Dom

Kominek

Biokominki i kominki elektryczne

Tekst Joanna Aleksandruk

2014-08-12
Biokominki i kominki elektryczne

Właściciele mieszkań w blokach mogą cieszyć się widokiem ognia i rozkoszować przyjemną aurą. Biokominki są jedną z alternatyw dla tradycyjnych kominków. Osoby, które nie są zdecydowane na montaż tradycyjnego kominka, znajdują rozwiązanie w kominkach elektrycznych. Ich główną zaletą jest fakt, że można je zamontować wszędzie i nie wymagają przy tym instalacji przewodów kominowych.

BIOKOMINKI

Biokominki to nic innego jak forma opalonego płynnym bądź żelowym paliwem na bazie alkoholu. Paliwo to spala się nie wytwarzając dymu ani zapachu. Tym, co odróżnia go od tradycyjnego kominka, jest wypalanie miarki płynu lub żelu w palenisku, nie pozostawiając popiołu, a ciepło powstałe w procesie spalania nie wydostaje się przez komin, tylko zostaje w pomieszczeniu.

Podstawową zaletą biokominków jest bezpieczeństwo użytkowania. Brak otwartego ognia czyni je doskonałymi produktami do mieszkań i domów. Ponadto, jeśli jesteśmy rodzicami, nie musimy się martwić o nasze pociechy.

Biokominki wiszące stanowią najpopularniejszy rodzaj biokominków kupowanych przez klientów. Decydując się na taki produkt, należy pamiętać, żeby ściana, na której wieszamy biokominek, spełniała odpowiednie parametry.


Powinniśmy zadbać, by ściana była w stanie utrzymać ciężar produktu. Istotną rzeczą jest, iż niektóre modele odznaczają się bardzo dużą wagą. Wiszące modele mogą niekiedy ważyć 20 kilogramów, toteż odpowiednie podłoże jest gwarancją dobrego podtrzymania uchwytu całej konstrukcji. Producenci do swoich produktów dołączają instrukcje montażu, w których ujęte są zalecenia dotyczące podłoża. Nie powinno się wieszać biokominków na ścianach kartonowo-gipsowych, wykonanych z płyt wiórowych i innych łatwo kruszących się pod ciężarem elementów. Najodpowiedniejszą powierzchnią do montażu biokominków są ściany ceramiczne i betonowe, w których kołki mocujące będą się solidnie trzymać.

Wybierając ścianę, na której będziemy montować biokominek, należy przy tym zwrócić uwagę na jej ognioodporność. Wiele modeli biokominków ma zabudowaną tylną ściankę, oddzielającą ścianę od płomieni, jednakże w przypadku gwałtownego rozprzestrzenienia się ognia może dojść do pożaru. Powierzchnia narażona na działanie wysokiej temperatury w połączeniu z iskrą może się zapalić. Wobec tego nie należy montować biokominków na ścianach pokrytych tapetą i wykonanych z płyt meblowych oraz wiórowych. Dlatego też najlepszą ścianą do montażu biokominków będzie wykonana z materiałów ceramicznych i betonowych.

Projektując dom i miejsce dla kominka, starajmy się zlokalizować go w centralnym miejscu pomieszczenia. To właśnie wokół niego zbierają się domownicy, a do ciepła domowego ogniska lgnie rodzina w każdy zimowy wieczór. Wybór jest zatem jednorazowy i musi być przemyślany.

Biokominki są coraz bardziej popularne ze względu na walory dekoracyjne i ich dogodny montaż. Jednakże nie aspekt wizualny jest najważniejszy, ale parametry techniczne wybranych modeli.

Przy podejmowaniu decyzji o zakupie biokominka należy wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, w którym chcemy umieścić produkt. Jeśli wybieramy biokominek do niewielkiego mieszkania, warto zastanowić się nad wolnostojącym kominkiem przenośnym lub mniejszymi wkładami kominkowymi. Natomiast jeśli posiadamy dużą przestrzeń, wówczas możemy sobie pozwolić na biokominek o pokaźnych wymiarach. Można również zamówić kominek wykonany pod nasz specjalny wymiar.

Nowoczesne biokominki oparte są na zaawansowanej technologii, która podnosi bezpieczeństwo użytkowania. Najwyższa jakość materiałów, z jakiej są wykonane posiadają specjalne paleniska wyposażone w sensory bezpieczeństwa, nadzorujące pracę urządzenia.

Niektóre biokominki są włączane i wyłączane za pomocą pilota i systemu Inteligentnego Domu. Można w nich również regulować wysokość płomienia i stopień grzania. Takie udogodnienia zostały zastosowane przy produkcji najwyższej klasy biokominków automatycznych.

