Dom

Instalacje

Ciepło w trybie smart. Inteligentne zarządzanie ogrzewaniem

Tekst Magda Pawluk • Zdjęcia NETATMO www.netatmo.com/pl-pl/

2020-12-22
Ciepło w trybie smart. Inteligentne zarządzanie ogrzewaniem

Rozpoczęcie sezonu grzewczego oznacza odczuwalne dla domowego budżetu zwiększenie wydatków. Kiedy zbliża się okres jesienno-zimowych chłodów, wiele osób zaczyna zastanawiać się, co można zrobić, by obniżyć koszty pracy instalacji grzewczej. Skutecznym sposobem na zaoszczędzenie energii jest system inteligentnego ogrzewania, którym można zarządzać stosownie do bieżących potrzeb. To rozwiązanie korzystnie przekłada się i na komfort cieplny, i na stan finansów. Nie jest też bez znaczenia dla ekologii. Sprawdźmy zatem, jak ogrzewać dom w trybie smart.

 

Inteligentny system zarządzania ogrzewaniem to innowacyjna technologia, która choć technicznie zaawansowana, jest prosta do wdrożenia i łatwa w obsłudze. Daje możliwość swobodnego sterowania instalacją grzewczą, również zdalnie, a także jej monitorowania oraz dopasowania do indywidualnych wymagań użytkownika. To technologia, która dostosowuje się do rytmu życia domowników po to, by zapewniać pożądaną temperaturę we wnętrzach dokładnie wtedy, kiedy jest potrzebna, a także zoptymalizować zużycie energii. Ogrzewanie można zaprogramować tak, aby wyłączało się, gdy wychodzimy z domu lub gdy kładziemy się spać, a włączało na krótko przed tym, jak wrócimy z pracy czy wyjazdu. Energia nie jest więc zużywana pod naszą nieobecność, a to generuje realne oszczędności.

 

 

Innowacyjne rozwiązania dla wygody i oszczędności

Aby przejść na ogrzewanie w trybie smart, należy uzupełnić instalację grzewczą o inteligentne urządzenia: termostaty, głowice termostatyczne lub zawory grzejnikowe, dobrane zależnie od tego, z jakiego rodzaju ogrzewania korzystamy (komunalnego czy prywatnego) oraz w jaki sposób chcemy zarządzać temperaturą – ogólnie, w całym budynku czy z możliwością niezależnego sterowania ogrzewaniem także w poszczególnych pomieszczeniach. Skuteczne rozwiązania w tym zakresie proponuje firma NETATMO, ekspert w dziedzinie technologii inteligentnego domu. Dzięki profesjonalnej, intuicyjnej aplikacji elementami sytemu ogrzewania można wygodnie sterować z poziomu urządzeń mobilnych: tabletów czy smartfonów.

 

Inteligentny Termostat

 

Dla domów z dostępem do kotła lub już zainstalowanym termostatem marka NEATMO opracowała inteligentny termostat. Urządzenie pozwala zmieniać temperaturę w domu bez potrzeby ruszania się z miejsca. Z jego pomocą można więc na przykład zwiększyć temperaturę panującą w budynku o kilka stopni zaraz po przebudzeniu, nie wychodząc z łóżka, albo po dłuższej nieobecności zaplanować uruchomienie ogrzewania jeszcze w drodze powrotnej, tak aby czekało na nas przyjemnie ciepłe wnętrze. Polecenia można wydawać za pomocą komunikatów tekstowych lub głosowych.

Zaletą aplikacji sterującej inteligentnym systemem ogrzewania jest także możliwość utworzenia harmonogramu uwzględniającego przyzwyczajenia i styl życia domowników. Wystarczy odpowiedzieć na pięć pytań dotyczących pory wykonywania kluczowych czynności, by zyskać adekwatny do potrzeb, codzienny scenariusz optymalnego ogrzewania. Ale inteligentny termostat NETATMO może nas wyręczyć nie tylko w tym. Korzystając z funkcji samodzielnej regulacji (Auto-Adapt) urządzenie wykorzystuje dane o izolacji termicznej domu i temperaturze na zewnątrz do zaprogramowania czasu uruchomienia ogrzewania. Dzięki temu można uzyskać żądaną temperaturę we właściwym czasie.

