Dom

Remont

Budowa antresoli w mieszkaniu

Tekst Łukasz Nowosielski

2014-07-01
Budowa antresoli w mieszkaniu

 

W dobie nieustannie rosnących cen mieszkań każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Często też mocno ograniczona ilość przestrzeni utrudnia nam pomieszczenie w niej wszystkich niezbędnych do funkcjonowania mebli i sprzętów. Dobrym wyjściem
z takiej sytuacji może być budowa antresoli.

Antresola będzie idealnym rozwiązaniem w przypadku niewielkich mieszkań zlokalizowanych w kamienicach o wysoko usytuowanym stropie. To doskonały sposób na uatrakcyjnienie wizerunku naszego mieszkania, ale przede wszystkim zyskanie kilku dodatkowych metrów kwadratowych przestrzeni do zagospodarowania.

Na początek trochę techniki. Antresola w swojej podstawowej wersji składa się z podłogi opartej na belkach wspartych na słupach oraz prowadzących na nią schodów. Całość konstrukcji przymocowana jest do ściany. Dodatkowo często montowane są także balustrady mające na celu zabezpieczenie na wypadek, gdyby osoba przebywająca na antresoli potknęła się lub spadła. Pamiętajmy przy tym, że aby balustrada należycie spełniała swoje zadanie, jej wysokość powinna wynosić minimum 1,1 m.

Aby użytkowanie antresoli przebiegało komfortowo, musi spełniać kilka warunków. Przede wszystkim oczywiście konstrukcja musi być wytrzymała oraz powinna posiadać solidne mocowania do ściany. Słupy, belki i podłoga zazwyczaj skonstruowane są z drewna bądź metalu, przy czym optymalna grubość konstrukcji stanowiącej podłogę to około 20 cm. Ważnym czynnikiem decydującym o wygodzie korzystania z antresoli jest przestrzeń nad i pod nią. Na ogół stosuje się zasadę, że konstrukcja powinna być umieszczona minimum 2,1 m nad podłogą i tyle samo pod stropem. Dzięki zachowaniu tych wymiarów bez przeszkód będziemy mogli przebywać zarówno na powierzchni antresoli, jak i pod nią. Oczywiście to, czy te proporcje zachowamy, zależy tylko od nas, jednak zbyt niska przestrzeń, poruszając się po tej przestrzeni, może zmusić nas do pochylania głowy, co z pewnością nie będzie wygodne.

 

 

Skoro planujemy budowę antresoli, to musimy również pomyśleć o prowadzącej na nią schodach. Występuje tu swego rodzaju paradoks. Najczęstszym powodem, dla którego decydujemy się na antresolę jest bowiem chęć zaoszczędzenia miejsca w mieszkaniu. Tymczasem schody, które przecież są jej koniecznym elementem, muszą posiadać odpowiednie wymiary, aby umożliwić nam wygodne i bezpieczne dostanie się na górę. Często osoby podejmujące się budowy antresoli próbują maksymalnie zaoszczędzić trochę przestrzeni, kosztem wielkości schodów. W efekcie decydują się na opatrzenie jej krótkimi schodami o zbyt stromych stopniach czy nawet konstrukcją przypominającą drabinę. Owszem, stosując takie wyjście zyskamy nieco miejsca, jednak odbędzie się to kosztem komfortu i bezpieczeństwa ich użytkowania. Najlepiej więc byłoby pogodzić się ze stratą przestrzeni zajmowanej przez schody, tworząc wygodne wejście na antresolę. Będzie ono takie, jeżeli zachowamy następujące, standardowe wymiary schodów: wysokość stopnia – maksymalnie 17 cm i głębokość – około 28 cm.

Przyjrzyjmy się korzyściom, jakie przyniesie nam budowa antresoli w mieszkaniu. Pierwsza i najważniejsza to oczywiście poszerzenie przestrzeni użytkowej. Jeżeli mamy problemy z aranżacją sypialni i wstawieniem do mieszkania obszernego łóżka, antresola może okazać się doskonałym rozwiązaniem. W przypadku małych mieszkań, których topografia wymusza połączenie pokoju dziennego z sypialnym, antresola będzie stanowiła wyraźną barierę pomiędzy intymną i „reprezentacyjną”. Take podzielenie salonu na „dół” i „górę” stanowi jasny podział na strefę przeznaczoną do przyjmowania gości oraz tę do wyłącznego użytku gospodarzy. Podział ten korzystny będzie również wówczas gdy na antresoli zaaranżować chcemy domowy gabinet lub nadać rolę innego pomieszczenia, w którym będziemy potrzebować spokoju i wytchnienia.

