Dom

Projekty

Beż w roli głównej

Tekst Katarzyna Kolasińska • Zdjęcia Franc Gardiner

2013-05-09
Beż w roli głównej
Beż to kolor uniwersalny i obok czerni uznawany za jeden z najbardziej eleganckich kolorów, zarówno jeśli chodzi o ubiór, jak i o aranżacje wnętrz. Wszystkie stylizacje z użyciem jasnych, stonowanych barw sprawiają, że wystrój zyskuje ponadczasowy urok. Jakie są główne zalety beżowych aranżacji? Potrafią dopasować się niemal do każdej stylizacji i wprowadzają do wnętrza naturalną i niewymuszoną harmonię.Ostrożnie z kolorami

Koniec wieńczy dzieło – podczas urządzania mieszkania zdecydowanie najprzyjemniejszym momentem jest wybór mebli i dodatków. Często zapominamy jednak, że równie ważna dla ostatecznego charakteru wystroju jest decyzja o kolorze, który będzie dominował we wnętrzu. Szeroka oferta barw dekoracyjnych kusi egzotyczną paletą: rubin, turkus czy butelkowa zieleń. Należy jednak pamiętać, że nie każdy kolor sprawdzi się dobrze na dużych płaszczyznach. Zbyt ciemny może niepotrzebnie przytłoczyć wnętrze, a pozornie neutralna biel to kolor trudny, który zastosowany w dużej ilości może stworzyć wrażenie chłodu i sprawić, że wnętrze zamiast przytulnego będzie sprawiało wrażenie sterylności. Który z kolorów zatem jest najbezpieczniejszy przy tworzeniu aranżacji mającej przetrwać więcej niż jeden sezon?

Wszystkie odcienie beżu

Jednym z podstawowych kolorów uznawanych za uniwersalny i ponadczasowo elegancki jest beż oraz wszystkie jego odcienie: od jasnych „rozbielonych” tonów, przez właściwe „czyste” barwy, aż po wersje przełamane innymi kolorami. Beże można ocieplać, dodając kolor żółty i odpowiednio przyciemniać poprzez łączenie z szarościami. W zależności od użytej barwy uzyskujemy wersję w ciepłych tonacjach zbliżoną do ecru, bądź chłodny odcień często określany jako „brudny beż”. O wyborze właściwego odcienia powinny decydować  pozostałe elementy wyposażenia.

 
Dobrze dobrany

Jakie kolory idą w parze z beżem? W zależności od charakteru wnętrza i temperamentu mieszkańców można wybierać między kilkoma opcjami. Beżowe aranżacje idealnie współgrają ze wszystkimi barwami, które określamy jako kolory ziemi (m.in. żółty, pomarańczowy, brązowy oraz przydymione odcienie zielonego). Dla lubiących eksperymentować ciekawym pomysłem jest przełamanie kompozycji intensywnymi barwami – świetnie sprawdzą się mocne, nasycone fiolety, czerwienie, odcienie niebieskiego i amarantu. Podobne łączy się z podobnym, dlatego klasyka lubi klasykę – sprawdzone kolory uzupełniające stylizację utrzymaną w beżowych tonacjach to biel, szarość i czerń. Jeśli lubimy intensywne, nasycone kolory, musimy pamiętać, by stosować je z umiarem. Postawmy na jedną mocną barwę np. pomarańczowy komplet mebli czy wyrazisty i wiodący kolor dodatków, a kompozycja będzie harmonijnie zrównoważona, nie tracąc nic na oryginalności.

Przełamać monotonię

Sięgając po beż, musimy pamiętać, by zadbać o zróżnicowanie w zakresie odcieni i tonacji. Zbyt jednolita aranżacja może sprawiać wrażenie monotonnej i nieciekawej. Znanym sposobem na dodanie kompozycji głębi i przestrzenności jest łączenie różnych wersji tego samego koloru. Urozmaicenie wystroju ciekawymi dodatkami o interesującej fakturze dodatkowo ożywi przestrzeń. Na beżowych ścianach dobrze będą prezentowały się eleganckie ramki, ceramika o oryginalnym kształcie, dekoracje szklane i kompozycje kwiatowe.

Rada: decydując się na beżowe ściany, unikajmy mebli w tych samych kremowych i pastelowych odcieniach. Szukajmy koloru, który w zdecydowany sposób przełamie kompozycję i doda jej dynamiki.Beż – bohater drugiego planu

Beż to sprawdzone rozwiązanie dla salonów i pokojów dziennych, które są wspólną przestrzenią dla wszystkich domowników, więc aranżacja powinna być przede wszystkim neutralna. Jasne kolory optycznie powiększają pomieszczenia, a paleta beży dzięki swojej naturalności dodatkowo uspokaja całą aranżację. Beżowy to idealna baza dla większości stylizacji. Duże, jasne, gładkie płaszczyzny to dodatkowo idealne tło do eksponowania zróżnicowanych aranżacyjnie materiałów takich jak: skóra, drewno czy kamień. Neutralność beżu stwarza przestrzeń dla wyposażenia, które staje się centralnym punktem stylizacji. Wszystkie faktury, kolory i kształty zostają podkreślone w precyzyjnie elegancki sposób.  Kamienny kominek w piaskowym kolorze, ciemnobrązowy drewniany parkiet czy skórzana sofa otoczone beżem zyskują miękką, naturalną oprawę. 

Okno wpisane w przestrzeń

O eleganckiej przejrzystości wystroju decyduje również odpowiednie zaaranżowanie okna. W przypadku nowoczesnych salonów z gładkimi, gipsowanymi ścianami idealnym rozwiązaniem są rolety uzupełniające jednolitość płaszczyzn. Obfite, bufiaste firanki mogłyby popsuć uporządkowaną kompozycję i nie współgrać z całością wystroju. Rolety zapewniają niezbędne, minimalistyczne wykończenie wnętrza. Transparentne materiały w jasnych, naturalnych odcieniach dodatkowo przefiltrują i rozproszą ostre światło, tworząc przyjemnie łagodną atmosferę relaksu. 

Rada: Dobierając odpowiednie odcienie beżu, pamiętajmy, by uwzględnić położenie ściany względem okna, gdyż każdy z kolorów inaczej odbija światło. Starajmy się, by w mniej doświetlonych częściach stosować jaśniejsze odcienie.

Przy zachowaniu minimalizmu na ścianach i na oknach możemy pozwolić sobie na ekstrawagancki karnisz w zdecydowanym kolorze (brąz, stare złoto), który  oszczędnie podkreśli linię mebli i przełamie kolorystyczną jednolitość aranżacji. Jeśli decydujemy się na zasłony, powinny być one wykonane z tkaniny o gęstym splocie (np. len), które stworzą mocną i elegancką ramę dla lekkiej stylizacji okna.

Beż to propozycja dla miłośników klasyki i wszystkich ceniących sobie komfort stonowanej aranżacji, która subtelnie koi nerwy po całym dniu pełnym bodźców. Dodatkowo jasny, naturalny kolor pozwala uzupełnić wystrój ulubionymi dodatkami, które poprawiają humor: poduszki z ciekawymi nadrukami, nietypowe, mosiężne świeczniki czy nowoczesna ceramika. Dekoracje zapewnią wnętrzu charakter, a beż i ecru na ścianach – atmosferę eleganckiego spokoju. Słowem aranżacja beżowa to aranżacja idealna.