 

 

Termostat NETATMO daje też szczegółowy wgląd w informacje o zużyciu energii. Dane prezentowane są w wygodnej, przejrzystej formie. Dodatkowo aplikacja w trybie ciągłym rejestruje temperaturę w domu i pracę kotła C.O., a co miesiąc generuje indywidualny raport dotyczący oszczędności energii. Pomaga on śledzić zużycie prądu i dostosować harmonogram ogrzewania, by zapewnić optymalną oszczędność. Natomiast dzięki funkcji samodzielnej konserwacji (Auto-Care) termostat NETATMO może powiadomić użytkownika o niskim poziomie naładowania baterii albo o niewłaściwym działaniu instalacji grzewczej.

 

Starter Pack – Inteligentne Głowice Termostatyczne

 

To rozwiązanie dedykowane osobom, które nie mają dostępu do kotła lub korzystają z ogrzewania zbiorczego bądź miejskiego. Instalacja inteligentnych głowic termostatycznych NETATMO pozwala zarządzać domowym komfortem cieplnym centralnie za pomocą smartfona lub regulować temperaturę indywidualnie, w każdym pokoju. Możliwe jest również ręczne zwiększanie sterowanie głowicami termostatycznymi przez ich przekręcenie. W razie potrzeby temperaturę można chwilowo podnieść w określonym pomieszczeniu na trzy godziny. Aktualna wartość temperatury pokazuje się na wyświetlaczu głowicy.

Podobnie jak inteligentny termostat, głowice termostatyczne NETATMO posiadają funkcję inteligentnej regulacji. Urządzenia mogą analizować środowisko pomieszczenia w czasie rzeczywistym, biorąc pod uwagę stopień jego nasłonecznienia i sposób wykorzystania, aby dostosować moc ogrzewania do panujących warunków. To pozwala znacznie zaoszczędzić energię, ponieważ dzięki reakcji inteligentnej technologii system grzewczy generuje dokładnie tyle ciepła, ile potrzeba go w danym momencie. Marnowaniu energii zapobiega też funkcja wykrywania otwartego okna, która w takim wypadku wyłącza ogrzewanie w danym pomieszczeniu.

 


Bardzo praktyczną pomocą w codziennych staraniach mających na celu obniżenie zużycia energii i związanych z tym kosztów jest harmonogram ogrzewania poszczególnych pomieszczeń opracowany w oparciu o przyzwyczajenia domowników. W jego ramach można skorzystać z czterech proponowanych programów. Tryb nocny pozwala oszczędzać energię nocą. Ogrzewane są wtedy tylko sypialnie, a temperatura w pozostałych pomieszczeniach zostaje obniżona. Program komfortowy zapewnia optymalny komfort cieplny w strefie, w której aktualnie przebywamy, oszczędzając energię w nieużywanej części domu. Tryb oszczędny z kolei obniża temperaturę w całym budynku podczas nieobecności domowników, a Komfort+ podwyższa o kilka stopni ciepło w łazience i zapewnia przyjemne warunki w pozostałych pomieszczeniach.

 

 

 

Dodatkowy Inteligentny Zawór Grzejnikowy

 

Jeszcze większą oszczędność energii zapewnimy sobie, jeśli system grzewczy uzupełnimy o dodatkowe inteligentne głowice termostatyczne NETATMO do sterowania wszystkimi grzejnikami. To rozwiązanie korzystne, gdy nie mamy dostępu do kotła lub posiadamy ogrzewanie zbiorcze bądź miejskie. Pozwala ono sterować każdym grzejnikiem z osobna, jeszcze precyzyjniej regulując emisję ciepła. Można go używać w konfiguracji z inteligentnym termostatem lub głowicami termostatycznymi.

Podobnie jak pozostałe produkty do inteligentnego zarządzania systemem grzewczym, dodatkowy zawór grzejnikowy oferuje szereg praktycznych funkcji, takich jak: zdalne sterowanie, inteligentna regulacja, wykrywanie otwartego okna, manualne zwiększanie temperatury, a także tworzenie dziennych harmonogramów indywidualnego sterowania każdym pomieszczeniem.

 

 

 

Design w parze ze smart technologią

Inteligentne zarządzanie systemem grzewczym nie jest skomplikowanym procesem. Tej przystępności daje też wyraz wzornictwo urządzeń NETATMO, które wyróżniają się prostą, minimalistyczną formą. To półprzezroczyste bryły z pleksiglasu. Termostat, za którego projektem stoi sam Philippe Starck – ikona światowego designu, ma kształt kostki, natomiast głowice – formę cylindrów. Wygląd każdego z akcesoriów można dostosować, wybierając jedną z kolorowych nakładek samoprzylepnych dostępnych w zestawie, w czterech różnych kolorach. Urządzenia są zoptymalizowane pod kątem oszczędności energii. Ich baterie wystarczają na 2 lata.

 

 

 

***

Artykuł sponsorowany