Z racji tego, że skraju antresoli nie obudowujemy niczym poza barierkami (ograniczanie jej ścianami mijałoby się z celem), zyskujemy jeszcze jedną korzyść – przebywając na górze, mamy cały dół w zasięgu wzroku. Zaletę tę docenią rodzice małych dzieci, które należałoby stale mieć na oku.

Dużą korzyścią płynącą z zainstalowania antresoli jest także jest atrakcyjność wizualna. Pomieszczenie wzbogacone o taką konstrukcję prezentuje się bowiem dużo ciekawiej niż wnętrze o tradycyjnej budowie. Co więcej, dzięki antresoli nasz salon zyska na optycznej objętości – będzie wydawał się większy i bardziej przestronny.

 

 

A co z przestrzenią pod antresolą? W tym miejscu znaleźć się może niemal wszystko. Może to być aneks kuchenny, garderoba, czy nawet domowa biblioteczka. Mniejsze pole do popisu mamy natomiast w przypadku aranżacji powierzchni na antresoli. Musimy bowiem pamiętać, że konstrukcja wsparta jest głównie na balach, których udźwig nie jest przecież nieograniczony. Zapomnijmy więc o licznych ciężkich meblach na górze i starajmy się jak najmniej obciążać powierzchnię antresoli.

Oczywiście antresola ma również kilka wad. Najpoważniejszą z nich jest ogrzewanie. Ciepłe powietrze zawsze unosi się do góry, dlatego w okresie grzewczym, nawet podczas, gdy odczuwamy niedobór ciepła w salonie – na antresoli może być nam za gorąco. W pewnym stopniu można temu zaradzić, rozmieszczając grzejniki w strategicznie najkorzystniejszych miejscach. Najlepszym rozwiązaniem jednak okaże się ogrzewanie podłogowe.

Podobnie jak ciepło, ku górze unoszą się również zapachy. Dlatego aneks kuchenny na dole i sypialnia na górze to niezbyt korzystne połączenie. Aromaty dobiegające z dołu mogą skutecznie dać się we znaki osobom, którym utrudnia to zasypianie.

Kolejnym problemem może być dla nas oświetlenie przestrzeni na antresoli, gdyż jeżeli oświetlamy salon lampami sufitowymi, do pomieszczenia na górze może nie docierać wystarczająca ilość światła. Rozwiązaniem może okazać się zainstalowanie kinkietów bądź ustawienie lamp podłogowych.

Niezadowoleni możemy być także z tego, że przebywając powyżej poziomu salonu dobiegać do nas będą wszystkie dźwięki. Sypialnia na antresoli nie będzie więc dobrym pomysłem, jeżeli domownicy mają w zwyczaju na przykład ustawiać wysoką głośność w telewizorze.

Dla niektórych domowników natomiast problemem mogą okazać się prowadzące na antresolę schody. Jeżeli wśród naszych domowników są osoby starsze lub niepełnosprawne, to schody mogą być dla nich barierą nie do przebycia.

Mimo tych kilku wad, antresole cieszą się dużą popularnością wśród osób szukających sposobów na urozmaicenie mieszkania. Dlatego warto o niej pomyśleć – choćby ze względów estetycznych. Drewniana konstrukcja idealnie skomponuje się z ciepłym, rustykalnym wnętrzem. Stalowa zaś będzie elementem niezwykle korzystnie działającym na klimat wnętrz o nowoczesnej aranżacji oraz loftów.

Choć antresola na pierwszy rzut oka nie wydaje się obiektem o skomplikowanej budowie, to jeżeli już się na nią zdecydujemy, lepiej będzie nie podejmować się samodzielnego jej tworzenia. Dużo lepszym pomysłem będzie zlecenie budowy fachowcom. Będziemy mieć wówczas pewność, że nasza antresola będzie solidna i bezpieczna.