Dom

Remont

Cegła, kamień czy płytka?

Tekst Wiktoria Kołtuniec • Zdjęcia IZOFLEX

2014-02-13
Cegła, kamień czy płytka?

Obecnie na rynku znajduje się szeroki wybór najróżniejszych materiałów wykończeniowych nadających się na zewnątrz i do wewnątrz naszych domów. Jednym z popularniejszych jest płytka elewacyjna, która oferowana jest nie tylko w szerokiej gamie kolorystycznej, ale i w wielu różnych fakturach i szerokościach. Co zatem wybrać, żeby nasz dom nabrał wyrazu i indywidualnego charakteru, a jednocześnie nie przysporzył kłopotu i powodu do remontu w ciągu kilku kolejnych lat? 

Wybierając płytki musimy odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie – do czego one mają być?
Na schody prowadzące do naszego domu oraz tarasy, idealne będą płytki, których struktura powierzchni będzie chropowata, a co za tym idzie – antypoślizgowa. Ważne jest, żeby były też odporne na warunki atmosferyczne takie jak mróz. Nie jest też tajemnicą, że schody i taras to miejsca dość często uczęszczane w związku z czym potrzebne będą płytki o wysokiej klasie ścieralności i niskiej nasiąkliwości. Budując schody czy taras, powinno się zwrócić uwagę na to, żeby płytki były położone pod kątem 1,5-2%. Ten spadek umożliwi odprowadzenie wody do ogrodu. Ustępstwem od tej zasady jest budowa całej konstrukcji na warstwach przepuszczalnych wodę. Producenci sugerują najbardziej ekonomiczne rozwiązanie czyli budowę tarasu na warstwach żwiru. Umożliwia to odprowadzenie wilgoci i likwiduje uszkodzenie powierzchni. Elewacja jest strojem dla naszego domu. Na nią znaleźć można nieskończoną ilość różnego rodzaju materiałów. Chcąc nadać domowi tradycyjnego charakteru możemy obłożyć go w całości cegłą licową, klinkierową, klinkierem ceramicznym lub klinkierową płytką elewacyjną. Tymczasem wykonanie elewacji z cegły klinkierowej wiąże się z koniecznością budowy domu w technologii trójwarstwowej. Co więc jeśli nasz dom już stoi, a my nie mamy możliwości, by poszerzyć ławę fundamentową? Tu przychodzą nam z pomocą producenci płytek klinkierowych, przedstawiając tak bogatą ofertę wzorów i kolorów, że odróżnienie elewacji z cegły od tej wykonanej z płytek klinkierowych jest praktycznie niemożliwe. Co więcej, pod względem odporności na warunki atmosferyczne oraz wytrzymałości, ściana obłożona płytkami klinkierowymi nie ustępuje elewacji murowanej. 

 Obecnie na ryku znajduje się szeroki wybór najdroższych materiałów wykończeniowych


Należy jednak pamiętać, że pomimo swojej niewielkiej grubości, płytki klinkierowe są dosyć ciężkie. Dlatego kładąc je na ociepleniu niezbędna jest warstwa zbrojąca, czyli siatka zatopiona w kleju i kołki. Gdyby jednak i ten sposób montażu nie był możliwy, możemy sięgnąć po produkt będący alternatywą dla ciężkich cegieł czy płytek klinkierowych czyli po elastyczną płytkę elewacyjną. Urozmaicona oferta fakturowa tych płytek daje ogromne możliwości kompozycyjne. Można zastosować tradycyjne, gładkie, które utworzą uporządkowany wzór na ścianie lub cieszące się coraz większą popularnością płytki o powierzchni stylizowanej na wyroby ręcznie formowane. Imitują one cegły naruszone przez czas, a ich nieregularna powierzchnia odbiega od schematycznych powtórzeń. Ciekawostką jest, że system ten nie wymaga od wykonawcy użycia specjalistycznych narzędzi. Aby nadać płytce pożądany rozmiar wystarczy przyciąć ją nożyczkami lub nożykiem. Zdejmuje również z wykonawcy obowiązek fugowania, ponieważ klej stanowi jednocześnie fugę. Jedyne co trzeba zrobić, to wygładzić go w spoinie mokrym pędzelkiem. Najważniejsze jednak jest to, że obciążenie elewacji na 1m2 wynosi około 6,5 kg co daje temu systemowy pierwsze miejsce w kategorii niskiej wagi jeśli chcemy uzyskać efekt cegiełek. Wszelkiego rodzaju płytki chętnie stosowane są też do wykańczania fragmentów elewacji. Detale tradycyjnych domów okładane są odcieniami ceglastymi lub takimi, które odcieniem nawiązują do koloru dachu. Gzymsy, cokoły, obramienia okien, kominy czy strefę wejścia wspaniale można zaakcentować zarówno płytką klinkierową jak i wspomnianą wcześniej elastyczną płytką elewacyjną. Ta ostatnia dzięki swojej elastyczności pozwala również na oklejanie słupów w formie walca.

 Pomimo swojej niewielkiej grubości, płytki klinkierowe są dość ciężkie.


Problemem jaki dotyczy wszystkich zewnętrznych pokryć – zarówno poziomych jak i pionowych jest brud, który wcześniej czy później się na nich pojawi. Na rynku dostępnych jest mnóstwo najróżniejszych preparatów o specjalnym przeznaczeniu. Wybór środka do pielęgnacji zależy od rodzaju płytek, do których chcemy go użyć. Najbezpieczniej będzie zasięgnąć informacji u producenta. Aby uzyskać czystą okładzinę czasami trzeba pozostawić środek czyszczący przez dłuższy czas, żeby zaczął działać. Przy większych zabrudzeniach dobrze jest go wetrzeć gąbką albo szczotką. Trzeba uważać, żeby brud ponownie nie związał się na płytkach tworząc szare smugi. W tym celu należy jak najszybciej zebrać brudną wodę z powierzchni płytek. Zewnętrzne elewacje lub detale na nich czasem wystarczy tylko zmyć za pomocą myjki ciśnieniowej. Można również zwrócić się z prośbą o pomoc do firm, które wykonują takie usługi. W chwili obecnej jest ich na rynku bardzo dużo. Inaczej rzecz się ma z wykończeniem wnętrz. Tu oprócz estetyki bardzo ważna jest też funkcjonalność wybieranych przez nas materiałów. O ile wyeksponowanie ściany w salonie, podkreślenie wnęki na książki czy wykończenie czopucha kominka płytkami o chropowatej powierzchni będzie bardzo efektowne, o tyle zastosowanie takich samych płytek nad blatem w kuchni może przysporzyć nam kłopotu z ich czyszczeniem. Nie ma jednak sytuacji bez wyjścia, bo jak podpowiadają sobie forumowicze wielu portali budowlanych, zabrudzone powierzchnie zawsze można pomalować, odświeżając jednocześnie wygląd całego pomieszczenia. Wybór wszelkiego rodzaju płytek daje nieograniczone możliwości w zakresie wykańczania domów na zewnątrz, ale też aranżacji ich wnętrz. Przez użycie bardziej odważnych i zdecydowanych odcieni podkreślimy nowoczesny charakter wnętrz, a tradycyjne kolory i formy cegieł doskonale skomponują się nawet ze szkłem czy aluminium. Szeroka oferta producentów sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie, a reszta będzie zależała już tylko od nas samych i wyobraźni jaką posiadamy.