Dom

Instalacje

Bezpieczne ogrzewanie z zamkniętą komorą spalania

Tekst De Dietrich • Zdjęcia De Dietrich

2016-11-30
Bezpieczne ogrzewanie z zamkniętą komorą spalania

Co roku sezonie grzewczym media donoszą o kolejnych ofiarach czadu. Tlenek węgla, zwany cichym zabójcą, faktycznie jest śmiertelnie niebezpieczny. Istnieje wiele sposobów, aby się przed nim chronić. Najskuteczniejszym jest wybór odpowiedniego urządzenia grzewczego - najlepsze pod tym względem wydają się kotły z zamkniętą komorą spalania.Na ryzyko zatrucia czadem narażeni są szczególnie mieszkańcy domów i mieszkań, w których są zainstalowane urządzenia grzewcze starego typu – piece węglowe czy kotły gazowe z otwartą komorą spalania.

 

kocioł z zamkniętą komorą spalania

 

Jak powstaje czad?


Tlenek węgla jest produktem niepełnego spalania paliw: drewna, węgla, oleju czy gazu. Powstaje w wyniku spalania w niewystarczającej ilości tlenu. Jak do tego dochodzi? Większość urządzeń grzewczych starego typu czerpie powietrze do komory spalania z pomieszczenia, w którym są zainstalowane – z kotłowni, łazienki czy kuchni. Jeśli w pomieszczeniu nie będzie wystarczającej ilości tlenu, na przykład z powodu zasłoniętej kratki wentylacyjnej czy zbyt szczelnych okien oraz niewystarczająco częstego wietrzenia – może pojawić się czad.


W kotłach atmosferycznych istnieje także ryzyko wystąpienia wstecznego ciągu kominowego i cofania się spalin. Im starsze urządzenie, tym ryzyko awarii większe. – Użytkownicy starych kotłów gazowych często zapominają o obowiązkowych przeglądach. Należy je jednak wykonywać nie tylko podczas trwania okresu gwarancji, ale także później. Doświadczony serwisant pomoże utrzymać urządzenie w pełnej sprawności i w porę podpowie, kiedy będzie trzeba je wymienić na nowe – mówi Waldemar Matuszyński, Product Manager w firmie De Dietrich Technika Grzewcza. Rozwiązaniem podnoszącym nasze bezpieczeństwo może okazać się instalacja kotła z zamkniętą komorą spalania.Jakie urządzenia są w pełni bezpieczne?

 

kocioł mający zamkniętą komorę spalania


W odróżnieniu od kotłów gazowych z otwartą komorą spalania, kotły z zamkniętą komorą spalania mogą pobierać powietrze z zewnątrz przy pomocy przewodu powietrzno-spalinowego. Gwarantuje to dostarczanie do palnika odpowiedniej ilości tlenu – czad nie ma szansy powstać i wydostać się na zewnątrz urządzenia. Zamknięta komora spalania jest całkowicie odizolowana od pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł, więc nie ma możliwości, aby przedostawały się do niego spaliny. Są one usuwane na zewnątrz dzięki wsparciu wentylatora wbudowanego w kocioł.


– Wszystkie obecnie dostępne na rynku gazowe kotły kondensacyjne mają zamkniętą komorę spalania. Decydując się na wymianę starego urządzenia, można być więc pewnym, że nowy kocioł będzie w pełni bezpieczny. Nowoczesne urządzenia grzewcze są również wyposażone w specjalne czujniki, które wyłączają kocioł w przypadku jakiejkolwiek awarii, na przykład w razie nieprawidłowego odprowadzania spalin – mówi Waldemar Matuszyński.


Zamknięta komora spalania ma też kilka zalet związanych z wydajnością kotła i większymi możliwościami, jeśli chodzi o instalację. Kotłownia czy inne miejsce, w którym jest zamontowany kocioł w określonym przedziale mocy, nie musi posiadać okien czy kanału nawiewnego – mniejszy napływ powietrza z zewnątrz sprawia, że pomieszczenie się nie wychładza. Dodatkowo, przewód powietrzno-spalinowy gwarantuje wstępne podgrzanie powietrza, zanim dotrze ono do komory spalania, co pozytywnie wpływa na wydajność urządzenia.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
O MARCE DE DIETRICH:

De Dietrich to jedna z najstarszych marek w branży grzewczej na świecie. W 2009 roku, po połączeniu grupy De Dietrich Remeha i Baxi Group, powstało trzecie co wielkości przedsiębiorstwo w Europie w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań klimatycznych, wytwarzania ciepłej wody i usług.
Marka koncentruje się na zapewnieniu swoim Klientom wysokiego komfortu, oszczędności energii oraz ograniczeniu emisji substancji szkodliwych do środowiska.
Więcej informacji: www.dedietrich.pl