Ważne jest, aby przy zakupie biokominka zwrócić uwagę na to, czy produkt posiada certyfikat potwierdzający bezpieczeństwo, gdyż tylko wtedy możemy być pewni, że wybraliśmy najlepszy produkt. Bezpieczeństwo i komfort użytkowania są kwestiami priorytetowymi. Wiele biokominków nie spełnia norm bezpieczeństwa użytkowania, co wprowadza zagrożenie dla zdrowia, a niekiedy i życia. Przykładowo biokominki kupowane w hipermarketach, po krótkim czasie mogą ulec odkształceniu lub zacząć przeciekać. Dodatkowo w niezabezpieczonych biokominkach wystąpić może zjawisko zagotowania się paliwa.

Ponadto, ważną rzeczą jest proces spalania. W biokominkach nie wydziela się ani dym, ani nieprzyjemny zapach, toteż niekonieczny jest montaż specjalnych instalacji i połączeń przewodów kominowych. Biokominek można ustawić w każdej, dowolnie wybranej części pomieszczenia.

 

 

W większości biokominków spalaniu ulega paliwo, natomiast w przypadku technologii BEV (Burning Ethanol Vapours), spalaniu ulegają opary paliwa, przez co nie ma bezpośredniego kontaktu między paliwem i płomieniem.

Niektóre biokominki są przystosowane do użytku na zewnątrz jako dekoracja patio, ogrodu lub tarasu. Takie produkty są wykonane z trwałych materiałów, odpornych na warunki atmosferyczne. Dodatkowo posiadają specjalnie skonstruowane paleniska i nakładki chroniące palenisko w razie opadów. Jest to bardzo ważne, gdyż używając produktów na zewnątrz, ryzykujemy ich trwałe uszkodzenie.

KOMINKI ELEKTRYCZNE

Kominki elektryczne są również o wiele wygodniejsze w użytkowaniu niż tradycyjne. Nie wymagają uzupełniania paliwa i mogą być sterowane za pomocą pilota. Komfortowym wyjściem będzie uruchomienie płomieni nawet nie ruszając się z sofy bądź fotela. Obecnie producenci posiadają wiele wzorów, które znajdują uznanie w oczach klientów.

Innym rozwiązaniem dla niezwykłej aranżacji domu jest wiszący na ścianie, ciepły kominek. W bogatych ofertach producentów możemy wybierać od różnokolorowych produktów, po najbardziej wyszukane kształty wiszących kominków. Wykonane są one z aluminium, co sprawia, że montaż jest łatwy i niewymagający dużej siły.

Grubość kominków wiszących jest niewielka, co korzystnie wpływa na ich instalację. Można zatem powiesić go na ścianie niczym obraz lub wbudować we wnękę. Do ich działania wystarczy tylko dostęp do gniazdka elektrycznego.

Takie urządzenia najlepiej prezentują się w nowocześnie zaaranżowanych wnętrzach. W kominkach elektrycznych palenisko może przybierać różne kształty – od kwadratowych, po okrągłe i panoramiczne. Jeśli chodzi o ramy, to występują w różnych kolorach, co ułatwia wkomponowanie odpowiedniego modelu. Wiszące kominki występują w wielu rozmiarach, dlatego też inwestorzy decydują się na ich montaż nawet w niewielkich mieszkaniach.

Analizując oferty producentów, warto zwrócić uwagę na panoramiczne kominki ścienne. Wykonane w eleganckim, nowoczesnym stylu, potrafią podkreślić urok minimalistycznej aranżacji. Modele stworzone do całkowitego zabudowania we wnęce ściany zaskakują urokiem. Możliwość wbudowania kominków w ścianę umożliwia oszczędne zagospodarowanie powierzchni.

Największą zaletą kominków elektrycznych jest bezpieczeństwo użytkowania, ponieważ kominek elektryczny nie pali się prawdziwym ogniem. Przy tradycyjnych kominkach zawsze istnieje ryzyko palenia prawdziwego ognia, co oznacza możliwość zagrożenia pożarem. Ogień jest przecież żywiołem, nad którym człowiek nie jest w stanie zapanować. Kominki elektryczne nie wymagają wiele pracy poza wciśnięciem odpowiedniego guzika w celu jego uruchomienia. Takie kominki mogą stać niemal wszędzie. Nie muszą być podłączone do komina i kanałów wentylacyjnych a ich właściciele mogą je ustawić w każdym miejscu w mieszkaniu. Ich instalacja ogranicza się do podłączenia do prądu, także lokatorzy mogą pozwolić sobie na montaż nawet w mieszkaniu w bloku. Atmosfera, jaką tworzy kominek, jest niepowtarzalna. Ciepło, spokój i komfort to tylko niektóre uczucia z jakimi kojarzy się ogień w kominku. A całość uzupełnia rozchodzący się po pomieszczeniu blask.