny element schodów, gdyż idealnie je podświetlają – nie rażą w oczy, a jednocześnie dają tyle światła, by móc korzystać ze schodów bez włączania światła ogólnego. Mogą być zamontowane w ścianie lub bezpośrednio w stopniach – ze względu na niewielkie rozmiary (czasami wręcz filigranowe) świetnie się tam nadają. Nie nagrzewają się, dzięki czemu są bardzo bezpieczne i funkcjonalne, można nawet stąpać po nich boso. Najczęściej do podświetlenia schodów wybierane są oprawki z przysłoną, która ukierunkowuje strumień świetlny w dół, czyli tam, gdzie światło jest najbardziej potrzebne. W kuchni na szczęście coraz częściej zwraca się uwagę na odpowiednie doświetlenie obszaru „roboczego” czyli mówiąc krótko blatu kuchennego, kuchenki, zlewozmywaka. Kiedyś światło w kuchni ograniczało się do lampy na środku sufitu, obecnie najczęstszym oświetleniem dodatkowym są oprawy punktowe zamontowane pod szafkami – idealnie do tego celu nadają się oprawy LED, dlatego też coraz częściej odchodzi się tu od oświetlenia halogenowego. Mamy do wyboru różne barwy światła – od zimnej (pasującej do kuchni nowoczesnych, minimalistycznych, w odcieniach bieli, czerni i szarości) aż do przyjemnie ciepłej, ładnie podkreślającej na przykład kolorystykę drewna. Ciekawym rozwiązaniem są płaskie, podłużne listwy LED z kilkoma punktami świetlnymi, które świetnie komponują się z nowoczesnymi meblami, wtapiają się w całość. Często do podświetlenia blatu wykorzystywane są taśmy LED umieszczone w odpowiednich profilach – tutaj należy jednak zwrócić uwagę na ich moc, aby nie były tylko dekoracyjnym elementem, lecz spełniały aspekt funkcjonalny.

 

W aranżacji współczesnych salonów praktycznie trudno wyobrazić sobie brak elementów ledowych typu: podświetlenia wnęk, półek, zdjęć, obrazów, itp. – te drobne akcenty nadają pomieszczeniom klimat i odpowiednią atmosferę, podkreślają, bądź też eksponują wybrane motywy dekoracyjne.


Łazienka to także można by powiedzieć „królestwo” dla oświetlenia LED – ta technologia dała zupełnie nowe możliwości aranżacyjne w tego typu pomieszczeniach. Oprawy LED wykorzystywane są tu nie tylko w sufitach podwieszanych, ale również jako podświetlenie wnęk czy półek, doświetlenie kabiny prysznicowej, wanny, saun. Oświetlenie przy lustrach (nad nimi lub obok nich) niegdyś realizowane przy pomocy tradycyjnych kinkietów również zastępowane jest produktami ze źródłami ledowymi, które doskonale sprawdzają się przy wieczornej toalecie bądź do wykonania makijażu. Ponadto w ofercie wielu producentów można znaleźć wiele produktów typowo dekoracyjnych, takich jak: diody LED do zamontowania w fugach, oświetlenie światłowodowe pozwalające na stworzenie efektu gwieździstego nieba. Bardziej wymagający użytkownicy mogą pokusić się o zakup lampek wyposażonych w czujnik ruchu, do podświetlenia szaf, szuflad bądź innych schowków. Niemałe znaczenie lampy LED odgrywają wokół domu: do podświetlenia podjazdu, tarasu, czy też elewacji. Mogą być nawet wmontowane bezpośrednio w ziemię, kostkę brukową, deskę tarasową – trzeba tylko pamiętać przy wyborze, aby dobrać odpowiednią klasę szczelności wyrażoną symbolem IP.

 

Często punkty ledowe stanowią nieodłączny element schodów, gdyż idealnie je podświetlają – nie rażą w oczy, a jednocześnie dają tyle światła, by móc korzystać ze schodów bez włączania światła ogólnego.

 

Podkreślmy jednak, że LED to nie tylko dekoracja czy dodatek, ale LED to również, a może nawet przede wszystkim światło użytkowe. Na rynku dostępnych jest mnóstwo lamp, które można zastosować do oświetlenie głównego poszczególnych pomieszczeń – wybierać tu możemy spośród lamp sufitowych wiszących, plafonów, kinkietów ściennych, opraw wbudowywanych, bądź systemów szynowych czy linkowych. Można by rzec „czego dusza zapragnie” – niemalże każda potrzeba oświetleniowa może być zaspokojona przy pomocy oprawy ledowej, każde pomieszczenie: czy to living room, czy kuchnia, przedpokój czy też gabinet bądź pracownia – do każdego z nich można dobrać coś odpowiedniego, zarówno pod kątem stylistycznym jak i użytkowym. Oprawy LED bowiem występują w naprawdę różnych formach – znajdziemy tu nie tylko typowo futurystyczne formy, które być może najczęściej kojarzone są z technologią LED, ale nawet klasyczne, stylowe żyrandole bądź kinkiety.